Кличко для Ляшка: Чому олігархи створюють коаліцію проти Коломойського

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко несподівано заявив про намір об’єднатися зі столичним мером Віталієм Кличком у протистоянні із новою державною владою.

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кличко для Ляшка: Чому олігархи створюют…

Таке рішення свідчить про спробу зберегтися у великій політичній грі одного з найбільш багатих людей країни, який стоїть за спиною "радикала". Та й решта політиків не проти погрітися біля багаття пожежі на Хрещатику, куди Банкова підкидає сухі полінця. Клубок протиріч може привести до переділу власності в столиці. Але про все за порядком.

Цю "чудову" новину Ляшко вкинув у інформаційний простір у відеоролику на своїй сторінці у Фейсбук. Каже, запропонував законно обраному меру Києва Віталію Кличку об’єднати зусилля для того, щоб "зупинити наступ зеленої чуми на самоврядування Києва і захоплення України". Мер у відповідь ніби показав великий палець. Також Ляшко звернувся до інших партійних лідерів з пропозицією єднатися із згаданою метою. Підсумував радикал своє 41-секундне відео закликом "Начувайся!", вочевидь адресованим чинному президентові.

Що коїться довкола столичного мера

На Банковій не приховують наміру змістити Кличка з посади голови Київської міської держадміністрації (КМДА) і призначити на цей пост свою людину, яка забезпечила б надійний контроль над ресурсами столиці. 10 липня на зустрічі з Кличком президент України Володимир Зеленський підтвердив, що планує розділити повноваження обраного киянами мера та голови міської держадміністрації.

Від заяв швидко перейшли до дій. 24 липня Офіс президента попросив Кабмін внести подання на звільнення голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка. Щоправда, уряд десь до середини серпня не збиратиметься на засідання через відпустку прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Питання зависло без розв’язання.

Паузу, що виникла, обидві сторони використовують для концентрації бойових лав і розгортання війни в інформаційному полі. Кличко заявляє, що розділення посад суперечить Конституції і позбавляє Київ самоврядування. Говорить про повернення методів управління експрезидента Януковича. І каже, що Банкова нав'язувала йому забудовника Андрія Вавриша або гендиректора телеканалу "1+1" Олександра Ткаченка для узгодження рішень. Ходом у відповідь можна вважати виклик Кличка на допит до Державного бюро розслідувань як свідка у справі про використання комунальних земель. Мер до ДБР не прийшов, направивши адвоката, але інтерес бюро до Кличка явно не зникне.

Цього тижня на прес-конференції Богдан пропонує Віталію Кличку самому подати у відставку з посади голови КМДА, адже він очолював партію ("Блок Петра Порошенка – Солідарність"), що програла парламентські вибори-2019. Богдан нагадує, що домовленість про призначення Кличка головою КМДА була досягнута у квітні 2014 року в межах т.зв. "віденських домовленостей" щодо розподілу посад між мільярдером Дмитром Фірташем, Петром Порошенком, колишнім впливовим регіоналом Сергієм Льовочкіним і самим Кличком. Також каже, що ексспортсмен не контролює Київраду, в якій є "смотрящі".

Київський міський голова парирує удар, виклавши в соцмережу відеозвернення до президента Володимира Зеленського, в якому він скаржиться на некомпетентність Андрія Богдана і нагадує, що не є лідером БПП. Після чого зустрічається з колишнім мером Нью-Йорка, адвокатом президента цієї країни Дональда Трампа Рудольфом Джуліані. Виставляє спільне фото з ним як оберіг від ворогів і сигнал Банковій про те, що позбавити його повноважень буде не так і просто. Адже впливовий у істеблішменті США, схоже, дещо знає про оточення Зеленського і через цю інформацію може впливати на хід подій в українській політиці (детальніше – в окремому матеріалі Depo.ua).

Як фенікс на попелищі популізму

І тут у чужу на перший погляд гру включається голова Радикальної партії, який, нагадаємо, цього політичного сезону суттєво втратив свої позиції. У першому турі президентських виборів отримав 5,48% (це 1,036 млн голосів). Не потрапив Ляшко і до наступного парламенту, за підсумками дочасних виборів набравши 4,01% (586 тис. 388 голосів виборців). Йти на пенсію радикалу рано, тому він шукає нагоди та інформаційні приводи, щоб про нього не забув виборець.

У довколаполітичних колах майже аксіомою стали версії про те, що колись небайдужий до радикальних ідей мільярдер Рінат Ахметов після президентської кампанії суттєво зменшив інтерес до партії Олега Ляшка, рейтинги якого перестали задовольняти олігарха. Бо ще на початку року президентську кампанію цього кандидата фінансували колишні менеджери Ахметова – про це свідчать журналістські розслідування. Ляшко був постійним гостем медіаактивів Ахметова. І це не дивує, адже у Верховній Раді фракція Радикальної партії запам’яталася різними своїми гранями. Загальній масі виборців – регулярними популістськими ініціативами (вимогами знизити тарифи і ціни, блокуваннями трибуни, бійками тощо), а тим, хто вміє читати між рядками, – системною увагою до бізнесових інтересів господаря донецького "Шахтаря".

І от, ледь оправившись від негативних результатів своєї невиразної парламентської кампанії, Олег Ляшко зробив заявку на повернення у велику гру. Якщо і Кличко зі свого боку бачить радикала своїм союзником, а це ймовірно, бо у війні за посаду всі засоби хороші, то радикал може бути корисним мерові насамперед як яскравий персонаж з великим досвідом публічної політики, спрямованої на провокування емоцій у телеглядача.

Плюс столичний голова таким чином продемонструє єднання довкола нього хоч із натяжкою, але патріотичних сил – під час виборів Ляшко зазвичай використовує патріотичну риторику. Така тактика застосовувалася і на останніх виборах до Ради, але набір популістських гасел про мову, армію, землю і скорочення кількості нардепів не спрацював.

Тим не менш, вміння Ляшка подобатися певній частині українців може бути використане Кличком під час вуличних акцій. А до використання аргументу вулиці може дійти, якщо кулуарні перемовини між командами з Хрещатика, 36 (Київська міська влада) і Банкової, 11 (Офісом президента) не принесуть Віталію Володимировичу збереження обох посад, які він зараз обіймає.

Міська гра національного масштабу

Ситуація довкола зміщення Кличка з посади голови столичної міськдержадміністрації як воронка затягує все нових гравців. У Depo.ua є інформація про принаймні одну зустріч мера з п’ятим президентом України, обраним до нового парламенту, Петром Порошенком. З-поміж іншого, політики обговорювали те, як протистояти штампуванню справ проти них антикорупційними органами, а також що протиставити атакам "зеленої команди". Начебто вирішили підключати зв'язки на Заході і міжнародних лобістів.

Спільні проблеми, кажуть, об’єднують. Бо історію стосунків між цими фігурами простою не назвеш. Мер Києва вже кілька років як фактично покинув команду президента. На початку року він відверто відсторонився від участі в президентській кампанії Порошенка. А після парламентських вибоів останній публічно запропонував Кличку приєднатися до його партії "Європейська солідарність", бо це, мовляв, "йому додасть підтримки". Тим часом секретар Київради Володимир Прокопів, програвши вибори до парламенту по округу в столиці, написав заяву про складення повноважень: має намір очолити "Євросолідарність" у Києві.

У разі, якщо відносини Кличка з Порошенком справді потепліють, то умовна коаліція довкола столичного мера поповниться важливою складовою. Завдяки чому можна буде говорити, що для збереження самоврядування у столиці об’єдналися патріотичні проєвропейські сили. І говорити, що господарі Банкової мають протилежні устремління. Між іншим, у команді Порошенко теж уміють організовувати потужні акції на вулицях.

У разі появи у цій історії Порошенка таланти Ляшка як публічного політика стають не такими безальтернативними для міського голови. І тут важливе питання, чи є пропозиція радикала Кличку лише його власною ініціативою. Не виключено, що відео на сторінці Олега Валерійовича є зовнішнім, видимим результатом перемовин голови КМДА зі "старшим партнером" Ляшка – Ахметовим. Пошуки союзників у боротьбі за повноваження могли підштовхнути мера пильно поглянути в бік потужних фігур, незадоволених домінуванням однієї сили в країні після президентських і особливо парламентських виборів.

Донецький мільярдер якраз активно намагається не розгубити свої впливи на політичні процеси і відповідно не втратити економічні позиції та не стати жертвою нинішніх фаворитів влади. І для цього йому вигідно скористатися конфліктом у столиці, нагадати про себе, похитати позиції конкурентів.

Ця версія знаходить підтвердження з наших джерел. За інформацією Depo.ua, цими вихідними Київський міський голова зустрічався з господарем "Шахтаря". Результатом спілкування стала домовленість про підтримку в боротьбі з командою Зеленського. Саме після цього за дивовижним збігом обставин у Фейсбук було викладено відео з Олегом Ляшком.

На Банковій про ці процеси, безумовно, знають і готують ходи у відповідь. Олега Ляшка атакував без п’яти хвилин колишній нардеп Ігор Мосійчук. Цей скандальний екс-радикал брав участь у парламентських виборах по округу в Київській області – фактично як технічний кандидат "слуги народу" Дубінського (скандального блогера, що його відносять до групи впливу олігарха Ігоря Коломойського у майбутній фракції "Слуги"). Мосійчук, який і без того у Фейсбук постійно кусає свого колишнього лідера, не оминув увагою останню його ініціативу. Написав нервовий пост з багатьма знаками оклику про "союз з мародерами, які п’ять років грабували Київ".

Загалом питання – кому належить влада у столиці нагадує хитро закручений клубок взаємних пов’язаностей, інтересів, давніх образ і нових планів. Серед учасників легендарної, згаданої Андрієм Богданом зустрічі у Відні 2014 року, коли ділили сфери впливу і ключові посади в країні, були Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін. Саме зі сферою впливу цих постатей часто асоціюють київського голову. Причому тут ідеться далеко не тільки по "віденську угоду", а про давню історію стосунків, аж до особистої дружби мера з колишнім главою адміністрації президента Януковича.

Льовочкін, нинішній нардеп від проросійського "Опозиційного блоку"/"Опозиційної платформи", який контролює низку столичних активів, у тому числі в будівельній галузі, дуже зацікавлений у збереженні саме Кличка біля реальних важелів міської влади.

Натомість у Ігоря Коломойського, здається, є свої плани на Київ. Атаку його колишнього адвоката Андрія Богдана і екс-партнера по медіабізнесу Володимира Зеленського на Кличка варто сприймати не лише як спробу господарів Банкової схопити жирний шматок бюджетного пирога.

Це дуже скидається на просування інтересів дніпровського мільярдера. Навряд чи він заперечуватиме про того, щоб, скориставшись сприятливою політичною ситуацією в країні, прирости активами в Києві. А все "смачне" - вже комусь належить, і в разі зміщення Кличка і приходу на посаду глави КМДА, скажімо, Олександра Ткаченка з "1+1" (це прізвище в даному контексті звучить найчастіше) неминучий перерозподіл власності в спокійному поки що місті. З усім, що звідси витікає.

Простіше кажучи, ми можемо бути свідками коаліції олігархів Льовочкіна-Ахметова у війні з Коломойським. Політики тут є простими виконавцями. А масовка, яку збиратимуть на столичних вулицях за 500 грн на день, створюватиме ілюзію народного невдоволення як Кличком, так і Банковою. Головне також стежити за "кнопками" олігархів, бо сигнали і слова з контрольованих ними ТБ часто дають розуміння, хто і за кого грає. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme