"Слуги" вигнали Дубінського: Що це змінить в Україні, монобільшості і його житті

Епопея з вигнанням Олександра Дубінського із фракції "слуги народу" нарешті завершилася. Та чи закінчилися після цього проблеми у президентській політсилі

Політичний оглядач
"Слуги" вигнали Дубінського: Що це зміни…
Фото: hromadske

"За" виключення Олександра Дубінського із фракції проголосувало 198 "слуг народу", підтримали колегу 29 депутатів, ще 19 не відгукнулися. Сам підсанкційний у США нардеп прийшов на засідання фракції з адвокатом (цікаве ноу-хау у нашій політиці) і заявив, що і для нього, і для фракції це "Рубікон, який ми зараз із вами або перейдемо, або не перейдемо". Перейшли. Після цього Дубінський погрожує ворогам, що вони будуть "відповідати за це рішення", а своїх прихильників попросив залишитися у фракції, щоб "до останнього намагатися захистити президента від шляху в прірву, куди веде його нечистоплотне оточення".

Чому Дубінського виключили з фракції

Як відомо, формальною підставою для виключення Дубінського з фракції стали санкції, застосовані щодо нього та ще шести осіб, за "втручання в американські вибори". Втім, судячи з коментаря голови фракції "слуг" Давида Арахамії, до виключення Дубінського справа йшла давно, а санкції стали останньою краплею. Глава "СН" у ВР розповів, чому сам проголосував "за": "По-перше, тому що він (Дубінський) не відреагував на прямий посил президента вийти з фракції хоча б до того моменту, щоб вирішити всі свої питання, а потім повернутися, якщо він не винен, як він стверджує. По-друге, я глава фракції і повинен захищати своїх колег. А пан Дубінський відомий за своїми атаками на колег по фракції, по парламенту, по Кабміну".

Чим займатиметься Дубінський після виключення з фракції і що буде з монобільшістю

Чи припиняться ці атаки після вчорашнього рішення фракції? Скоріше вони посиляться, бо у вигнанця будуть повністю розв’язані руки. І не лише у нього, але і в мінімум 29 "слуг", які його підтримали. Вони залишаться у фракції, але навряд чи діятимуть так, як захоче Банкова. Фактично це 29 бомб уповільненої дії, кожна з яких може вибухнути або окремо, спровокувавши попередньо гучний скандал, або разом – груповим виходом зі складу монобільшості. Останній варіант цілком імовірний. Недарма Юлія Тимошенко заговорила про можливість коаліції зі "слугами", а Арахамія не виключає коаліцію з "Батьківщиною". Не будемо тут оцінювати політичні наслідки такого союзу для Зеленського і його команди, адже поки це лише розмови.

Не слід забувати, що серед друзів Дубінського - переважно депутати з групи впливу Ігоря Коломойського. Днями ексдиректор у справах Європи та Євразії у Раді національної безпеки США Деніел Фрід в ефірі одного з українських телеканалів заявив, що американці планують передати нашим слідчим органам дані своїх розслідувань щодо окремих українських бізнесменів. Нагадаємо, в США найбільше претензій саме до Коломойського. Не важко передбачити реакцію на такі розслідування з боку олігархічних груп впливу, - вони розколюватимуть "слуг" як у парламенті, так і в місцевих радах, спричиняючи гучні скандали, які болісно битимуть по рейтингу Зеленського і його команди.

На місцях розколи можуть початися з Київщини. Дубінський, як очільник партосередку "Слуги народу" на Київщині, мав стосунок до формування тамтешніх передвиборчих списків президентської політсили. Тому тут не можна виключати демаршів місцевих депутатів. Але це буде не сьогодні і не завтра, а лише у тому випадку, коли ці люди побачать, що Дубінський і далі атакуватиме колишніх колег по партії та окремих діячів з Банкової, і йому за це нічого не буде. Арахамія заявив: посада заступника голови парламентського комітету за Дубінським залишиться. А членство і посада в партії? Адже якось дивно виглядатиме, коли депутата вигнали з парламентської фракції, але не відібрали у нього кермо у партійному осередку цілої області. Ще відберуть? Інтрига…

Відкритим залишається і питання, чи виженуть Дубінського взагалі з партії "Слуга народу". З великою долею вірогідності можемо припустити, що це - питання часу, якщо скандальний нардеп не заляже на дно. 

Щодо подальшої політичної кар'єри і навіть власного політпроекту Дубінського, про який зараз масово пишуть телеграм-канали - це також виглядає поки сумнівно. Автори цих дописів, мабуть, не враховують, що у долю політиків можуть втрутитися СБУ, ДБР, НАБУ та інші зацікавлені органи.

Якою на вигнання Дубінського буде реакція США

Так само інтригою залишається, як сприймуть виключення Дубінського зацікавлені кола в США. Зараз друзі цього нардепа та "ватний" сегмент соцмереж акцентують на "руці Вашингтона" в історії з виключенням підсанкційного вже екс-"слуги". Мовляв, американці натиснули на Зеленського. Це правда, але не вся. Дійсно, тепер у президента є аргумент, який може сподобатися за океаном. Та чи вистачить цього, аби американці забули слова Зеленського після оприлюднення так званих "плівок Деркача", або не вимагали встановити винних у зливі цих плівок та покарання осіб, які, на думку США, втручалися в їхні вибори? Вочевидь, заклання Дубінського буде замало.

Ще один момент: і Дубінський, і маса політиків та експертів в ефірах вітчизняних телеканалів розповідають про "зовнішнє управління" і критикують владу за тісну співпрацю із Заходом. А виключення з фракції підсанкційного "слуги" тільки підбадьорило цю армію "антизахідників" та "америкофобів". Спостерігаючи за цією антизахідною вакханалією в Україні, Штати та Євросоюз триматимуть Зеленського на віддалі.

Кого наступним виженуть з монобільшості

І, останнє, не про американців, а про внутрішньовидову боротьбу. Виключення Дубінського посилило позиції голови президентського Офісу Андрія Єрмака. Він продемонстрував шефу, що здатний впливати на фракцію "слуг", члени якої довго комизилися, але все ж погодилися вигнати Дубінського. Наступним випробуванням для Зе-фракції стане питання Миколи Сольського, якого пов’язують з попередником Єрмака Андрієм Богданом. Правда, у випадку із Сольським мова йде не про виключення з фракції, а радше про позбавлення посади голови аграрного комітету. І якщо Дубінський зумів накопичити багато негативу до себе з боку колег і без американських санкцій, то покарання Сольського може і не відбутися. Тож залишається інтрига, чи настільки посилився Єрмак, щоб двічі поспіль "нагнути" монобільшість.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme