Культ карго: Навіщо українцям видворення російських дипломатів

Чимало українців сьогодні захоплено спостерігають за діями західних політиків і мріють, щоб наша країна нарешті позбулася російського сліду

Культ карго: Навіщо українцям видворення…

Справа із отруєнням російського екс-шпигуна Скрипаля у Великій Британії стала гарним стимулом для об'єднання Заходу проти Кремля. Лондон висилав з країни 23 російських дипломатів. Москву у злочині звинуватили як у Вашингтоні, так і в багатьох інших саме європейських столицях. На саміті ЄС подію зі Скрипалем у Солсбері назвали використанням Росією хімічної зброї. Ряд європейських країн — серед яких Франція, Польща, Естонія, Латвія і Литва обговорювали можливість висилки російських дипломатів. За інформацією ЗМІ, вислати росіян готові близько 20 країн. А Bloomberg навіть написав, що в понеділок рішення про висилку дипломатів ухвалить Трамп.

Зрозуміло, що дипломатичні війни коментують і в Україні. Втім, роблять це здебільшого люди або по "Фейсбуках", де тема стала аж занадто обговорюваною, або від політики у бажанні піаритися. Взяти хоча б львівського свободівця Ігоря Тенюха, який закликав нашу владу піти на такий крок. Не так давно Львівська облрада голосувала за розрив дипвідносин з Росією і "Свобода" дала лише 4 голоси з 12. Хоча за саме звернення про розрив дипвідносин до президента Петра Порошенка та прем'єр-міністра Володимира Гройсмана таки проголосували 56 з 84 депутатів облради.

Колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко так само вважає, що Україні варто було б підтримати позицію наших західних партнерів і собі вислати росіян. Визнання Росії окупантом їм мало.

Втім, дуже логічну відповідь на подібні закиди дала перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко у "Фейсбуці".

"Наші дипломатичні відносини зведені до критичного мінімуму, в посольствах залишається кілька рядових дипломатів і консулів. Висилка російських консулів викличе висилку українських консулів - і наші політв'язні в РФ залишаться один на один з Мордором, без шансу хоча б раз в кілька місяців побачити українського представника, відчути мінімальну підтримку ", - заявила Геращенко.

І, справді, в Україні немає російського посла. Відповідно, український не працює на Росії. Більше того, Україна ще раніше висилала російських дипломатів. Взяти хоча б 2015-й рік. Тоді МЗС України повідомив про оголошення персоною нон-грата виконуючого обов'язки генконсула Росії в Одесі Валерія Шибеко. Російський дипломат покинув країну. СБУ України заявила, що "рішення прийнято через несумісність його діяльності з дипломатичною". МЗС Росії заявляв, що цей крок спрямований на нагнітання напруженості в двосторонніх відносинах.

Подібне бувало ще до війни. В 2009-му Київ оголосив про висилку з країни двох російських дипломатів - радника посольства Росії Володимира Лисенка і генконсула в Одесі Олександра Грачова, заявивши, що росіяни займалися "недипломатичною діяльністю". У відповідь Москва запропонувала Києву достроково завершити місію генконсула України в Санкт-Петербурзі Наталії Прокопович та радника посольства Ігоря Березкіна. Пізніше МЗС України припинив рішення про висилку генерального консула РФ в Одесі, а МЗС РФ - про висилку генерального консула України в Санкт-Петербурзі.

Взагалі, вуха розмов про висилку російських дипломатів ростуть звідти, звідки й всі баталії навколо розриву дипвідносин з Кремлем, про що у нас люблять говорити вже не перший рік. Про це кажуть публічно на багатьох ефірах, як у таборі Ляшка, так і в лавах націоналістів. Радикали Дмитро Лінько та Андрій Лозовий ще в 2015-му подавали законопроект про тимчасове розірвання дипвідносин. Націоналісти Білецького і Коханівського люблять блокувати російське посольство і свої акції проводили під час виборів в РФ, 18-го березня, кидаючи в київську будівлю яйцями і "тролячи" різних ватників, котрі приходили проголосувати. І це попри те, що вхід до посольства був заблокований поліцією, а голосування заборонене владою. Тема висилки дипломатів так само найближчим часом стане додатковим піаром серед бажаючих пограти на народних настроях і облаяти злочинну владу, яка не тільки продовжує "торгівлю на крові" з агресором, не скасовує договір про дружбу і партнерство, але навіть із Заходом не висилає дипломатів. Тотальна зрада.

Втім, кожному українцю бажано поставити собі логічне запитання: "А що дасть Україні сьогодні висилка російських дипломатів?". Особливо тоді, коли ведуться переговори про черговий важливий для нас обмін полоненими. Висилка консулів жодним чином не завдасть шкоди Росії - вони дуже легко зроблять те саме з нашими дипломатами. Приклад британських це доводить. А в ув'язненні на Росії, за різними підрахунками, знаходяться близько тисячі українців - не тільки всім відомі Кольченко, Сенцов, Гриб... Без дипломатичних контактів їхню долю не вирішити, так само, як і загальмується остаточно обмін полоненими з бойовиками, а також вирішення питання Донбасу. Тут згадати варто і Тристоронню контактну групу.

Окрім задоволення кількох сотень тисяч українців та популістів рішення про дипломатів та розрив дипвідносин нічого не принесе. А от негативу буде значно більше. Взагалі, бажання бездумно у всьому наслідувати захід - це вже якийсь культ карго. Багато українців забувають, що в нас, на відміну від західних країн, які почали дипломатичну війну, на території триває реальний військовий конфлікт. А він вирішується або за допомогою армії, або дипломатично. Зрозуміти бажання остаточно порвати з Росією - можна. Але реальність така, що історично в нас такий сусід, з яким все одно доведеться будувати відносини в майбутньому, захищаючи українські інтереси так само на дипломатичному рівні. І думати, в першу чергу, потрібно про наші інтереси, а не виключно західні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme