Фейкові референдуми на півдні: Навіщо вони росії та як відповідати Україні

Російські загарбники хочуть провести у Херсонській області фейковий референдум 27 квітня. Хоча раніше з’являлися повідомлення, що це дійство планували на початок травня. Для чого ворог так поспішає?

Політичний оглядач
Фейкові референдуми на півдні: Навіщо во…

Про наміри окупантів провести "референдум" про створення "ХНР" на тимчасово окупованій Херсонщині уперше, здається, ще 12 березня повідомив депутат Херсонської облради Сергій Хлань. Він розказав, що загарбники намагалися перетягнути на свій бік депутатів, але отримали відкоша. А нещодавно пан Хлань пояснив, чому псевдореферендум провалиться: мета шоу – картинка для пропагандистських каналів, проте мешканці Херсону і області не братимуть участі у цьому фейку. За словами депутата, окупанти і рублі роздавали, щоб отримати персональні дані людей (таке було в Генічеську), і спробували провести акцію у Новій Каховці, на яку звезли кілька десятків учасників з анексованого Криму, але повсякчас отримували бліду картинку. Натомість проукраїнські мітинги були багаточисельними.

Схожа ситуація й на окупованих територіях Запорізької області. Ще на початку квітня повідомлялося про намір провести "референдум" у Токмаку. Але цього так і не сталося. А ось у Розівському районі, який межує з Донеччиною, окупанти агітують за приєднання до "ДНР". Там навіть обманним шляхом провели "народні збори" на підтримку такої ідеї. У Снігурівці, містечку на Миколаївщині, яке також потрапило під окупацію, готують фейкове голосування щодо обрання "мера" та приєднання до окупованого Криму.

Про що може свідчити такий різнобій "референдумів"? Версій кілька. Перша: у самій Москві не до кінця розуміють, навіщо їй це. Для одноразової телекартинки на рашаТВ, але що далі? На думку омбудсмена Людмили Денисової, після утворення так званої "ХНР" загарбники планують організувати примусову мобілізацію місцевого населення на війну з Україною. В якості гарматного м’яса орки використовують мобілізованих із "ЛДНР" і тепер спробують поставити під штики ще й херсонців та жителів інших захоплених ординцями українських земель. Примусово роздадуть їм російські паспорти і відправлять поперед себе, а росіяни йтимуть за їхніми спинами.

Такий варіант, на жаль, цілком імовірний. Інша справа, що мобілізувати багато людей не вдасться. На тимчасово окупованих територіях ставлення до окупантів негативне. Навіть місцева "вата", опинившись в умовах гуманітарної катастрофи, розуміє, що дарма пекла короваї для росіян. То ж коли мобілізуватимуть силоміць, отримають неабиякий спротив.

Друга версія – росія планує поглинути захоплені території, провести на них масову паспортизацію, запровадити рубльову зону, легалізувати окупаційні адміністрації. Про такий сценарій днями попередили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. Зокрема, у Снігурівці Запорізької області розпочато перепис пенсіонерів. Росіяни анонсують встановлення до 1 вересня російської адміністрації, відкриття відділення "пошти росії", запуск мобільного зв’язку та інтернет-послуг від російських провайдерів, введення в обіг російських рублів. Також є інформація про початок оформлення російських паспортів, в тому числі закордонних.

Подібні повідомлення свідчать про те, що окупанти після "референдумів" і встановлення "влади" з числа зрадників планують приєднати захоплені території до рф, російська дума освятить таке рішення, як зробила це з Кримом у 2014 році. А поспішають з "референдумами", щоб встигнути подати це своїй бидломасі як "перемогу" до 9 травня.

Втім, це лише припущення. Бо, про що йшлося вище, остаточного рішення, як чинити з тимчасово захопленими українськими територіями на півдні України, у кремлі ще нема. Спроба поглинути їх призведе до посилення санкцій. І вони не будуть зняті до повної деокупації. При цьому жодної вигоди ні зараз, ні в перспективі від загарбання цих земель росія не отримає. Навіть забезпечити воду до Криму не вдасться. Як пояснював очільник української військової розвідки Кирило Буданов, вода Північнокримським каналом сама по собі не піде, адже це складна система гідротехнічних споруд, що потребує перекачування насосними станціями. То ж окрім додаткових значних витрат із бюджету на утримання захоплених територій, росія матиме ще й постійні проблеми з упокорюванням місцевого населення та зіткнеться з диверсійною і партизанською діяльністю. Це їй не "ЛНР" і "ДНР" – окрім жменьки зрадників, опертися окупантам там нема на кого.

Чи може Україна запобігти проведенню фейкових "референдумів"? У відповіді на це питання є кілька аспектів. Перший – військовий. Він полягає у тому, що населення, яке опинилося під окупацією, має бачити, як ЗСУ тиснуть ворога і повертають контроль над окремими населеними пунктами. Простіше кажучи, має розуміти, що звільнення вже скоро. Це може зупинити від походу на дільницю навіть відвертих "ватників". Останні боятимуться покарання після деокупації.

Другий аспект – інформаційний. Окупанти намагаються переконувати населення захоплених територій, що це – надовго. Вони перетворюють Бердянськ та інші міста на свої тимчасові військові бази, куди стягують техніку. На певну частину населення це впливає. Ні, агресора від цього підтримувати не почнуть, а от страх здатний зародити зневіру. Тому дуже важливо з максимально можливим охопленням людей через мобільний зв’язок, соцмережі, через владні інституції, які там ще живі, повідомляти, що ніхто українців під окупацією не залишить.

Чи може Україна зірвати "референдуми"? Всі розуміють, що ніякого голосування не буде. Для телекартинки організують "волевиявлення" на кількох дільницях, куди звезуть або кримчан, або місцевий декласований елемент. А цифри намалюють і оголосять. А от після цього мають бути порушені кримінальні справи, швидко розслідувані і передані до суду з наступними максимальними вироками усім організаторам та учасникам пропагандистського цирку. Зараз приховати причетність до колаборації неможливо, імена всіх встановлять. Покарання повинно бути невідворотним. Процесуальні моменти у даному випадку треба максимально спростити.

На жаль, після 2014 року так і не опинилися на лаві підсудних такі, як мер Рубіжного Сергій Хортів або Євген Балицький. Тепер, вже в 2022-му, Хортів знову перейшов на бік російських окупантів, а Балицький разом зі своїми людьми прислужує загарбникам у Мелітополі. Жителі тимчасово окупованих територій після так званих "референдумів" повинні чітко усвідомити, що це не просто фейк, а що ті, хто хоч якось визнає його результати, стануть в один ряд зі зрадниками Батьківщини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme