Грошей МВФ поки не буде: Як "слуги" Коломойського вбивали рейтинг Зеленського у Раді

ВР провела в режимі позачергового три пленарні засідання за один день. Це, мабуть, сталося вперше в нашій історії. Що ж розглядали, і чим це закінчилося 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Грошей МВФ поки не буде: Як "слуги" Коло…

Учора Володимир Зеленський виступив із черговим відеопосланням до народу, де повідомив, що 30 березня депутати мають розглянути закони, внаслідок ухвалення яких Україна зможе отримати понад 10 мільярдів доларів допомоги від західних фінансових інституцій. І що майбутнє України та її бюджету лежатиме на плечах депутатів та їхньої здатності ухвалити важливі рішення. Вже тоді оглядачі звернули увагу на те, що тон і формат спілкування з депутатами може означати, що більшість у Раді президента не дуже то й слухає. Ці підозри повністю підтвердилися сьогодні. Для того, аби добитися потрібних рішень, потрібно було три (!) позачергові засідання й особиста присутність Зеленського.

Спроби №1 і №2. Плювок в Зеленського і Шмигаля

Але про все по порядку. Голова ВР Дмитро Разумков повідомив, що ухвалення рішень сьогодні відбуватиметься без обговорення. Спершу нардепи підтримали кілька "антикоронавірусних" законопроєктів. Проєкт закону №3268 щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) схвалили 312 голосами. Такою ж кількістю голосів ухвалили закон №3275 щодо забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням COVID-19. Проєкт закону щодо криміналізації вивезення через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення , №3271, знайшов підтримку 274 депутатів (прийнято за основу).

Дійшли у депутатів руки і до організації своєї роботи в особливий період. Проєкт закону про внесення змін до Закону України "Про комітети Верховної Ради України" №3277 ухвалили в цілому 319 народних обранців. На один голос більше віддано за зміни до постанови Верховної Ради "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України на період дії карантину в Україні" №3278. До завершення карантину Рада буде працювати в комітетах і фракціях.

Далі було розглянуто кадрові питання, і тут почалися сюрпризи. Спершу 249 нардепів схвалили звільнення Ігоря Уманського з посади міністра фінансів України, 271 – відставку міністра охорони здоров’я Іллі Ємця, який запам’ятався виключно скандальними заявами. Але тут же депутати провалили призначення Сергія Марченка очільником Мінфіну і Максима Степанова – в Мінохорони здоров’я. За них було віддано відповідно 223 і 217 голосів. За першого проголосували лише 183 члени фракції "слуг народу" з 248 можливих. Група Коломойського не голосувала чи виявилася "зненацька" відсутньою. Що й не дивно: за відсутності призначеного міністра фінансів Україна не може вести перемовини про надання підтримки з Міжнародним валютним фондом.

А от за призначення в МОЗ колишнього глави Одеської ОДА Степанова, якого вважають креатурою групи Ігоря Коломойського, проголосували 182 "слуги" (у т.ч. люди Коломойського, які на той момент уже "знайшлися" в Раді), аж 18 членів фракції ОПЗЖ – і це показово, нулі від "Євросолідарності", "Батьківщини", "Голосу", 5 від групи "За майбутнє", 2 – від "Довіри" і 10 від позафракційних.

Надалі спікер Разумков зачитав листа від президента з проханням зняти з розгляду третє заплановане на сьогодні кадрове питання: про призначення Ольги Буславець міністром енергетики та захисту довкілля України. Цю людину називають не чужою інтересам іншого мільярдера родом з України – Ріната Ахметова. Мабуть, щоб не "спалити", її питання просто відклали до кращих часів.

Наступний плювок в обличчя від всенародно обраного депутатського корпусу адресувався прем’єрміністру України Денису Шмигалю. Представлені ним зміни до державного бюджету України на 2020 рік" (проєкт №3279) за основу підтримали лише 223 голосами і відправили у комітет на доопрацювання. Цими змінами, проти яких виступали дуже різні групи нардепів і лоббісти багатьох галузей, передбачалося скоротити дохідну частину на 122,9 млрд грн, а видаткову збільшити на 79,2 млрд грн. Серед іншого, до мінімуму планувалося урізати витрати бюджету на проведення цьогорічних місцевих виборів по всій країні – що викликало невдоволення цілої групи політиків і партій, зокрема й парламентських. Усі вони розраховують на падіння рейтингів "Слуги народу" в умовах кризи і планують "відкусити" восени свій шматок електорального пирога.

За новий бюджет проголосували 200 "слуг", нуль членів фракцій ОПЗЖ, "Євросолідарність", "Батьківщини", "Голосу", групи "За майбутнє", 15 членів "Довіри" і 8 позафракційних. Тобто можна констатувати, що проєкту бюджету від уряду Шмигаля показано велику депутатську дулю.

Після цього Разумков відкрив друге позачергове засідання, на якому ВР підтримала законопроєкт "Про внесення зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо безперервного забезпечення харчування військовослужбовців" (№3254). Цей справді важливий документ депутати ухвалили 300 голосами за основу і 302 – в цілому. Але це голосування виявило ще одну важливу річ: сьогодні у Раді конституційна більшість під певні рішення є, та не під ті, які вимагає президент. 

Спроба №3. Депутатів прорвало

Після завершення другого позачергового засідання нардепи вже планували розбігатися по самоізоляціях, аж тут на Грушевського, 5 прибув президент. І депутатам довелося залишитися на третє позачергове засідання. Яке видалося куди результативнішим за попередні. Марченка і Степанова призначили міністрами (за першого віддали 256 голосів, за другого 246), а ще - у першому читанні прийняли так званий "антиколомойський" закон, якого від Києва вимагає МВФ. За позитивне рішення віддали свої голоси 267 депутатів - лише 198 "слуг" (депутати з групи Коломойського, природно, або були відсутні, або не голосували), 25 голосів дала "Європейська солідарність", 10 - позафракційні, 17 - "Голос" і 15 "Довіра". "ОПЗЖ" і "Батьківщина" цей документ не підтримали. Причому сама Юлія Тимошенко була проти. 

Це голосування досить показове. Утім, в МВФ зібралися не простаки, яких можна обдурити прийняттям законопроекту в першому читанні - на цей документ чекає друге голосування і для його успішності, схоже, знову Зеленському доведеться особисто приїздити до Ради. А до того часу буде цікаво спостерігати за діями групи Коломойського та прихильних до неї високих чиновників. Приміром, чи не буде підписана Генпрокурором Венедіктовою підозра Порошенку. Або чи не виллють в мережу компромат проти чергового "любого друзя" президента, аби створити масшабний хайп.

Далі депутати взялися за закон про землю, провалюючи поправку за поправкою.  Та це вже інша історія, кінець якої, мабуть, також буде не сьогодні. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme