Раді не до боротьби з ковідом: Коли нещеплених нардепів теж перестануть пускати на роботу

Наступного тижня Верховна Рада планує провести відразу два позачергових засідання. Остаточного порядку денного ще немає, відомо про окремі законопроекти. Зокрема, голова комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький запропонував розглянути цілу низку проектів законів, пов’язаних із медичною галуззю. Розповідаємо, що це за документи, і чому їх не прийняли до того, як стільки регіонів перейшли в "червону" зону

Політичний оглядач
Раді не до боротьби з ковідом: Коли неще…
Верховна Рада. Фото Getty

Про свої пропозиції голова комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький написав у своєму Telegram-каналі. Він запропонував керівництву парламенту провести наступного тижня позачергове засідання ВРУ, присвячене "медичним" законопроектам - Комітет, спільно з МОЗ, напрацював низку вкрай важливих ініціатив, спрямованих на боротьбу з пандемією та її наслідками.

"Але через численні правки до проекту держбюджету їхній розгляд відкладається", – зазначив Радуцький.

Серед названих ним семи документів безпосередньо протидії нинішній пандемії присвячені три - проект постанови №6154 про додаткові заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19; законопроект №6121 про внесення змін до статті 9-2 ЗУ "Про лікарські засоби" щодо державної реєстрації лікарських засобів під зобов'язання; законопроект №6084 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підробку документів, які стосуються проведення профілактичних щеплень.

Інші чотири стосуються: врегулювання питання надання пацієнтам лікарських засобів зі співчуття, коли тяжкохворі пацієнти зможуть отримувати від фармацевтичних компаній інноваційні препарати, які ще проходять клінічні випробування; необхідних законодавчих змін для переходу до третього етапу медреформи; діагностики і лікування хвороби Паркінсона; встановлення адміністративної відповідальності за продаж ліків неповнолітнім. Найбільш відомий з них останній - №5321-1. Його зареєстрували ще 25 лютого у відповідь на низку трагічних випадків, пов’язаних зі спробами суїциду серед підлітків. У цього законопроекту багато авторів з різних фракцій, головна авторка – Тетяна Плачкова з ОПЗЖ. За основу його прийняли 2 червня: "за" проголосувало аж 319 депутатів. До другого читання текст було подано ще 14 липня, проте у нардепів руки до такого важливого закону ніяк не доходять.

Втім, повернемося до антиковідних законодавчих актів. Перший із них – постанова, яка поширюється на самих народних депутатів. Якщо коротко, то після її прийняття не щеплені слуги народу не зможуть відвідувати засідання парламенту. Тобто, на законодавців поширять ті ж заборони, які уряд вже ввів для всіх інших громадян. Постанову зареєстрували 8 жовтня, як раз після відставки спікера Дмитра Разумкова. А подали її 6 жовтня, під час кампанії з відсторонення голови ВР. Тоді окремі його колеги розповідали, що, мовляв, Разумков не щепився від ковіду, тому захворів - вже вдруге. І щоб інші так не вчиняли, треба прийняти цю постанову. Однак висновок комітету Радуцького стосовно неї датований 20 жовтня. Комітет рекомендував ухвалити. Проте, мабуть, можна було зробити це трохи раніше, і тоді б депутати встигли зрівняти себе з народом ще на засіданні минулого пленарного тижня. До речі, дійсно буде дуже цікаво подивитися, чи підтримає зала проект такої постанови.

Наступний названий Радуцьким документ запроваджує механізм спрощеної реєстрації лікарських засобів для екстреного медичного використання для профілактики та лікування коронавірусної хвороби. Це урядовий законопроект, внесений він був майже місяць тому і включений до порядку денного 19 жовтня. Комітет дав схвальний висновок 13 жовтня. Але минулого пленарного тижня у депутатів не вистачило часу для схвалення цього важливого документу. Нагадаємо, ще 4 вересня в Україну прибув гуманітарний вантаж з США, який містив 60 тисяч флаконів з ліками проти коронавірусу. Йдеться про інноваційні лікарські препарати Bamlanivimab та Etesevimab, що застосовуються проти COVID-19. Їхня загальна вартість сягає $20 млн. Проте застосовувати ці та інші лікарські засоби без реєстрації – незаконно. А вона досить тривала. 

І третій з переліку – законопроект, який посилює покарання за підробку ковід-сертифікатів. У нього найдавніша історія: Кабмін передав проект закону до парламенту ще 23 вересня. Головний комітет, який дає висновок по ньому – не медичний, а з питань правоохоронної діяльності. На сайті ВР вказано, що висновок комітету надано, проте його тексту чомусь нема. Як і попередні законопроекти, цей також включили до порядку денного 19 жовтня. Нагадаємо, автори хочуть доповнити Кримінальний кодекс новою статтею 3213. Згідно з нею, використання особою завідомо підроблених документів про щеплення карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років. Якщо підробкою займаються медики, їх зможуть оштрафувати від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавити волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. А от ділків, які підробляють документи про щеплення для збуту, пропонують карати штрафом від п’яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавляти волі на строк до трьох років. До слова: Головне науково-експертне управління ВР законопроект розкритикувало за надмірну криміналізацію. Втім, з огляду на те, що підробки сертифікатів набули масового поширення, посилення покарання за подібний злочин виглядає доречним.

Але знову ж питання: чому парламент так довго тягне і з цим законом. Тим більше, коли поталанить, їх ухвалять за основу, а потім ще тягнутимуть з текстом для остаточного ухвалення. Простіше кажучи, все відбувається дуже довго. Добре, що Радуцький нагадав про завислі законопроекти, в яких є нагальна потреба саме зараз, коли Україна підходить до піку пандемії, однак незрозуміло, чому зелене світло для посилення відповідальності за фальшування сертифікатів і для прискорення реєстрації антиковідних препаратів не дали хоча б у вересні. Було ж очевидним, що восени буде новий пік. Що документи про щеплення підроблятимуть, як підробляли (та й підроблятимуть) посвідки про ПЛР-тести. І було відомо, що світові фармацевтичні компанії змагаються між собою, хто першим винайде ефективні ліки проти Covid-19.

І, до речі, ініціатива Радуцького не означає, що її підтримають колеги. Може так статися, що нардепи знайдуть важливіші питання для винесення на розгляд позачергових засідань. Приміром, кадрові ротації в уряді. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme