Грета повертається: Як новий образ активістки Тунберг робить з неї союзницю путіна

Шведська екоактивістка, про яку давненько не було чутно, презентувала у Лондоні свою книгу та оголосила війну "репресивній та расистській капіталістичній системі Заходу". У цьому помітно дивний перегук із хворобливим антизахідництвом путіна

Політичний оглядач
Грета повертається: Як новий образ актив…
Грета Тунберг. фото: Greta Thunberg/Facebook

Вже 19-річна захисниця навколишнього середовища кілька разів поспіль номінувалася на Нобелівську премію, але не отримувала. В її активі поки що премії "За доцільне життєзабезпечення", яку називають альтернативною Нобелівській, та Міжнародна дитяча премія миру, яку називають "Нобелівською премією для дітей". Цього року, нагадаємо, "Нобелівкою" преміювали правозахисників з України, росії та білорусі. Ім’я Грети Тунберг у доковідні часи гриміло на увесь світ, але останнім часом увага медіа до її персони ослабла. Востаннє про неї було чутно рік тому, коли вона взяла участь у стотисячному кліматичному марші в Глазго. І ось дівчина вирішила гучно нагадати про себе, видавши "Книгу клімату". Скоріше за все, момент для повернення в інформаційний мейнстрім Грета обрала свідомо. Енергетична криза, спричинена російською агресією проти України, актуалізувала увагу західного суспільства до проблем енергетики. То ж у Тунберг з'явилася нагода стрімко повернути інтерес до своєї персони. Наприклад, критикувати уряди за відмову втілювати обіцяні "зелені" проекти, за постановку на паузу закриття АЕС і так далі.  

Під час презентації книги авторка виклала власну політичну програму. "Ми ніколи більше не повернемося до нормального життя, тому що "нормальність" вже була кризою. Те, що ми називаємо нормальною, є екстремальною системою, побудованою на експлуатації людей і планети. Це система, яка визначається колоніалізмом, імперіалізмом, пригніченням та геноцидом з боку так званої глобальної Півночі для накопичення багатства, яка досі формує наш нинішній світовий порядок", цитує активістку британське видання The Telegraph. Тунберг також наголосила, що кліматична криза сягає своїм корінням "у расистський, репресивний екстрактивізм, який експлуатує як людей, так і планету, щоб максимізувати короткостроковий прибуток для небагатьох". Змінити ситуацію може лише "загальносистемна трансформація".

Судячи зі сказаного активісткою, її політична програма – крайній лівий антиглобалізм. Для якого традиційно характерний антизахідний акцент. Власне, розвинуті промислові країни Заходу Тунберг і раніше звинувачувала у сприянні негативним кліматичним змінам, але зараз вона безпосередньо вказала на призвідників проблем із довкіллям. І це не Китай чи росія, котрі залишаються одними із найбільших забруднювачів, а "глобальна Північ", під якою, очевидно, і слід розуміти цивілізований світ. Тобто ті країни, які найактивніше розвивають альтернативну енергетику і приділяють багато уваги вирішенню проблем довкілля.

Дослідники причин популярності Грети неодноразово вказували на цей дискусійний напрямок її активізму. Його пояснювали тим, що, на відміну від авторитарних і клептократичних режимів, так званих країн периферії, де Тунберг ніхто не збирався навіть помічати, в демократичних країнах "центру" на заяви дівчини реагували. Це сприяло розкручуванню її популярності. Згадайте, як у 2019 році Грета емоційно відчитала світових лідерів на саміті ООН із проблем клімату. Тоді Дональд Трамп демонстративно залишив залу, відмахнувшись від настирливого підлітка дописом у Twitter. Чим лише підіграв їй.

Є й інші особливості. Тунберг, яка оголосила війну "репресивному і расистському" Заходу, обходить неоднозначну тему реальної шкоди, якої завдають світу "зелені" технології. Візьмемо для прикладу той факт, що приблизно 60% світових поставок кобальту, необхідного для акумуляторів електромобілів і накопичувачів енергії вітрових і сонячних елетростанцій, надходить з Демократичної республіки Конго, де на шахтах працюють неповнолітні. Якщо погоджуватися в усьому з Тунберг, Захід мав би відмовитися купляти кобальт в Конго, а інші необхідні для альтернативної енергетики складові – в інших подібних "демократичних республіках". У такому разі пропаговані нею екологічні ідеї було б складно реалізувати.

Російська агресія проти України, схоже, також пройшла майже непоміченою для екоактивістки. На початку березня вона підтримала українців і відтоді на цю тему – мовчанка. У той же час міжнародні організації й світова преса дуже уважні до екологічної біди, завданої росіянами. У липневому звіті ООН попередила про "токсичну екологічну спадщину" для України та регіону в цілому, її наслідки відчуватимуть прийдешні покоління. За місяці потому ситуація ще більше погіршилася. Нещодавно Державна екологічна інспекція України оприлюднила проміжний підрахунок збитків, завданих агресором навколишньому середовищу за 8 місяців війни. Кілька цифр: майже 83 тис. кв. м ґрунтів забруднено небезпечними речовинами; 2,4 млн кв. м земель засмічено залишками знищених об’єктів та боєприпасів; 680 тис. тонн нафтопродуктів згоріло під час обстрілів, забруднивши  атмосферне повітря небезпечними речовинами; 23 тис. гектарів лісів випалено ракетами та снарядами, деякі за найоптимістичнішими прогнозами, відновлюватимуться протягом 10 років, решта – втрачені назавжди.

Здавалося б, кому, як не Тунберг, у якої лише в Інстаграм приблизно 2 млн підписників, заявити: "путін, припини знищувати світ!". Тим більше, що кремль постійно погрожує ядерною зброєю. Але вона своїми опонентами обирає не диктаторські режими, а атакує демократії. Дивує навіть не те, що дівчина не згадує про війну, а те, що її антиглобалістська риторика перегукується із… заявами імперіаліста, організатора геноциду українців путіна. З останніх, сказаних на "Валдайському форумі": Захід "засліплений колоніалізмом" і "намагається стримати розвиток інших цивілізацій"; Захід "прагне глобального панування" і хоче "контролювати глобальні ресурси"; світовий порядок Заходу, який він нав'язав після розпаду Радянського Союзу, "добігає кінця" і так далі.    

Ми далекі від думки, що Тунберг і ті дорослі, які опікуються її проектом, свідомо грають на боці росії або фінансуються нею. Грета грає за себе і будує власну політичну кар’єру. Після заяв у Лондоні це очевидно. Але те, що своїми висловлюваннями вона ллє воду на млин кремлівської пропаганди – безсумнівно. Навіщо вона саме зараз вийшла в люди зі своїми лівацькими заявами? Одна з версій вже висловлена вище, але існують й інші. Можна припустити, що робилося це під саміт G20, який має цього місяця відбутися в Індонезії. Через можливу участь у ньому путіна і загравання частини учасників зібрання з російським диктатором, до форуму прикуто багато уваги політиків, медіа, експертів. Не виключено, ближче до самого заходу світового масштабу Тунберг ще зробить кілька гучних заяв. Або й сама приїде протестувати на Балі.

Тобто з глибокими висновками стосовно її реальних намірів поспішати зарано, певні відповіді, очевидно, зможемо отримати тільки тоді, коли юнка поновить свою активну участь у кліматичних маршах та інших заходах екологічного забарвлення. І з якими лозунгами на них виступатиме.

Чи могла б в її риторику додатися антивоєнна нотка? Скажемо так: "голубів миру", які піаряться на темі переговорів Києва і Москви, хоч греблю гати. То ж ще одна відома особистість в цьому ряду "миротворців" нам ні в тин, ні в ворота. З іншого боку, нічого не заважає нашим дипломатам у Швеції запросити її до посольства і ознайомити з доказами шкоди довкіллю, якої завдала росія цією війною. Навіть невеликий твіт Тунберг чи фото з антивоєнним плакатом побачать мільйони жителів Землі. Те, що люди, які просувають "проект Грета", вклали в її вуста лівацький антиглобалізм, не заважає нам хоча б на короткий час забарвити цей проект у жовто-сині кольори.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme