В Умань знову з'їхалися хасиди: Фоторепортаж

На святкування 5782-го року за іудейським календарем станом на сьогодні в Умань приїхали вже 20 тисяч прочан, а всього їх очікується близько 50 тис. За порядком стежать 800 українських і 11 ізраїльських силовиків

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
В Умань знову з'їхалися хасиди: Фоторепо…

Ортодоксальні євреї - хасиди - святкують Рош Ха-Шану - "голову року", чи єврейський Новий рік. Рабин Нахман з Брацлава, засновник Браславського хасидизму, помер 1810 року в Умані, і відвідати місце його поховання під час Рош Ха-Шани вважається святим обов'язком браславскього хасида. 

Щороку сюди з'їжджаються з усіх усюд до 50 тисяч хасидів - це майже як половина населення Умані.

Чому хасиди приїжджають в Умань

Як розповів Depo.ua місцевий краєзнавць Юхим Цирюльников, хасиди на могилі свого пророка моляться, співають і влаштовують трапези.

"На початку 2000-х років над могилою встановлено мавзолей, де дві труни: рабина Натана та його онука Давида. Потім до мавзолею зробили зручну драбину з поручнями. Вона має 75 східців та 16 майданчиків. Кожен повинен вибратися на гору самотужки, незалежно від того, немічний ти, хворий , а чи старий. Мавзолей - це й ніби маленька синагога, є полиці з книгами. Хасиди тут моляться, співають, танцюють, а потім сідають за святковий стіл. Усі продукти, воду вони везуть з собою у великих валізах. У місцевих мешканців купують яйця, горіхи, зернята, інколи молоко. Розмовляти в ці дні у хасидів не прийнято. Заборонено навіть дивитися на жінок, тож дружин та дочок вони залишають на Новий рік удома", - розповідає Цирюльников.

хасиди моляться в умані 2021 рік

А ще в Брацлаві є кам'яна площина під назвою "попів камінь", на якому молився рабі Нахман з Натаном, нібито чуючи голос Всевишнього і все записуючи. Хасиди по цей час шукають "Спалену книгу" Нахмана, яка називає точну дату приходу Месії, сподіваючись, що Натан за вказівкою вчителя спалив іншу книгу, а не ту - з пророцтвами.

У Брацлаві хасиди зупиняються всього на одну–дві години, а потім на тиждень їдуть в Умань, де похований рабин Нахман.

хасиди приїхали в умань 2021 рік

Конфлікти між хасидами і жителями Умані

Приїзд хасидів в Умань для тамтешніх жителів завжди і свято (бо можна заробити грошей - ціни на оренду квартири традиційно піднімаються більше ніж вдесятеро), і головний біль, бо святкуючи ці громадяни бешкетують і залишають по собі гори сміття.

Час від часу трапляються конфлікти між хасидами, а також між хасидами і місцевим населенням. Наприклад в серпні депортували хасида - громадянина Великої Британії через порушення громадського порядку у синагозі Умані та порушення правил в'їзду. Його оштрафували на 3 400, але найстрашніше - на три роки заборонили в'їзд в Україну.

Іншого видворили за бійку з його ж одновірцями - 19-річний громадянин Ізраїлю завдав незначних тілесних ушкоджень своєму опоненту. Теж три роки йому тепер не побачити могили Цадика Нахмана.

В червні молоді хасиди влаштували перестрілку біля закладу громадського харчування. Значних конфліктів між хасидами і місцевими жителями цього року ще ніби не було. І то дуже добре.  Згадуються кошмарні випадки, коли, наприклад, влітку 2013 року невідомі напали на наметовий табір хасидів: до напівсмерті побили охоронця і викрали сейф з 50 тисячами доларів. 

хасиди і український поліцейський в умані

Чому хасиди в Умані так дико поводяться

Хасиди починають з'їжджатися в Умань за кілька місяців до Рош - Ха - Шани. Минулого року в них були проблеми з перетином кордону через коронавірусні обмеження. Близько 1000 браславських хасидів тоді прибули на білорусько-український кордон 14 вересня і застрягли на нейтральній смузі між білоруським і українським пунктами пропуску. В Україну їх не впустили через заборону в’їзду іноземцям до 28 вересня, що пов’язано із запобіганням поширенню COVID-19. Не розчулило правоохоронців навіть те, що хасиди дуже гарно заспівали Гімн України. Закон є закон.

Кілька хасидів у відчаї навіть спробували перетнути кордон незаконно, поза пунктами пропуску. Зрештою, декому довелося святкувати Новий рік просто на пунктах пропуску.

Помічник головного рабина України Давід Мильман розповів Depo.ua, чому для брацлавських хасидів настільки важливо зустріти юдейський Новий рік саме в Умані, на могилі засновника брацлавської течії хасидизму – рабі Нахмана.

"За віруванням хасидів, невинно убієнні душі праведних не можуть потрапити до раю, оскільки не встигли виконати свою місію на землі. Нахман прагнув своєю душею допомогти загиблим і просив своїх прихильників долучитися до цієї місії теж. І в присутності двох свідків поклявся, що кожен, хто приїде на його могилу молитися і зробить пожертву, буде звільнений від пекла."

Зазвичай не схильні до марнотратства євреї вважають, що в такі великі дні гріх бути скнарою. "Хасиди вважають, що джерело грошей – Бог, а оскільки він нескінченний, кожен матиме стільки, скільки йому потрібно", – каже Мільман.

Відсвяткувати на батьківщині Цадика - не дешево, тому деколи хасиди збирають гроші на поїздку кілька років.

хасиди на вокзалі в умані

З року в рік у ніч на Рош Га Шана в Умані проходять галасливі і масові єврейські гуляння. Причиною тому є й те, що сам Нахман був людиною із "нестандартною" моделлю поведінки. Він проповідував ідею, що той, хто молиться, не має бути надто серйозним. Під час молитви потрібно танцювати, співати та веселитись.

Крім того, цадик Нахман радив відступити від зазубрених з дитинства глав Тори й молитися "серцем" на рідному ідиші.

хасиди біля намету в умані

Ну і крім цього, як і на Шаббат, в Рош Ха-Шану благочестивий хасид не має нічого робити. Тож єврейські паломники навіть якби хотіли, не могли би прибирати за собою. Але, з іншого боку, вони залишають в Умані стільки грошей, що, можливо, є сенс кілька днів потерпіти, а потім вивести на вулиці додаткові бригади прибиральників...

гори сміття вже залишені хасидами

Місцеві жителі високі ціни на квартири пояснюють якраз тим, що хасиди за кілька днів влаштовують в них нереальний гармидер, після якого доводиться викликати сантехніка і робити косметичний ремонт. 

діти хасидів в умані

Але все одно, співпрацювати з щедрими і веселими хасидськими прочанами дуже вигідно. Хтось із них навіть наймає спеціальну людину з місцевих іновірців, яка могла би допомагати їм в побуті в дні, коли хасиди не можуть нічого робити.

хасиди знову приїхали в умань

хасиди на вулиціях умані

хасиди вже святкують в умані

хасидьський базар в умані

Читайте також: Як хасиди орендують житло в Умані

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme