Київ під "Слугою народу": Як Зеленський ламає Кличка

Кандидати від "Слуги народу" виграли на всіх одномандатних округах столиці України. Зеленський вже просить Кабмін звільнити Кличка з посади голови КМДА

Київ під "Слугою народу": Як Зеленський…

Київ позеленів – на 13 столичних округах перемогли "слуги народу". Ця інформація була озвучена в день виборів ще у штабі Володимира Зеленського людиною Коломойського у списку партії, гендиректором "1+1" Олександром Ткаченком. Саме тим, кого називали в кулуарах майбутнім головою КМДА. 

ЦВК поступово рахує голоси виборців і наразі маємо наступну картину по округах столиці:

  • На окрузі №211 лідирує Юрченко Олександр Миколайович
  • На окрузі №212 – Перебийніс Максим Вікторович
  • На окрузі №213 – Дубнов Артем Васильович
  • На окрузі №214 – Швець Сергій Федорович
  • На окрузі №215 – Яременко Богдан Васильович
  • На окрузі №216 – Забуранна Леся Валентинівна
  • На окрузі №217 – Безугла Мар'яна Володимирівна
  • На окрузі №218 – Гурін Дмитро Олександрович
  • На окрузі №219 – Тищенко Микола Миколайович
  • На окрузі №220 – Бондар Ганна В'ячеславівна
  • На окрузі №221 – Пуртова Ганна Анатоліївна
  • На окрузі №222 – Грищук Роман Павлович 
  • На окрузі №223 – Буймістер Людмила Ананатоліївна

Якщо раніше до медійної війни між Володимиром Зеленським і мером Києва Віталієм Кличком можна було ставитися, як до не зовсім логічного кроку "ЗЕкоманди", бо в столиці альтернативи меру-боксеру видно не було, то після позачергових парламентських виборів ситуація змінилася. "Слуги" перемогли навіть на тих округах, де фаворитами були зовсім інші люди. Взяти хоча б округ №211, де в лідерах перед гонкою ходили Тарас Козак від "Голосу" та Володимир Прокопів із "ЄС". Або №215, де завжди сильні позиції мав "свободівець" Андрій Іллєнко. На 219-му програє Олександр Третьяков, а на 223-му – "свободівець" Юрій Левченко та Вікторія Пташник від "Голосу".  Бренд "Слуги народу" зіграв свою роль навіть там, де під ним йшли люди олігархів. Взяти хоча б Людмилу Буймістер, яку асоціюють з Сергієм Тарутою. І це ми ще не говоримо про Київщину, де, наприклад, Дубінський переміг Кононенка і загалом з 9 округів "Слуги" на зараз беруть вісім.

Судячи з усього, тепер Зеленський не обмежиться дзвінками Кличку з телефону Богдана із "Південмашу" та питаннями про гроші за трамваї. "Слуга народу" цілком може ставити умови і брати під контроль столицю, що вже і робить. Віталія Кличка вже викликали на допит в ДБР по справі щодо земельних махінацій, порушеній за заявою партнера Андрія Портнова, колишнього юриста Януковича, який зараз працює в орбітах нової влади. Візит мера до слідчих має відбутися вже цієї п'ятниці, 26 липня. Існують і інші справи: скажімо, Національне антикорупційне бюро цікавиться обставинами побудови"мосту Кличка"… Неминуче зацікавить правоохоронців (в разі, якщо міський голова захоче чинити опір спробі перетворити його на "англійську королеву") і тісна дружба Віталія Володимировича з окремими забудовниками, з-поміж яких виділяється Максим Микитась, що саме зараз програє парламентські вибори на Чернігівщині кандидату від "Слуги народу". 

Також у Зеленського звернулися до Кабміну з проханням звільнити Кличка з посади в КМДА. Мером він залишиться, от тільки якщо Гройсман піде на такий крок і підіграє Зеленському, то "слуга" поставить туди свою людину. І це, якщо вірити джерелам Depo.ua, точно буде Олександр Ткаченко.

Раніше здавалося, що Кличко зможе повоювати. Але враховуючи перемоги "ноу-неймів" на округах Києва, міфічна непохитна роль Кличка в місті під питанням. І дуже скоро – вже восени – на позачергових місцевих виборах, на які натякнув Зеленський і про що нам повідомляли наші джерела, колишній боксер може втратити крісло. При цьому байдуже, кого виставить проти нього "Слуга народу". Вибори все одно будуть нецікавими, бо в КМДА сидітиме людина від Зеленського. І лишиться там, хто б не виграв на мерських виборах.

А що закон?

Як раніше писало Depo.ua, 7 вересня 2010 року Верховна Рада ухвалила Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України – місто-герой Київ", згідно з яким виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, котра паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади у місті Києві. Голова КМДА призначається президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України, зазначено в законі. Правда, тоді експерти наголошували, що ці зміни до закону порушують Конституцію – Конституційний Суд 25 грудня 2003 року визначив, що "Київський міський голова виконує функції голови Київської міської державної адміністрації за законом", і це рішення має однакову силу з нормами Конституції".

На момент прийняття змін до Закону про столицю була чинна Конституція зразка 2004 року, а 1 жовтня 2010-го Конституційний суд в угоду Януковичу повернув Конституцію зразка 1996 року. Тобто тлумачення КСУ від 2003 року мало бути враховане. Однак Янукович 16 листопада 2010 року звільнив Леоніда Черновецького з посади голови КМДА і призначив на цю посаду Олександра Попова. Оскільки знятий мер рішення президента не оскаржував, Попов залишався в кріслі до 14 грудня 2013 року, коли його відсторонили у зв’язку з розслідуванням побиття студентів на Майдані. 25 січня 2014 року замість нього Янукович призначив головою КМДА Володимира Макеєнка, який просидів у мерії до 7 березня 2014-го.

Після Революції Гідності парламент повернув Конституцію зразка 2004 року, але зміни до закону про столицю, проголосовані при Януковичу, залишилися. Таким чином, виникла колізія: є рішення КСУ від 25 грудня 2003 року і є пункт у зміненому законі, що голову КМДА призначає президент. Але головне: призначає в порядку, передбаченому Конституцією та законами України. А стаття 133 Конституції говорить, що міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України. Таким законом, для Києва є саме закон "Про столицю України – місто-герой Київ". У змінах до нього не написано, що голову КМДА призначає виключно президент, там написано "у порядку, передбаченому..." і далі за текстом.     

Останні 5 років Кличко поєднував повноваження, не даючи Петру Порошенку підстав для конфлікту. І ось, схоже, для Віталія Володимировича наступають важкі часи: спроба реанімувати "УДАР" для участі у дочасних виборах результату не дала, так само, як і намагання подружитися з рейтинговими політпроектами. Тепер у наступ на нього йде президентська "зелена" команда. Яка, в разі обговорюваного призначення Ткаченка, може усунути Кличка від важелів управління містом. Користуючись вище описаною правовою колізією, гендиректор "плюсів" може всістися в крісло голови КМДА, а противникам цього доведеться йти шукати правду у Конституційний суд. Все наче й на поверхні – призначати керівника міськадміністрації, якого кияни не обирали, не можна – до того ж є ще одне рішення КСУ, від 13 жовтня 2005 року (воно стосувалося процедури призначення голови РДА в Києві), в якому ще раз підтверджене грудневе 2003 року рішення Конституційного суду – але й указ про розпуск Верховної Ради виглядав доволі сумнівним. Та судді-конституційники не побачили у ньому порушення Основного Закону.

Поки противники призначеного у подібний спосіб "нового Попова" ходитимуть до КСУ, мине час. Причому, Конституційний суд, як відомо, працює у нас хвилеподібно – може розглянути звернення швидко, а може тягнути місяцями. І цей час працюватиме проти Кличка. Адже не важко передбачити, що, з одного боку, Ткаченко (якщо інформація про його новий кар’єрний злет – правда) розпочне аудит фінансових і господарських справ мерії, шукаючи, простіше кажучи, "гачки" для мера-боксера, а з іншого – очікуваною виглядає потужна медіа-кампанія проти "старої" столичної влади, на фоні якої призначений голова КМДА виглядатиме "ковтком свіжого повітря". Аби у такий спосіб підготувати ґрунт для дочасних виборів у столиці.

Тут також нічого незвичайного не буде, ця технологія відкатана "регіоналами" в часи Попова, коли киян переконували в тому, що "молода команда Черновецького лише крала", а от людина Януковича – працює. Правда, і тут є нюанс: на часи Попова в Києві припала підготовка країни до Євро-2012, і під цим соусом в столиці дійсно було реалізовано, точніше доведено до логічного завершення, кілька інфраструктурних проектів: відкрили нові станції метро, запустили кільцеву міську електричку тощо. 

Що буде далі

Посада для Ткаченка в КМДА – це спосіб задовольнити апетити Коломойського. Бо столиця – ласий шматок. Заразом, перед місцевими виборами такий крок Зеленського був би логічним, якщо б наступним мером в президентській команді бачили саме гендиректора "плюсів".

У найближчий місяць ми станемо свідками переговорів між Зеленським і Кличком. У команді президента спробують ламати київського мера, намагаючись уникнути його балотування на виборах восени. Для Кличка проблема в тому, що у Зеленського будуть ставити йому умови, посилаючись як на результати виборів по округах, так і настрої в суспільстві, яке налаштоване на тектонічний зсув еліт. Зеленський вже взяв Київ. І навіть якщо майбутнім кандидатом в мери стане хтось із оточення саме Зеленського, то вчорашнім днем доведено – цей будь-хто з імовірністю в 99% може виграти. Все інше залежить лише від торгів всередині команди "Зе". Судячи за все, інструмент ДБР і прохання до Уряду – це демонстрація сили "слугами народу" нинішньому меру.

Якщо Кличко погодиться на умови "слуг", то, можливо, йому забудуть "грішки", які можуть віднайти правоохоронці в столиці і дати рух майбутній новий генпрокурор від Зеленського та антикорупційні органи. А "грішків" цілком вистачатиме – від історій із забудовниками, до "мосту Кличка" і так далі. Якщо ж ні, то проти Кличка працюватиме телевізор – зокрема "1+1", а також правоохоронці. І навряд чи йому вдасться вийти без втрат із цієї битви. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme