Децентралізація, Гончарук і Шмигаль: Навіщо Зеленський позачергово збирає Раду

Президент Зеленський скликає позачергове засідання Верховної Ради. Тепер країну накриє теоріями змов

Політичний оглядач
Децентралізація, Гончарук і Шмигаль: Нав…

"Президент України Володимир Зеленський скерував Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову листа з вимогою скликати позачергове засідання парламенту. Глава держави звернувся з проханням включити до порядку денного засідання питання щодо розгляду декількох проектів законів та щодо Кабінету Міністрів України. Крім того, Президент просить заслухати звіт про діяльність правоохоронних органів". Так написано на сторінці Офісу президента у "Фейсбук".

Чому така терміновість, і що депутати мають прийняти 4 березня? Турборежим парламенту заблокувався законопроектом про обіг землі, і для того, аби були проголосовані якісь інші важливі речі, потрібне позачергове засідання. Воно збирається зазвичай тоді, коли дійсно виникає потреба у швидкому розгляді і підтримці законів. Ну, або в країні сталася якась надзвичайна подія. Другий варіант відкинемо, хоча загроза поширення коронавірусу і на нашу державу також могла відіграти певну роль – нині і так розмови лише про уханську болячку, а, не дай Бог, вона до нас прийде, "нові" і "старі" обличчя під куполом та в телеефірах гудітимуть трубним гласом. Тому краще поспішити.

Вже є кілька версій того, що саме внесуть у сесійну залу (питання до ОП – коли внесуть, адже регламент вимагає наявності порядку денного і проектів рішень). Перше – законопроект про зміни до Конституції щодо децентралізації. Він, нагадаємо, був внесений, але потім відкликаний на доопрацювання. Увесь цей час над ним коптіли юристи Банкової. Кінцевого варіанту ніхто поки не бачив. Очевидно, в понеділок проект закону зареєструють в парламенті, тоді можна буде говорити предметно. З цим законом поспішають, оскільки місцеві вибори мають пройти вже з урахуванням результатів децентралізації, зокрема, адміністративно-територіальних новацій. У середу депутати відправлять документ до Конституційного суду, після вердикту якого потрібно буде голосувати ще. А потім ще. Інакше кажучи, має бути дотримана процедура, яка вимагає певного часу.

Проте у пості ОП сказано про кілька законопроектів. Про них можна лише здогадуватися. Найімовірніше, що в порядку денному ми побачимо законопроект про народовладдя. Це перша обіцянка Зеленського, яка досі не виконана. За що президенту регулярно дістається від його критиків. Проте чи стовідсотково готовий цей документ сказати важко. За останньою інформацією він ще в процесі.

Не менш інтригуючим виглядає анонсоване питання щодо Кабінету міністрів. Цього тижня активно мусується тема кадрових пертурбацій – від відставки глави уряду Олексія Гончарука до появи в урядовій команді "вічно молодого і перспективного" Сергія Тігіпка. Начебто в іпостасі віце-прем’єра по чомусь дуже важливому. Але для відставки Гончарука потрібна його заява, яка потягне за собою складання повноважень усього Кабміну. Іншого варіанту нема, оскільки парламент дав цьому уряду річний імунітет. Тож або у найближчі дні ми побачимо заяву прем’єра у секретаріаті ВР (а не на Банковій, куди він носив її минулого місяця), або побачимо її у середу після звіту уряду. Або ж не побачимо взагалі і мова йтиме не про зміну капітана на урядовому містку, а про посилення команди досвідченими "матросами".

Depo.ua вже викладав власну версію щодо можливих наступників Гончарука. Найімовірнішим називають віце-прем’єра Дениса Шмигаля, якого пов’язують з групою впливу Рината Ахметова. Якщо депутатів збирають на позачергове засідання заради спрямування до КСУ змін щодо децентралізації, то досить логічним виглядає призначення головою Кабміну людини, яка безпосередньо відповідатиме за реалізацію цієї реформи. Та все ж не будемо забігати наперед.

І, нарешті, третій пункт – звіт правоохоронних органів перед депутатами. Хто саме буде звітуватися і з якими наслідками? Певна група депутатів, у тому числі і "слуг", наполегливо натякає на можливій відставці Генпрокурора Руслана Рябошапки. Хоча видимих підстав для цього нема. Інші хочуть відставки директора НАБУ Артема Ситника. Проте без його на те згоди відібрати у нього крісло у законний спосіб складно. Є ще в.о. директора ДБР Ірина Венедіктова. Але про що їй звітуватися поки також не зовсім зрозуміло. Більш того, її звіт може завершитися скандалом з огляду на звинувачення ДБР у політично мотивованих переслідуваннях попередників "зелених". Залишається глава МВС Арсен Аваков. Проте навіть у випадку перезавантаження уряду йому навряд чи щось загрожує. Принаймні, конфліктів з Банковою у нього не було. 

До речі, про конфлікти. Вже кілька днів мережами поширюють інформацію про начебто натягнуті стосунки президента Зеленського зі спікером Дмитром Разумковим. Тож з огляду на позачерговий характер засідання парламенту отримає розвиток ще й тема можливої відставки нинішнього голови Верховної Ради. Хоча вона більш схожа на порожні балачки. Будуть також перемелювати кісточки міністрам, "відправлятимуть" їх у відставку, когось "призначатимуть". Одним словом, на країну до середи чекають не лише страшилки про коронавірус, але й купа міфів, фейків і просто дурниць, які проголошуватимуться з дуже розумним виглядом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme