Київщина в мундирі: Хто такий генерал Терещук, який керуватиме столичним регіоном

Міліцейського генерала Терещука, як раніше його волинського колегу Савченка, відправили на дуже складну ділянку, де президентські сили дали серйозну слабину

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Київщина в мундирі: Хто такий генерал Те…

Кабінет міністрів 24 жовтня затвердив укази президента про відставку чотирьох голів обласних державних адміністрацій. Київщину очолив Олександр Терещук, замінивши на цій посаді Олександра Горгана.

Терещук - 54-річний генерал-майор поліції, уродженець Вінниччини. Його називають близьким до екс-генпрокурора Віталія Яреми. Який, у свою чергу, близький до президента.

Після закінчення Київської вищої школи міліції Терещук зробив кар'єру у МВС. З 2005-го до 2012 року очолював управління міліції в Печерському і Голосіївському районах столиці. За часів президента Януковича транзитом через крісло начальника Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС відправився на Волинь керувати обласною міліцією (2012-2014 рр.). У Луцьку він пережив Революцію Гідності. За наказом міністра відправив луцький "Беркут" на Майдан. Одразу після втечі Віктора Януковича в лютому 2014 року пішов у відставку.

Перебування на керівних посадах за попередньої влади ледь не вартувало генерал-майору кар'єри. Після Майдану, у липні 2014 року, його повертають з Луцька і призначають начальником Головного управління МВС України у Києві. Пізніше Терещук розповідав, що його призначили в той час, коли "міліція боялася на вулицю вийти", а криміногенна ситуація в столиці була вкрай складною. "Я навів порядок", - заявив генерал.

За рік, у червні 2015-го, Терещука звільняють за законом про люстрацію. Про це на засіданні уряду оголошує особисто тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Та Терещука на 2 тижні переводять до Нацгвардії. А у липні президент Петро Порошенко підписує указ, яким на підставі клопотання комітету Верховної Ради з нацбезпеки і оборони звільняє генерал-майора від люстрації: Терещук потрапив до одного списку з вищим військовим керівництвом, звільненим від люстрації для участі в АТО. Міліціонера в АТО не відправили, а поновили на попередній посаді.

Але у грудні того ж 2015 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков усе ж звільняє Терещука разом з низкою посадовців столичного главку, які не пройшли переатестацію. Аваков мотивував це рішення небажанням начальника управління реформувати силову структуру. При цьому на своїй сторінці у Фейсбук міністр послався на відповідне подання щойно перед тим призначеної начальником Національної поліції Хатії Деканоїдзе і додав: "Нічого особистого… тільки принципи". Потім Аваков додав: "Терещук – дуже гарний міліціонер, але не орієнтований на реформу".

Деякі журналісти повідомляли, що Терещука звільнили за спроби підірвати реформу поліції, зокрема організацію мітингів колишніх працівників МВС проти Деканоїдзе.

Та на пенсію міліцейський генерал не пішов і з кадрової обойми влади не випав – тут же заявив журналістам, що чекає на нове призначення на керівну посаду. ЗМІ писали, що він може стали головою СБУ, але насправді Терещук обійняв значно скромнішу посаду: з лютого-2016 виконував обов'язки гендиректора держпідприємства "Управління відомчої воєнізованої охорони" Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Та організаторські таланти Терещука привели його на роботу до обласної влади Одещини. У квітні 2017-го за результатами конкурсу був призначений першим заступником голови Одеської обласної державної адміністрації Максима Степанова. Одеські активісти обіцяли зустріли призначенця вуличними акціями протесту. Натомість їхні опоненти зазначали, що Терещук – відкрита людина і спокійно відповідає на критику, а також є професійним правоохоронцем. На посаді займався рутинними питаннями життя області. Його прізвище як члена "команди губернатора Степанова" досі присутнє на сайті Одеської ОДА.

Вочевидь тепер вміння міліціонера з понад 30-річним стажем Олександра Терещука налагодити контроль над ввіреним регіоном знадобилися у складній Київській області. Адже напередодні виборчого 2019 року Банковій вкрай важливо позбавити Київщину слави "вотчини Юлії Тимошенко". І при цьому уникнути клінчу з обласною радою, де сильні позиції має "Батьківщина".

Як повідомляють джерела Depo.ua, про відставку Горгана і призначення Терещука говорять не один місяць. Однак кандидатура Терещука викликала обурення нинішнього так званого господаря Київщини Ярослава Москаленка. Терещук викликав конфлікт між Москаленком і Банковою, через що відбулася затримка із звільненням Горгана і призначенням його на посаду губернатора Київщини. Але коли питання по губернаторству Терещука було вирішене, за даними джерел Depo.ua, Москаленко відмовився забезпечувати результат Порошенка на майбутніх виборах.

Окрім того, вже колишньому голові так і не вдалося переломити політичну ситуацію в області, і "Батьківщина" там не стала слабшою. Тому Банковій в стратегічному столичному регіоні вкрай знадобився умілий і в міру жорсткий управлінець.

Де речі, ситуація з цим призначенням нагадує аналогічний хід президента – появу ще одного генерала міліції, Олександра Савченка, в кріслі губернатора Волині. У цьому регіоні позиції БПП теж хиталися – під тиском "укропівської" команди голови облради Ігоря Палиці, близького до олігарха Ігоря Коломойського. На порятунок відправили служаку Савченка. А от чи виправдають себе генерали у губернаторських кріслах, покаже весна наступного року.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme