"Гібридні" атаки: Хто і який "компромат" шукає на Епіфанія

З поступовою утратою позицій УПЦ МП, основного світоглядного опонента українського православ'я, на перший план виходитиме внутрішньовидова боротьба в церкві, яку стимулюватимуть політичні групи впливу

Політичний оглядач
"Гібридні" атаки: Хто і який "компромат"…

Митрополит Епіфаній (в миру Сергій Думенко) неочікувано для переважної більшості громадян став однією з найбільш помітних постатей сучасної української історії. Чим виправдовує значення свого другого, церковного імені, що з грецької перекладається як "явлений". За ці дні про Епіфанія ЗМІ написали, мабуть, більше, аніж за всі попередні роки. Всі згадали про його духовну близькість до патріарха Філарета, багато хто – про його патріотичну позицію, волонтерство, підготовку капеланів і про особисті поїздки в зону АТО.

Однак звертає на себе увагу серія публікацій, суть яких зводиться до кількох чітко акцентованих моментів. Кожен з яких ще на старті кар'єри підточує віру у здатність Київського митрополита виконати свою історичну місію.

Перший акцент: Епіфанія намагаються представити залежним від президента Порошенка – мовляв, лише завдяки тому з виборів знявся митрополит Михаїл, що відкрило перед Епіфанієм шлях до перемоги. Таким чином, опоненти Київського митрополита закладають під очолювану ним Православну церкву "гібридну" бомбу – вони звинувачуватимуть і її, і владу у вибудовуванні системи взаємовідносин, як у Росії. Де РПЦ обслуговує інтереси Кремля та ФСБ.

Петро Порошенко під час прес-конференції пояснив, що подібного у нас не буде. Та низький рівень довіри до влади сприяє вживлянню у суспільну свідомість будь-яких фейків, легко вживлюватиметься і теза про політичну залежність Епіфанія від Порошенка.

Акцент другий: із кількох заяв Київського митрополита вже робляться висновки про його наміри єднатися з московськими попами. Насправді, мова йшла про готовність забути всі образи, які були до цього часу, і прийняття священиків колишньої УПЦ МП до складу Української церкви. Абсолютно зрозуміла заява Епіфанія, адже церква завжди закликає до миру і єдності, обросла "зрадою".

Це ще одна "гібридна" бомба – еволюційний процес, внаслідок якого громади Моспатріархату змінюватимуть підпорядкування, вкрай не влаштовує Кремль. Там очікували захоплень храмів УПЦ МП до і під час Собору, а коли цього не сталося, придумали фейк про захоплення церкви у Вінниці. Маніпуляція словами Епіфанія розрахована на ту частину суспільства, яка хотіла б вже зараз випхати московських попів з храмів. Мета – вкласти в голови цих людей думку, що Епіфаній або слабкий, тому не дає команду вибити "гундяєвців" із насиджених місць, або збирається з ними дружити. Інакше кажучи, крок за кроком, публікація за публікацією, робитимуться спроби нівелювати патріотичний імідж митрополита.

Акцент третій: не минуло й доби з обрання Епіфанія, як у низці ЗМІ з'явилися "викриття" про статки владики. У нього знайшли квартиру в Києві, будинок під Києвом, земельні ділянки біля цього будинку, а також на рідній Буковині, та два автомобілі – Фольксваген мультівен 2012 року випуску й Ауді А6 2016 року випуску. Мета опублікованих "викриттів" зрозуміла – замазати Епіфанія користолюбством. Мовляв, нічим Київський патріархат від московського не відрізняється, та ж запопадливість перед мирськими спокусами.

Це може стати аргументом у боротьбі залишків УПЦ МП за своїх прихожан. Однак Епіфаній не чиновник і не повинен пояснювати в електронній декларації, звідки набуте майно. Захоче – сам розповість. До того ж у його випадку головне, не з чим він прийшов на посаду, а щоб на ній не обростав рухомістю й нерухомістю.

Акцент четвертий: на Київського митрополита очікують проблеми через внутрішні чвари у відновленій церкві. Тут поле для фантазій дуже широке – від вже згаданої фронди в самій колишній УПЦ КП до можливих конфліктів "філаретівців" з "москвинами" (які увійшли та ще увійдуть до ПЦУ). Дійсно, ризик сварок існує. Наша історія знає десятки ситуацій, коли після перемоги над зовнішнім ворогом внутрішні розбірки розвалювали здобуте. Хтось же замовив кампанію з дискредитації новообраного митрополита.

Не виключено, що могли замовити і з того політичного табору, який програв боротьбу проти автокефалії, і з того, що програв вибори у суботу. Або ж третя сила – лідери соціологічних рейтингів, яким нині вкрай вигідно нівелювати церковну перемогу Порошенка. Тобто, ворогів у Епіфанія багато. Причому, за певних умов вони навіть можуть консолідуватися. Дарма, що це вигідно Москві.

Як цьому протидіяти? Робити те, що мусить. Бо в телеефірах окрім "все пропало" звучать й голоси різноманітних експертів, котрі радять Київському митрополиту, як йому діяти. Довелося чути – провести церковну децентралізацію, зробити прозорим фінансування церкви, дати можливість служити і російською мовою і так далі. У нас вже є десятки воєнних експертів у Фейсбуці, зараз з'являться десятки церковних реформаторів. З тим же ефектом – наповнення ефірів пустодзвонством.

Акцент п'ятий: з помісною церквою все може перегратися після виборів. Ця "гібридна" бомба дуже проста за своєю технологією: зупинити перехід прихожан від УПЦ МП до ПЦУ до президентських виборів. І на це, прогнозовано, буде покладений значний ресурс як колишніми "регіоналами", так і ключовими суперниками Порошенка на президентських виборах. Їм не потрібне закріплення успіху з Томосом. Для них це рейтингові втрати.

Тому Епіфанію доведеться звикнутися з тим, що під час передвиборчої кампанії його ім'я згадуватимуть часто. На жаль, це саме той період, коли через інформаційні атаки на владу та окремих політиків дуже вигідно займатися дискредитацією новоствореної церкви.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme