Хто замовив вбивство Каті: Чи стане Гандзюк сучасним Гонгадзе

Сьогодні активісти повідомили про смерть Катерини Гандзюк у київській лікарні

Хто замовив вбивство Каті: Чи стане Ганд…

31-го липня на херсонську активістку Катерину Гандзюк вилили літр сірчаної кислоти. Вдома її знали як антикорупціонерку, борчиню з місцевими "шишками" з поліції, помічницю мера Херсона.

Сьогодні вона несподівано померла в лікарні. Останнім часом говорили про покращення її стану, але 40% опіків тіла, про які казали ще у вересні, операції - все це вплинуло на її здоров'я. В соцмережах вже гуляють версії про тромб, який обірвався. Наразі ми не будемо коментувати причини смерті активістки. Все покаже розтин. Поліція смерть підтвердила і перекваліфікувала кримінальне провадження на "закінчене вбивство". У ЄС закликали знайти вбивць. Це - трагедія.

У Києві вже збирають акцію на сьогодні.

Попри те, що триває суд над підозрюваними виконавцями та організатором злочину проти Гандзюк (5 членів УДА, 4 з яких зізналися), у смерті Катерини більшість співчуваючих в соцмережах звинувачують чинну владу. Негатив виливається на президента Порошенка, голову МВС Авакова, генпрокурора Луценка. В основному за те, що замовники замаху, тепер вже вбивства, не були знайдені.

Президент Порошенко, який сьогодні перебуває в Туреччині, закликав правоохоронців зробити все можливе для розкриття злочину і покарання вбивць.

Прем'єр Володимир Гройсман також закликав покарати винних.

Опозиціонерка Юлія Тимошенко скористалася ситуацією, назвавши смерть Гандзюк вироком системі.

Ситуація для влади у зв'язку зі смертю Гандзюк справді досить негативна. Ми окреслимо кілька важливих моментів в цій історії.

1). Катерину Гандзюк підтримували відомі активісти та лідери думок, антикорупціонери з політики, журналісти-розслідувачі, юристи. Це своєрідна еліта, представники середнього та креативного класу. Вони збирали "Ніч на Банковій", розмальовували міста графіті із простим запитанням до влади: "Хто замовив Катю Гандзюк?". Цей меседж став трендом соцмереж. Сьогодні він інший: "Хто замовив вбивство Каті Гандзюк?". І вони збирають нову акцію.

На фоні цього правоохоронці і влада виглядають не дуже, бо Гандзюк була далеко не єдиною активісткою, на яку скоїли замах. За останній рік таких вже нараховувалося більше 40. У той же час генпрокурор Луценко повідомляв, що, на жаль, на замовників поки вийти не вдається. І ось це стало причиною того, що владу звинувачували і продовжать це робити в покриванні замовників. І якщо раніше достатньо було покарати виконавців, то у випадку з Гандзюк головним двигуном негативу щодо влади виступає відсутність замовників.

2). Ситуацією зі смертю Гандзюк точно скористаються опоненти влади, так звані опозиціонери. Це вже доведено реакцією Тимошенко. З'явився зручний привід влитися в негативні настрої активістів, друзів Гандзюк, заробивши собі бали проти чинної влади і суперників на майбутніх виборах.

Також така нестабільність дуже вигідна силам, котрі бажають реваншу та зміни влади в майбутньому. Не секрет, що історія вигідна Росії. Раніше звучали припущення, що замахи на активістів - це пошук нового Гонгадзе Кремлем. Ми не будемо стверджувати, що це саме так. Але те, що Кремлю вигідний можливий суспільний вибух, критика і послаблення влади - це очевидно. На історії піаритимуться різного роду поганці. І люди самі мають розуміти, яка мета цих поганців.

3). Для багатьох Гандзюк стане новим Гонгадзе, але це точно інша історія, хоча в ній дуже багато схожого. Як і тоді, так і сьогодні, владі поки що немає чого протиставити негативу, який супроводжує цю ситуацію. Без виявлення замовників її не вирішити. І навіть зараз, якщо замовник таки буде знайдений завдяки показам підозрюваних чи у ще якийсь спосіб, може зіграти роль недовіра до ситуації. Бо його потрібно було знайти до того, як активістка пішла з життя.

4). Що робити владі, правоохоронцям? Перше, що потрібно - це діалог. Президент, прем'єр і раніше погоджувалися з активістами щодо того, що злочинців, замовників треба знайти і покарати. Влада сьогодні повинна збирати брифінги, приходити на акції, відкрито підтримувати бажання активістів знайти злочинців. Друге - тут потрібна повна консолідація силового крила, прокуратури, МВС і АП. У влади має бути спільна мета - покарати винних. Бо в протилежному випадку емоція, яку поширюватимуть відомі активісти через смерть Гандзюк, відсутність відповідей, лише нагнітатиме ситуацію в масах. Не може бути протистояння "команди президента" та умовної "команди Авакова". Від цього програють всі.

Серед активістів, на яких скоєні замахи, багато людей з різною біографією. Ми про багатьох нічого не знаємо. Але, так чи інакше, замахи скоюють на них, а не вони. Тому влада має бути на стороні цих людей.

5). Історія Гандзюк може стати двигуном для влади щодо зачистки криміналу в регіонах, або ж криміналітету, який влився в систему. Якщо, звісно, історія з Гандзюк покаже саме на це. Чи є у влади сила та час на такі дії? Буде видно згодом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme