Інавгурація Зеленського: Що запланував новий президент

Сьогодні о 10:00 в будівлі Верховної Ради розпочнеться інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського

Інавгурація Зеленського: Що запланував н…

Автор: Андрій Коваленко

Дату інавгурації Верховна Рада визначила 16-го травня. Володимир Зеленський спочатку наполягав на тому, щоб вона відбулася 19-го травня. Мовляв, неділя - вихідний. Буде менше заторів. Але за домовленістю її призначили на понеділок, була проголосована відповідна постанова. Через це сьогодні в Києві очікується транспортний колапс, за який Володимир Зеленський вже перепросив киян, сказавши про ВР: "Вони зробили незручності нам, а ми зробимо їм". 

Такі натяки багато хто розцінить як бажання розпустити парламент. Навіть попри те, що 17-го травня "Народний фронт" вийшов з коаліції, дехто в оточенні Зеленського вважає, що Раду все одно можна розпустити не дивлячись на необхідність дати нардепам 30 днів на формування нової коаліції. Наприклад, радник Дмитро Разумков, коментуючи припинення дії коаліції зазначив, що її давно не існує. Давно - це з 2016-го року, коли із "Європейської України" вийшли "Самопоміч" та "Батьківщина", залишивши в ній "Народний фронт" і БПП. У цих фракцій менше 226 депутатів,необхідних для коаліції. 

Але повернемося до інавгурації. Зеленський планує розпочати свій день із народом. До початку самої інавгурації, яка стартує о 10:00, він у Маріїнському парку зустрінеться з людьми і звідти піде в Раду. Перед будівлею ВР вже розміщені плазми для перегляду інавгурації. Все доволі демократично. 

Варто сказати, що до Зеленського Віктор Ющенко був "близький" до народу. Після власної інавгурації він пішов на Майдан Незалежності. Петро Порошенко так само ходив у народ і з‘являвся на Софійській площі, де приймав командування військом.

Вчора у ВР та в Маріїнському палаці, де Зеленський планує зустрічатися з іноземними делегаціями, відбулася репетиція. Деякі ЗМІ повідомили, що на неї приходив Зеленський. Інші ж зазначали, що "шостого" там не вдалося зустріти. 

Фото: Громадське

Що оприлюднила прес-служба

План інавгурації оприлюднила прес-служба Зеленського. Його участь в урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди складення присяги українському народові запланована з 10:00 до 11:00. 

З 11:05 до 11:20 Зеленський візьме участь у церемонії представлення командувачів видами Збройних Сил України та у церемонії підняття державного прапора України, що відбудуться у Маріїнському палаці. 

До 11:50 заплановано вітання президентом України та першою леді, Оленою Зеленською, глав іноземних делегацій у Маріїнському палаці. 

12:00-13:30 - участь президента України у прийнятті для глав іноземних делегацій з нагоди вступу на пост президента України у Маріїнському палаці, 14:30 - орієнтовно 17:00 - двосторонні зустрічі президента України з главами іноземних делегацій в адміністрації президента.

Що каже законодавство

Перебіг інавгурації визначає спеціальна постанова Верховної Ради "Про порядок проведення урочистого засідання Верховної Ради України, присвяченого складенню присяги новообраним Президентом України". 

Якщо коротко, то маємо наступну картину.

  1. Урочисте засідання проводиться у Верховній Раді. Його час, запрошених гостей та інші деталі новообраний президент узгоджує із Головою ВР та Конституційного суду.
  2. Урочисте засідання транслюється Національною телекомпанію та радіокомпанію, а також всіма телеканалами.
  3. Президент складає присягу на урочистому засіданні парламенту.
  4. Його відкриває спікер Верховної Ради - має бути виконаний Гімн України. 
  5. Голова ЦВК оголошує результати виборів президента України.
  6. Голова Конституційного суду повідомляє стосовно виконання новообраним Президентом України усіх конституційних вимог щодо несумісності з посадою Президента  України та відсутності інших обставин, що унеможливлюють складення ним присяги і вручає переможцю виборів текст присяги.
  7. Обраний президент виголошує присягу, тримаючи руку на Конституції та за бажанням на Пересопницькому Євангелії. Підписує текст присяги і дає його голові КСУ.
  8. Голова КСУ оголошує про складання присяги новообраним Президентом України відповідно до Статті 104 Конституції України, передає голові ВР текст присяги, підписаний новообраним главою держави.
  9. Голова ЦВК вручає новообраному президенту посвідчення Президента України.
  10. Голова КСУ вручає новообраному президенту офіційні символи влади, зокрема гербову печатку.
  11. Далі президент України проголошує з трибуни ВР звернення до народу.
  12. Після цього президент займає відведене для нього місце у сесійній залі поруч із Прапором (штандартом) Президента України.
  13. Голова ВР закриває урочисте засідання.  Лунає Гімн України.
  14. У день урочистого засідання Верховна Рада України не розглядає інших питань.

Останній пункт дуже важливий, бо деякі люди, наприклад юрист Андрій Портнов, котрий вчора повернувся в Україну, закликали Зеленського внести у ВР подання про звільнення голови СБУ Грицака і Генпрокурора Луценка вже сьогодні. От тільки ВР не зможе розглянути їх 20-го травня через законодавчі моменти.

Зазначимо, що Петро Порошенко своїм указом від 16 травня визначив коло осіб, які входять до оргкомітету з підготовки інавгурації.

Там є представники новообраного президента, апарату Верховної Ради, очільники адміністрації президента, керівництво силових відомств (ВМС, Генштабу ЗСУ, Прикордонної служби, управління державної охорони), посадовці МЗС та інших урядових структур.

Наприклад, як пише "Радіо Свобода", у цьому переліку є бізнес-партнер Зеленського Сергій Шефір, адвокат Андрій Богдан та керівник продакшн-студії GoodMedia Кирило Тимошенко.

Важливо також, що команда Зеленського взяла на себе основну підготовку до інавгурації. Як стало відомо вчора, вони готують певні "фішечки", але сама церемонія пройде без пафосу. "Порохоботи" вже з екранів ТБ озвучують, що "фішечкою" може стати Указ про розпуск Ради.

Охоронятиме інавгурацію Держохорона, з якою так само всі заплановані заходи проговорюються.  В ефірі телеканалу "112 Україна" начальник Управління держохорони Валерій Гелетей заявив, що відхилення та зміни у процедурі інавгурації, запропоновані командою новообраного президента, "є, і вони суттєві". 

Хто з іноземних гостей приїде

Речниця МЗС України Катерина Зеленко назвала список іноземних гостей, яких очікують на інавгурації Володимира Зеленського.

На урочисте засідання приїдуть близько 60 високих представників. Серед них п'ять президентів: Саломе Зурабішвілі від Грузії, Керсті Кальюлайд з Естонії, Раймондс Вейоніс з Латвії, Даля Грибаускайте з Литви та Янош Адер з Угорщини. 

Окрім них приїдуть наступні гості:

  1. Прем'єр-міністр Молдови Павел Філіп
  2. Віце-прем'єр Білорусі
  3. Віце-прем'єр Румунії
  4. Віце-прем'єр Словаччини
  5. Віце-прем'єр Болгарії
  6. Міністр енергетики США Рік Перрі, а також спецпредставник Курт Волкер.
  7. Міністр оборони Канади Харджит Сінгх Сейджан
  8. Міністр з питань Європи Франції (поки що невідомо, чи мова про керівника МЗС Жана-Іва Ле Дріана, чи про держсекретаря у справах Європи Амелі де Моншален)
  9. Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович
  10. Екс-президент Німеччини Крістіан Вульф
  11. Віце-президент Єврокомісії (Єврокомісар з питань енергетичного союзу) Марош Шевкович
  12. Спікер Октай Асадов від Азербайджану
  13. Віце-президент Туреччини Фуат Октай

Варто сказати, що представництво буде значно скромніше, ніж під час інавгурації Петра Порошенка, до якого приїхали зокрема 13 президентів. Все це пов'язано із датою. Бо, наприклад, 19-го травня до Зеленського мав приїхати віце-президент США Майк Пенс.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme