"Кремлівська доповідь": По кому в Україні вдарив Трамп

Не Садовим єдиним. Зв'язки фігурантів американського списку наближених до Кремля з українським бізнесом і політикумом спричинятимуть не один гучний скандал

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Кремлівська доповідь": По кому в Україн…

Якщо побачите заблоковані активістами "Нацкорпусу" відділення "Укрсоцбанку", не дивуйтесь, - так би мовити, санкціоновано Вашингтоном. Власники російського "Альфа-банку", який поглинув "Укрсоцбанк", Михайло Фрідман, Олексій Кузьмичов та Павло Авен опинилися у переліку російських бізнесменів, наближених до Кремля. У сфері інтересів "альфівців" також мобільний оператор "Київстар", сто відсотків якого контролює холдингова компанія VEON, до складу якої входить російський "ВимпелКом". У мережі вже пишуть про зв'язок Фрідмана з мером Львова Андрієм Садовим та співаком Святославом Вакарчуком, про стосунок до якого російського бізнесмена, львів'янина за народженнями, йшлося в пресі. Може й фейк, але за бажання опоненти Вакарчука можуть на цьому добре зіграти.

В "альфівців" в Україні є й інші інтереси. Фрідман та його бізнес-партнер, ще один фігурант списку, уродженець Києва Герман Хан, входять до наглядової ради меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Разом із Віталієм Кличком та Віктором Пінчуком. Навколо проекту цього комплексу й раніше ламали списи, тепер і поготів. До речі, українську владу часто критикували через відсутність у нашому санкційному списку власників "Альфа-банку". Віднині від РНБО вимагатимуть негайно включити цих осіб до переліку санкцій.

В американському списку опинився й Володимир Євтушенков, один із власників АФК "Система" - інвестиційна компанія, яка володіє телекомунікаційним гігантом МТС. З кінця 2015 року МТС використовує на території України бренд британського оператора Vodafone. Євтушенков знаходиться в українському санкційного списку. Є у ньому й інші особи, наприклад, Ігор Кесаєв. Цей близький до ФСБ бізнесмен володіє компанією "Мегаполіс" - тютюновим монополістом Росії. Та й України. Навколо дистриб'ютора "Мегаполіса" (зараз компанія ТЕДІС) рік тому виник гучний скандал. Генпрокуратура звинуватила компанію не лише у корупційних оборудках. За даними досудового розслідування, тютюнники вивела за кордон близько 2,5 млрд. гривень, а частина зазначених коштів пішла на фінансування тероризму. Спочатку суд заарештував корпоративні права компанії і кошти, та коли шум трохи стишився, за рішенням суду компанії ТЕДІС повернули конфісковані у неї вироби. А наприкінці квітня Генпрокурор Юрій Луценко повідомив: "Щойно фірма сплатила найбільший штраф в історії Антимонопольного комітету. 300 млн гривень перераховані в держбюджет України. Також ГПУ отримала документи про початок процесу зміни бенефіціарів компанії ТЕДІС - громадян РФ. Кримінальне провадження триває". Після появи Кесаєва у "кремлівській доповіді" саме час дізнатися, як там триває слідство.

Інша цікава компанія намалювалася навколо нафтового комплексу. В американському списку опинилися власники компанії "Лукойл" Вагіт Алекперов та уродженець Києва Леонід Федун. Рік тому росіяни продала свою 100% частку власності в офіційно зареєстрованій у Нідерландах фірмі "LUKOIL Chemical B.V.", яка є власником нафтохімічного заводу "Карпатнафтохім". Підприємство розташоване на території Івано-Франківської області. Згідно з держреєстром України, кінцевий бенефіціарний власник Lukoil Chеmical відсутній або не вказаний, а от за даними журналістів, реальним фактичним власником понад 50% в ТОВ "Карпатнафтохім" через кіпрський "Xedrian Holding Ltd" може стати Ільхам Мамедов. Раніше він очолював "Лукойл-Україна", де курирував продаж мережі АЗС австрійської AMIC Energy. Після цього займався роботою "Карпатнафтохіму". Тобто, напрошується висновок, що росіяни вийшли з бізнесу чисто формально, але навряд чи втратили вплив на процеси.

Колись Аркадію Ротенбергу належав столичний ТЦ Ocean Plaza. Але восени 2014 року він вийшов зі складу співласників девелоперської компанії "ТПС Нерухомість", у портфелі якої київський торговий центр. Його рішення у пресі пояснили бажанням скинути актив, поки його не арештували, адже Аркадій Ротенберг, так само, як і його брат Борис, знаходяться під західними санкціями. До того ж, у 2014 році звучали заклики націоналізувати Ocean Plaza. І їх підтримувала громадськість.

Можемо припустити: оприлюднені списки активно аналізують у штабах українських опозиційних партій на предмет "договорняків" з владою. Не виключено, що там знайдуть більше за нас, і дуже скоро ми про це дізнаємося. Інакше кажучи, буде нова "зрада". Та у цьому випадку вона виправдана, адже стосовно посіпаків Путіна не може бути вибірковості.

І, останнє: російськими ЗМІ, а наші передруковують, пішла хвиля, що, мовляв, когось до списків включили несправедливо, когось не включили. Корєша Путіна Ролдугіна, приміром. Насправді, сам факт появи переліку винних, навіть, якщо після цього супроти них не буде нових санкцій, річ вкрай необхідна. Це ще одне попередження і російським воротилам, і їхнім західним друзям, що лобіюють скасування санкцій, і деяким нашим діячам, які думають, що все скоро уляжеться і вони, як і раніше, здаватимуть росіянам українські активи .

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme