Кримський парламент стане збіговиськом рідні і коханок Аксьонова та Константинова

Цієї неділі в Криму пройдуть перші в російських реаліях вибори до органів влади

Кримський парламент стане збіговиськом р…

Кримчани мають проголосувати за кандидатів у депутати так званої Держради і місцевих органів самоврядування. Всупереч очікуванням, більшість нинішніх обранців збереже за собою депутатські крісла, а головні дійові особи «кримської весни» залишаться на своїх посадах.

Партія регіонів-2

Вибори до Державної ради пройдуть за змішаною системою: 50 кандидатів будуть обрані за партійними списками, 25 - за мажоритарними округами. Таким чином, майбутній парламент республіки скоротиться з нинішніх 100 депутатів до 75. Строк повноважень законодавчого органу республіки складе п'ять років, а обранці матимуть депутатську недоторканність, чого в колишніх умовах не було.

Головним претендентом на перемогу в майбутніх виборах із самого спочатку називали партію «Єдина Росія». Виборчий список провладної сили, що йде в парламент під гаслом «За новий Крим», очолили нинішній голова Ради міністрів Сергій Аксьонов і спікер Держради Володимир Константинов, які стояли біля витоків березневого перевороту на півострові, що отримав назву «кримська весна». Саме на цей дуумвірат зробили ставку політтехнологи, розміщуючи політичні білборди по всьому Криму. Подейкують, що Константинов, відсунутий, як і під час правління донецько-макіївських, на другий план, досить ревниво ставиться до заслуг Аксьонова, тому наполіг на тому, щоб і його обличчя розмістили на білбордах «Єдиної Росії».

У першій п'ятірці ЄР також розмістилися член Меджлісу Ремзі Ільясов, який перестав підкорятися рішенням представницького органу кримськотатарського народу, член Ради федерації Федеральних зборів від Криму Сергій Цеков і віце-спікер Держради Костянтин Бахарєв. У кулуарах подейкують, що виборчий список «єдиноросів» фактично формували три людини: Аксьонов, Константинов і Цеков - без особливого нагляду зверху. Цим і пояснюється присутність серед кандидатів людей, які так чи інакше пов'язані із цими людьми.

Наприклад, на шостому рядку списку опинився голова кримської організації Аксьоновської партії «Руська Єдність» Андрій Козенко, на сьомому - директор приватної гімназії «Консоль» (засновник однойменної будівельної компанії - Константинов) Лариса Георгіаді, на восьмому - депутат Сімферопольської міськради від «Руської Єдності» Володимир Бобков, на дев'ятому - начальник управління служби голови Держради і його заступник Оксана Сергієнко, до цього працювала в «Консолі», до якої, кажуть, небайдужий Константинов, а на десятому - Євгенія Добриня, яка, за даними ЗМІ, є сестрою дружини Аксьонова Олени Добрині. № 33 дістався Ользі Сульніковій, колишній протеже скандального Василя Кисельова під час його бутності народним депутатом України від ПР. Довірчі стосунки в часи виборів до кримського парламенту в 2010-му в неї склалися і з Аксьоновим, на той момент лідером «Руської Єдності», а нині - більш теплі і близькі - з Константиновим.

За таким самим принципом були розподілені місця в решті частині списку. За найскромнішими підрахунками, як мінімум 50% нинішніх кандидатів від «Єдиної Росії», включаючи Константинова, раніше були в Партії регіонів.

Другий ешелон з варягами на чолі

Серед ймовірних претендентів на проходження в Держраду Криму називають Ліберально-демократичну партію Росії Володимира Жириновського, Компартію Геннадія Зюганова і «Справедливу Росію» Сергія Миронова - ті політсили, які поряд із «Єдиною Росією» представлені в нинішній Державній Думі.

У ЛДПР кримський штаб акцентував увагу виборців на харизматичному Жириновському, який очолив список. Одіозного Володимира Вольфовича також можна побачити на більшості політичних білбордів «ліберал-демократів» з гаслом «ЛДПР - або терпи далі». Звичайно, політик всеросійського масштабу навряд чи погодиться проміняти крісло віце-спікера Держдуми на депутатський мандат у кримському парламенті, але із завданням зі збору голосів на користь своєї партії він, вочевидь, впорається.

Загалом у першій п'ятірці списку ЛДПР розташувалася різношерста публіка: непотоплюваний Сергій Шувайников, який раніше був у «Руській Єдності» і отримав свого часу від журналістів прізвисько «кримський Жириновський», один зі спонсорів виборчої кампанії партії в Криму - молодший син скандально відомого на півострові бізнесмена Йосипа Файнгольда Олександр, а також екс-представник кримської організації Блоку Юлії Тимошенко Юрій Юр'єв.

Список КПРФ на виборах у Держраду очолив маловідомий у Криму Микола Коломейцев, який є заступником керівника фракції Компартії у Державній Думі. За ним йде колишній актив кримського Рескому Компартії України - міністр екології та природних ресурсів республіки Геннадій Нараєв, депутат Сімферопольської міськради Олег Соломахін і депутат Держради Олексій Тихомиров.

«Справедливу Росію» в парламент Криму веде також немісцевий політик - депутат Держдуми від Алтайського краю Олександр Терентьєв. Другим у списку значився екс-спікер кримського парламенту Анатолій Гриценко, однак через наявність судимості його зняли з реєстрації як кандидата як за партійними списками, так і по мажоритарному округу в його рідному Ленінському районі. Напередодні стало відомо, що Гриценко зовсім покинув «справоросів». Подейкують, що амбітний політик не знайшов спільну мову з Терентьєвим.

Негласним спонсором «Справедливої Росії» в Криму виступає Сергій Бейм, віце-президент фірми «ТЕС», якій належать кілька АЗС у Сімферополі, колишній депутат ВР АРК від БЮТу. Бізнесмен посів четверте місце. Привертає увагу і присутність у списку екс-віце-прем'єра в уряді Анатолія Могильова Ольги Удовіної, людини Сергія Куніцина в часи його прем'єрства в Криму.

На межі проходження до парламенту балансує партія «Родина», засновником якої є один з «яструбів» російської політики, віце-прем'єр Дмитро Рогозін. Виборчий список політсили в Криму очолив скандальний екс-народний депутат Вадим Колесніченко. На другому місці була директор заводу шампанських вин «Новий Світ» Яніна Павленко, але наприкінці серпня вона покинула список через незгоду з методами роботи кримського штабу «Родини». Павленко, як і впливовий у минулому депутат парламенту Олександр Мельник (4-е місце в списку), вважалася одним зі спонсорів цього проекту в Криму. Вочевидь, Павленко вирішила, що краще зберегти бізнес, ніж підкорювати політичні висоти в Криму.

Зміна еліт не відбулася

Кримський політолог Олександр Форманчук прогнозує, що до складу майбутньої Держради потраплять «Єдина Росія», ЛДПР і КПРФ. «Справедлива Росія» - на межі 5 відсотків (необхідний бар'єр. - Ред.) і навіть не втратила шанси «Родина», хоча я, чесно кажучи, сумніваюся - вони балансують на рівні 4 відсотків», - зазначив у коментарі ДеПо Форманчук. За його словами, кримські виборці орієнтуються на думські партії, оскільки вони відомі. «Особливо це стосується «Єдиної Росії», яка асоціюється у кримчан із президентом Володимиром Путіним», - зазначив політолог.

На думку Форманчука, 35-40 крісел з 50 в парламенті нового скликання отримають «єдинороси», інші місця між собою розподілять ЛДПР, КПРФ і, можливо, «Справедлива Росія». «У мажоритарних округах взагалі не бачу конкурентів у кандидатів від «Єдиної Росії», хіба що Микола Котляревський у Євпаторії та Володимир Щербина в Алушті (обидва кандидати від «Справедливої Росії». - Ред.) зможуть поборотися за депутатське крісло», - додав експерт.

Він вважає, що майбутні вибори будуть проміжними. «Вони не виконали того завдання, яке повинні були виконати. Але вони (вибори. - Ред.) і не могли його виконати. Кримський політичний простір не структурований, російські політичні партії тільки зайшли, вони погано знали кримський політикум, набрали багатьох кандидатів, які, навпаки, потягнули їх назад. Зміни еліт не відбулося», - констатував Форманчук.

Політолог вважає, що 2016 року було б бажано провести в Криму ще одні вибори - разом із виборами до Держдуми РФ. «Тоді було б реальне перезавантаження. А ці вибори поклали тільки початок цьому процесу. Звісно, списки «Єдиної Росії» викликають у багатьох незадоволення. На мій погляд, було б справедливим, якби цю Держраду обрали б не на 5 років, а на два роки», - додав політолог.

Форманчук також припустив, що Константинов і Аксьонов після виборів збережуть за собою крісла керівників республіки. «Я майже на 100 відсотків упевнений у цьому. Тут несподіванок не буде, їх і не може бути», - зазначив він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme