Це вам не Вован: Як декларація про доходи Зеленського вдарить по ньому в майбутньому

Оприлюднення декларацій найвищих українських посадовців дає привід повернутись до розмови про їхні статки та вплив особистих фінансів на формування державної політики

Економічний і політичний оглядач
Це вам не Вован: Як декларація про доход…

Володимир Зеленський не є багатієм у розумінні Уоррена Баффета, Ахметова чи, навіть, Порошенка. За західними мірками він, зі всіма своїми квартирами, годинниками та торговими марками є таким собі міцним середнячком. Але в той же час для більшості українських громадян президент відділений від народа прірвою, за якою - впевненість у завтрашньому дні і кілька запасних аеродромів. Тоді як по цей бік немає ні того, ні іншого, констатує Depo.ua.

Скільки заробив Зеленський

Доходи Глави держави та членів його родини у 2019 році склали більше 28 мійльонів гривень.  При цьому родина Зеленських сплатила до бюджету податки на суму 3 мільйони 600 тисяч гривень. Родина президента заробила на продажі нерухомості, державних облігаціях, роялті від торговельних марок, дивідентах. В ці 28 мільйонів входить і офіційна зарплатня президента в розмірі 208 тисяч гривень, яку йому нараховували з моменту вступу на посаду.

Не надто вигідним і прибутковим було "прощання"  з бізнес-активами Зеленського: президентська родина продала корпоративні права на 12 українських підприємств всього за 246 тисяч гривень. Що, на фоні доходу, отриманого від продажу, наприклад, однієї з квартир на Великій Васильківській у Києві (4 млн 423 тис грн) виглядає досить блідо. Але все стає зрозумілим, коли з'ясовується, що покупець бізнесів Зеленських - його старовинний друг та незмінний партнер Сергій Шефір. Це дає підстави припустити, що корпоративні права далеко від президента не відпливуть і будуть ретельно доглянуті до того моменту, коли потрібно буде здійснити реверс активів.

Позбувшись прав у компаніях, Володимир Зеленський залишається власником певної кількості торговельних марок. Одна з таких, торговельна марка "Вечірній квартал", коштує 45 мільйонів 810 тисяч гривень. Інша - "Розсміши коміка" - 14 мільйонів 650 тисяч гривень. На підставі зробленої оцінки Володимир Зеленський отримав роялті від використання торгових марок у сумі 5 мільйонів 48 тисяч гривень.

Також родина Зеленських одержала 3 мільйони 200 тисяч гривень за надання в оренду квартири на території Великої Британії.

У 2019 році дружина Президента Олена Зеленська отримала позику від Сергія Шефіра у розмірі 5 мільйонів гривень і повернула її до кінця звітного року.

Цікаво, що поїздка Володимира Зеленського до Султанату Оман оплачувалася коштом першої леді. Її видатки та правочини, як члена родини, згідно із законодавством не декларуються. Але про її статки дещо теж повідомляється, наприклад президент задекларував квартиру і паркомісце, що належать його дружині Олені Зеленській і знаходяться в тимчасово окупованому росіянами Криму.

Зокрема, у декларації зазначено, що в окупованому Росією Криму у родини президента у власності є квартира (129,8 кв. м.) в Лівадії (Ялта), придбана в квітні 2013 року і паркувальне місце (16,1 кв. м.) в Лівадії, придбане тоді ж. Вартість квартири (на момент покупки) становила 1,3 мільйона гривень.

Читайте також: Декларації Зеленського, Разумкова і Єрмака за 2019 рік: Як "зубожіли" нові державні керманичі

Щодо статусних речей, як вказано в електронній декларації за 2019 рік, президентське подружжя є щасливими власниками шести наручних годинників торгових марок: "Breguet", "Tag Heuer", "Bovet", "Roleх". Троє годинників  належать його дружині Олені Зеленській: "Graff", "Breguet" і "Piaget". На першу леді записані також ювелірні прикраси.

Також у власності родини президента перебувають два легкових автомобілі: Land Rover 2016 року й Mercedes-Benz 2014 року.

Диссонанс Зеленського

Ставши президентом Володимир Зеленський - людина з цілком непоганими статками, мусив якщо не приховувати їх, то хоча б прикидатися, що все матеріальне для нього не має особливого значення. 

На відміну від президентів-попередників, які довгі роки будували свої політичні кар'єри і поступово здобували навички прикидатись безсрібниками, Зеленському довелося по ходу п'єси вигадувати пояснення, як в одній особі може поєднуватись Голобородько з новоявленим буржуа. Адже простий хлопець з народу, як позиціонував себе Зеленський під час передвиборчої кампанії, раптом виявився мільйонером. Він вийшов з робочого кварталу, але вже давно не є представником пролетаріату.

Соціальний популізм, який сповіщує президент у своїй державній діяльності, є маркером нерозуміння ним справжных потреб тих, хто перебуває по інший бік прірви. Збираючись стати президентом всієї країни у географічному розумінні, Зеленський водночас мимоволі розділяє її за ознакою матеріального благополуччя. Дослідити цей феномен можна, з одного боку, аналізуючи склад Зе-команди, яка складається по суті рівно з таких самих представників бізнесу. Людей, у яких, можливо, немає культури сплати податків та соціальної відповідальності, а види діяльності переважно обмежуються посередництвом, сферою послуг, торгівлею та шоубізнесом. Спираючись на цей своєрідний середній клас, чиї мотиви і сподівання є близькими самому Зеленському, він мимоволі декларує і спрямованість державної політики на здобуття благополуччя саме цієї верстви.

Слід поглянути і на структуру видатків України президента Зеленського. А перед тим - вивчити структуру його особистої власності і те, як примножує свій капітал, зароблений у шоубізнесі, приватна особа Володимир Олександрович Зеленський. Тут ми знайдемо, переважно, нерухомість. Тобто купуємо кілька квартир, здаємо їх у найм і від того вже сьогодні отримуємо стабільний прибуток та впевненість у завтрашньому дні. І в цьому, насправді, немає нічого поганого, адже девелопмент - абсолютно повноцінний бізнес.

Коли ми масштабуємо ситуацію з інвестиціями до державного рівня, то побачимо, що той самий девелопмент став і державною політикою вже президента Володимира Зеленського. Адже відкинувши політичну і соціальну мішуру у вигляді надбавок до пенсій, ми побачимо, що левова частка державних доходів спрямована на так зване "велике будівництво" - головний державно-інвестиційний проект нинішнього голови держави. Можливо, це - стратегічне і недосяжне простому розуму інвестування, яке вже незабаром дасть неабияку вигоду. Ну, як лондонська квартира.

А можливо - лише обмеженість та зашореність людини, яка екстраполює набутий бізнесдосвід на рівень держави. І при цьому забуває, що в ситуації, коли є порожній холодильник та кілька голодних ротів - заміна лінолеуму у коридорі не є найпріорітетнішою справою. І що сподівання закрити виниклі дірки у бюджеті за рахунок кредитної картки - у певній мірі інфантилізм. Який може закінчитись візитом виконавчої служби. 

Дійсно, декларації про доходи за 2019 рік Зеленського та його команди, не викликали вже в українців такого шоку і злості, як це було кілька років тому, коли чиновники державного рівня вперше офіційно показали свої статки. В коментарях на сторінці Офісу президента у Фейсбуці, де також виклали його декларацію, можна було прочитати багато коментарів на кшталт "Мені все одно, скільки грошей в Зеленського - він найкращий президент". Але людей з критичним мисленням там вже не менше, ніж фанатів, і вони тролять Зеленського, мовляв, молодець, Вова, простий хлопець з народу, такий як ми…

Не варто забувати і коли була опублікована декларація - жорсткий карантин тільки закінчується, влада дозволила виходити на роботу, але багато кому вже нема куди виходити. Нема на що жити. Несуть в ломбарди все, що є цінного. А тут - 28 мільйонів, коштовні годинники і нерухомість. 

В нашій країні не люблять усвідомлювати, що люди, які нею керують - багатії. Досі живе уявлення про те, що чесний чиновник, і чесний політик мають жити в дешевій квартирі і їздити на роботу на маршрутці чи веліку. Як… Голобородько. Такий вже менталітет.

Зрозуміло, що до якихось радикальних настроїв, чи різкого падіння Зе-рейтингу, декларація Зеленського і політиків з його пулу не призведе. Але розчарування накопичується, перетворюючись на роздтратування. Це як гвинтівка на стіні - колись вона обов'язково вистрілить.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme