Газова угода: Про що домовилися Україна та Росія

Україна та Росія домовилися щодо транзиту газу та урегулювання претензій, уклавши протокол, однак відповідні угоди мають підписати до 29 грудня

Газова угода: Про що домовилися Україна…
ФОТО: Уніан

Представники Європейської комісії, України та Російської Федерації погодили принципові позиції ще вчора, 20 грудня.  Сьогодні на брифінгу міністр енергетики і захисту довкілля Олексій Оржель і виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко оприлюднили ключові умови угод.  Depo.ua зібрав інформацію про істотні пункти майбутнього контракту.

1. Транзитна угода підписується на п'ять років. З огляду на те, що на початку переговорів Росія пропонувала короткотерміновий  контракт на один рік, українські ж можновладці казали про десять років, за цим пунктом досягнуто ідеальний консенсус. 

"Буде транзит на 5 років з можливістю пролонгації на тих умовах, що зараз передбачені, ще на наступні 10 років. Обсяги надалі можуть бути переглянуті або ні. Наразі зафіксовані мінімально гарантовані обсяги для транзиту, перший рік – 65 млрд куб. м і по 40  млрд куб. м - на наступні чотири роки", - уточнив Оржель.

Що важливо,  через зниження обсягів прокачки (зараз близько 90 млрд куб. м на рік), ціна за ці послуги має зрости. 

"Сторони розуміють що тариф має зростати –  тому буде певне збільшення тарифу на транспортування. Відповідне збільшення тарифів буде розраховане за європейськими методологіями  - його визначить регулятор", - зазначив міністр енергетики. 

2. Росія погоджується виплатити Україні $3 млрд боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу. Нагадаємо, що раніше обговорювалися варіанти погашення боргу газом, а також активами "Газпрому", які арештували на вимогу "Нафтогазу" у Європі.  Живі гроші мають перерахувати Україні вже до Нового року. 

3. Натомість Україна відмовляється від нового позову до "Газпрому" на $12 млрд. Власне, у цьому позові "Нафтогаз" вимагав переглянути тарифи на транзит газу з весни 2018-го по кінець нинішнього року. Українська компанія відправляла до російської запит щодо зміни розцінок, однак він залишився без відповіді, хоча такі корективи були враховані у чинному контракті. Деякі експерти стверджують, що Росії вкрай необхідний цей пункт угоди, адже вона не впевнена у власних силах в міжнародних судах. 

4. Ані "Нафтогаз", а ні "Газпром" не домовляються про прямі поставки газу (а тим більше про знижки для України). Однак в майбутньому така можливість не виключається - але за євпропейськими цінами. 

"Ми виключили позицію про прямі поставки (з пакетних домовленостей, - ред.). Ви побачите в протоколі, що вони якщо потенційно і будуть здійснюватися - лише на базі ціни європейського хабу",  - зазначив Оржель. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme