Справа Альперіна: Чому влада розпочала чистки на митниці

Кінець листопада ознаменувався черговим сплеском активності антикорупційних органів. Цього разу їхня увага прикута до митників. У нас є давня традиція: кожна влада "чистить" митницю, з цього робиться піар, у підсумку все закінчується переділом ринку контрабанди

Політичний оглядач
Справа Альперіна: Чому влада розпочала ч…

Учора детективи НАБУ затримали заступника начальника Київської міської митниці ДФС Сергія Тупальського, а загалом 10 осіб за підозрою у порушенні митного законодавства. Серед затриманих - 7 співробітників органів митного контролю. Митників затримували й раніше, однак це були одиничні випадки. Та й ішлося про співробітників, яких ловили на хабарях. А тут – крупна риба. При чому все відбувається на тлі реформування митниці, яким займається головний бородань у владі Максим Нефьодов.

За повідомленням ЗМІ, обшуки й затримання пов’язані зі справою одеського бізнесмена Вадима Альперіна. Ця справа тягнеться ще з листопада 2017 року, коли НАБУ і Державна фіскальна служба заарештували 450 млн грн на рахунках низки одеських фірм-імпортерів, які контролює Альперін. Тоді вибухнув гучний скандал: цього бізнесмена звинуватили у намірі дати хабар у розмірі $800 тис детективу НАБУ. Альперіна затримали, але він, сплативши заставу, вийшов на свободу. Згодом апеляційний суд зменшив йому заставу з 21 млн грн до 141 тис. грн.

Його прізвище фігурувало у кримінальних провадження і пізніше. У січні 2018 року прокуратура АР Крим, спільно з СБУ, викрила схему: одеські контрабандисти створили десятки фірм-одноденок, директорами яких були підставні особи. У документах про поставку товарів з Китаю вказувалася суттєво занижена вартість.

Цікаво, що зі зміною влади Альперін ніяк не постраждав. НАБУ щось там розслідувало, проте опальний одеський бізнесмен лишався на волі і при ділах. А вчора навколо його імені стався курйоз. Президент Зеленський повідомив, що Альперін утік і пообіцяв винагороду тим, хто допоможе цій особі знайти дорогу до НАБУ. На цей заклик відреагував адвокат "утікача" Андрій Федур. Він повідомив, що його клієнт у середу, тобто сьогодні, прийде на допит у САП, тому "цінний подарунок від президента нікому не дістанеться".  

Кілька років тому ЗМІ зробили знаменитим і Сергія Тупальського. А в травні цього року, коли НАБУ знову зацікавилося митниками, він на своїй сторінці у "Фейсбуці" пояснював: претензії детективів полягали в тому, що вони не корегувати митну вартість у бік збільшення на етапі оформлення Тимчасової декларації (ІМ40ТН). Однак, наголошував Тупальський, на той момент митники діяли за існуючими правилами і лише після того, коли 24 квітня цього року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 344 "Про внесення змін до Положення про митні декларації", правила змінилися. При цьому Тупальський дуже схвально поставився до прийнятих змін. А в червні ЗМІ прокотилася нова хвиля розслідувань про митниці.

Тож можна припустити, що учорашні події, (а це точно ще не кінець) - або нова кампанія проти осіб, яких таврували "контрабандистами" і згодом їх залишать у спокої, або ж ідеться про банальний переділ ринку. І замість дискредитованих митників на посадах з’являться "нові обличчя". Які просто сядуть на потоки. Чи може бути третій варіант, тобто, що влада дійсно прагне прибрати схеми з митниць? Теоретично, так. Але про те, чи стане теорія практикою, можна буде робити висновки не сьогодні, а коли побачимо нових людей на митницях, проаналізуємо їхні зв’язки.

Чи прискорить це радісне майбутнє затримання митників і, можливо, самого Альперіна? Тут треба відділяти мух від котлет. З 1 листопада в Україні запрацювала нова митниця – проект, який втілює в життя очільник митного відомства Максим Нефьодов. В одному з недавніх інтерв’ю він розповів про реформу: до кінця року повністю запустити роботу нової митниці, навесні запустити авторизованих економічних операторів, директиву про спільний транзит, електронну систему для забезпечення транзиту і контролю доставки, потім відкрити повністю інформацію про експортні-імпортні операції у знеособленому вигляді. А до кінця березня запустити роботу митниці у вигляді єдиної юридичної особи. Плюс до цього – очищення від корумпованих працівників. За словами Нефьодова, приблизно 500 людей зі старої структури не перейдуть у нову. Протягом наступного року спільно з американським проектом INL проведуть переатестацію всіх митників. Як бачимо, планів багато. Однак головне питання, чи є у планах влади сам Нефьодов?

Маємо сумніви, що вчорашні дії НАБУ якимось чином узгоджувалися з керівником митниці. Доволі активний у "Фейсбуці" Нефьодов ніяк не коментує затримання своїх підлеглих. Тож або він навмисно самоусунувся від ситуації, бо це не його війна, або ж те, що нині відбувається, скоро стане елементом кампанії проти самого керівника митниці, якого звинуватять у "покриванні" альперіних. І тоді йому доведеться реагувати. Нагадаємо, наприкінці жовтня нардеп від "Слуги народу" Олександр Дубінський, якого пов’язують з Коломойським, запропонував комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВР висловити політичну недовіру Нефьодову. Претензії Дубінського стосувалися "корупційних" кадрових призначень на митниці. Її керівник звинувачення спростував. Однак можна припустити, що у владі, особливо в тій частині, яка асоціюється з Коломойським, фігура Нефьодова викликає алергію. І його або ж обмежуватимуть у прийнятті саме кадрових рішень, настійливо рекомендуючи ставити потрібних людей, або ж шукатимуть можливість звільнити під приводом провалу реформи митниці.

І ще один цікавий момент: з усіх антикорупційних органів Банкова, схоже, робить найбільшу ставку на НАБУ. У цьому є політична вигода. По-перше, Антикорупційне бюро користується підтримкою заокеанських партнерів і надання пріоритетності саме йому – позитивний сигнал американцям. А, по-друге, добре помітно, що наразі Ситник і його детективи байдужі до представників нинішньої владної команди. Порушення справ проти старих – іміджево вигідне і НАБУ, і владі. Простіше кажучи, процес боротьби з корупцією триває, когось затримують, про це розповідають, матеріал для нового відеозвернення президента з добрими новинами є. Значить і виборець буде задоволений.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme