Газова війна – 3. Що стоїть за кулісами переговорів України та Росії

Якщо коротко підсумувати вчорашні переговори щодо майбутнього транзиту російського газу через Україну, то сторони домовилися домовлятися. І нічого більше

Вадим Денисенко
політолог
Газова війна – 3. Що стоїть за кулісами…
EPA

Читаючи повідомлення про вчорашні переговори може скластися враження, що залишилося домовитися про якісь незначні деталі і все буде добре. Насправді, після вчорашньої сорокахвилинної зустрічі, висновки доволі невтішні. Поки переговори навіть не почалися, а росіяни, де-факто, заявили, що до суті переговорів повернуться аж 1 грудня, коли стане зрозуміло, чи встигає Україна пройти всю сертифікацію нового газотранспортного оператора. Хоча офіційно, говориться, що про цифри і про саму угоду почнуть говорити вже в жовтні, але, знаючи тактику росіян можна майже стовідсотково бути впевненим, що у жовтні переговори будуть в'язнути в непотрібних і не принципових деталях.

Якщо коротко, позиція України та ЄС в особі комісара з енергетичних питань Шевчовича (ЄС офіційно взяв на себе повноваження посередника) така: росіяни мають підписати довготривалий контракт на транзит 60 млрд щороку.

Росіяни взагалі поки не розглядають такий варіант і говорять, що згідно з правилами ЄС, вони готові до того, щоб контрактувати певні обсяги, не зв'язуючи себе якимись зобов'язаннями.

Перш ніж говорити про майбутні сценаріі, варто зазначити, що росіяни закачали достатні запаси газу в європейські сховища, щоб мати можливість спокійно і без українського контракту увійти в новий рік і певний час блефувати. Також треба розуміти, що навіть після запуску "Північного потоку-2" і OPAl Росія має транспортувати приблизно 20 млрд через Україну.

Отже, які є реальні сценаріі:

  1. Газова угода стане частиною так званої великої угоди з Росією. Росіяни погоджуються на довготривалий контракт (мені мало віриться в реалістичність 60 млрд, але це питання дискусії). При цьому ми відмовляємося від всіх судових позовів, ідемо на формулу Штайнмаєра і т.д.
  2. Росіяни загострять ситуацію, ми увійдемо в новий рік з газовою кризою. І в результаті буде підписано якийсь компромісний документ про транзит певних невеликих об‘ємів газу через нашу територію з "драконівськими" транзитними цінами на короткі контракти. Ця ситуація реально вигідна буде і росіянам і американським компаніям, які наростять поставки скрапленого газу з польських терміналів в Україну.

Сценарій, коли взагалі сторони ні до чого не домовляться майже неможливий. Просто підписання договору буде перенесено, наприклад, на 1 лютого, а за цей час розпочнеться глобальна інформаційна війна. Точніше, вона розпочнеться вже з жовтня-листопада. А ближче до нового року, якщо все йтиме за негативним сценарієм, вона буде тільки посилюватися.

Що стосується всіх нас, то існує високий рівень ймовірності, що вся ця історія буде використовуватися НАК "Нафтогаз" для того, щоб спробувати підняти ціну на газ для населення. При цьому, хотів би звернути увагу на те, що за всіми цими розмовами, ми перестали говорити про власний видобуток і ніхто (!!!) не покараний за повний зрив програми газовидобутку-2020. А, між іншим, саме наступного року ми мали б вийти на повну газову незалежність.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme