"Загострення" у Мінську: Чому у Зеленського згадали про майно в ОРДЛО

Майнові та податкові претензії до ОРДЛО з боку України є цілком виправданими. Питання тільки в тому, на які поступки Банкова погодиться піти в обмін на гіпотетичне повернення активів донецьких олігархів.

Журналіст відділу «Світ»
"Загострення" у Мінську: Чому у Зеленськ…

Вчорашнє засідання контактної групи за участі "оновленої" української делегації, на перший погляд, нічим особливо не відрізнялося від усіх попередніх.

Сторони поговорили про те, як важливо і потрібно виконати рішення лідерів "нормандської четвірки", прийняті у Парижі, і знизити рівень насильства на лінії зіткнення. У зв'язку з чим було навіть призначено позачергове засідання профільної групи. Поговорили про майбутні обміни полоненими та про нові КПП, на відкритті яких всі ніби як наполягають, але які все чомусь не відкриваються.

Представники спецмісії ОБСЄ відзвітували про успіхи у сфері розмінування. А українці наголосили на необхідності вільного доступу цих самих представників "до всієї території України" – себто і до ОРДЛО. Вкотре нагадавши представникам "республік" про їхній статус.

Претензії з боку Росії  стосовно невисоких темпів зміни українського законодавства щодо Донбасу також прозвучали. Представник країни-агресора на переговорах ТКГ Борис Гризлов навіть запропонував внести до протоколу зобов'язання України протягом тижня подати проект про інтеграцію "формули Штайнмайера" в закон про місцеве самоврядування на Донбасі. Але українська делегація від цієї "блискучої пропозиції" відмовилася.

Приємною новиною можна вважати той факт, що розширення української делегації, здається, привело до потрапляння в переговорний процес людей, які без пієтету ставляться до "миру-мирства" з представниками "влади" ОРДЛО. Настільки, що той самий Гризлов за результатами зустрічі заявив, що обстановка на засіданнях підгруп загострилася через новий склад українських делегатів. Деякі з яких "продемонстрували відкрите небажання взаємодіяти з представниками Донбасу".

Тому в сухому залишку вся вчорашня зустріч виглядала, як чергова серія довготривалого й трохи абсурдного серіалу, що триває в Мінську вже далеко не перший рік, і фактично не здатен не тільки реально посприяти припиненню війни, але навіть запропонувати у цій сфері щось реально нове.

За одним винятком. На вчорашній зустрічі представники України в економічній групі раптом заговорили про необхідність повернути оподаткування та системи розрахунків в ОРДЛО до меж українського правового поля.

І тим справа не обмежилася - українська сторона також наголосила на тому, що слід негайно здійснити "верифікацію майна України" – та ще й із залученням до справи міжнародних партнерів.

З якоїсь точки зору, ця вимога видається цілком логічною. Фактично розкрадена сепаратистами та їх російськими кураторами промисловість окупованих районів Донбасу – це серйозна й очевидна тема для розмови.

Але в цьому місці виникає декілька цілком логічних питань. Починаючи від авторства ідеї про верифікацію – і закінчуючи тим, що мається на увазі під "майном України" – саме державна власність чи майно окремих українських компаній?

Втім, навіть коли йдеться про приватні активи – і всі ми знаємо, чиї саме приватні активи в найбільших обсягах "націоналізовували" сепаратисти – в спробі їх повернути теж немає жодної зради.

А реальна проблема може полягати лише в тому, що "верифікація", а у віддаленій перспективі – і повернення цього майна може стати однією з ключових вимог української делегації. В обмін на виконання якої Банкова теж буде готова на більші чи менші поступки.

Простіше кажучи, в повітрі зависло питання про те, чи не стануть політичні та національні інтереси України заручниками під час торгу за активи того ж Ахметова. За відповіддю, яку команда Зеленського дасть на це питання, варто уважно простежити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme