Конкурс на Великий герб України: Нащо він потрібен і як виглядали забраковані варіанти

На позачерговому засіданні парламент оголосив конкурс на кращий ескіз великого Державного Герба України. При цьому створити новий символ політики намагаються далеко не вперше

Конкурс на Великий герб України: Нащо ві…

Сьогодні, 25 серпня 279 народних обранців підтримали постанову №3994, яка і запроваджує рішення про геральдичне змагання.  Згідно з документом,  переможець має бути визначений до 1 грудня поточного року. До цього ж терміну пропозиції-переможці повинні бути подані до парламенту. 

Зазначимо, що Великий герб є далеко не у всіх країн. Переважно такий символ запроваджують королівства, колишні імперії та федерації. Наприклад, він є у Австрії та Нідерландів.

 

В Україні розробкою символу займалися на різних етапах становлення державності. Так, ще у 1918-му Центральна Рада затвердила закон, за яким у держави повинен бути малий і великий герб. Тоді ж Василь Коричевський подав ескіз символу на розгляд експертному середовищу, однак знавцям проєкт не сподобався.

Так виглядав герб держави Павла Скоропадського у виконанні художника Георгія Нарбута. 

У 1939-му на замовлення уряду УНР в екзилі геральдист Микола Битинський запропонував інший варіант. 

Наразі наявність Великого гербу серед геральдичних символів сучасної країни передбачена нашою Конституцією.  У тексті Основного закону йдеться про те, що він встановлюється з урахуванням малого Державного герба та герба Війська Запорізького. А його головний елемент – власне, Малий герб.  При цьому ухвалити Великий герб парламент має двома третинами конституційного складу. 

Власне, саме брак єдності серед депутатів багато років заважає Україні отримати омріяний символ. 

У 1991-му влада провела схожий конкурс, що мав визначити проєкти Малого та Великого герба України. Перемогли варіанти геральдистів Андрія Гречила та Івана Турецького. І хоча парламент з гучними суперечками ухвалив Малий герб, обговорення Великого відклали до кращих часів. 

Художники зокрема пропонували такі варіанти. 

Конкурс знову повторили за п'ять років – у 1996-му розглянули близько 420 робіт, але жодну не затвердили. У 2009-му справа, здавалося б, зрушила з місця. Нарешті Кабмін затвердив ескіз, але до парламенту той не дійшов. У варіанті відшукали неточності. 

Тоді ж нардепки Анна Герман, Оксана Білозір та Катерина Ващук внесли до парламенту ще один ескіз, але теж безуспішно.

Додамо, що навіть у разі затвердження українці навряд чи бачитимуть Великий герб надто часто. Переважно цей символ – атрибут голів держави і може бути, наприклад, на президентській печатці. Геральдичне представництво більшості державних установ обмежиться тризубом. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme