Чорна бухгалтерія Партії регіонів: Чи змарнує влада шанс розтрощити Опоблок

Чорна бухгалтерія Партії регіонів цілком здатна остаточно добити політсилу Януковича, але лише за наявності політичної волі. Правда щодо останнього є великі сумніви
Depo.Влада
30 травня 2016 10:30
ФОТО: depo.ua
Чорна бухгалтерія Партії регіонів: Чи змарнує влада шанс розтрощити Опоблок
Чорна бухгалтерія Партії регіонів: Чи змарнує влада шанс розтрощити Опоблок

Цими вихідними колишній заступник голови СБУ Віктор Трепак, що зі скандалом звільнився з органів через конфлікт з екс-генпрокурором Віктором Шокіним, виступив у ЗМІ з черговою сенсацією. Мовляв у свій час Партія регіонів витратила 2 млрд. доларів на хабарі високопосадовцям, чому є документальне підтвердження. За словами Трепака, він має "амбарну книгу корупційних витрат" ПР, тобто чорну бухгалтерію партії. "Серед фігурантів цих матеріалів - посадові особи найвищого рівня, міністри та керівники відомств, народні депутати, відомі політики, громадські діячі, представники міжнародних організацій, судді, у т.ч. найвищих судових інстанцій. Отримувачами хабарів були представники багатьох політичних партій – як провладних, так і опозиційних. Про "калібр" посадовців нижчого рівня я навіть не кажу", - заявив він, додавши, що усі фігуранти отримували корупційні кошти під особисті підписи.

Звісно, що жодне прізвище поки не прозвучало, а сама чорна бухгалтерія була передана Національному антикорупційному бюро, де пообіцяли не квапитися з висновками і закликали "політиків, ЗМІ та громадськість не вдаватися до спекуляцій, і почекати на офіційні висновки".

Отже в сухому залишку ми маємо лише багатообіцяючі слова пана Трепака, а більше, бачиться, нічого - ані оприлюднення самих документів, ані прізвищ їхніх фігурантів. Тим не менше, галас в ЗМІ уже піднятий, і в будь-якому разі просто так історія з чорною бухгалтерією не минеться.

Якщо чорна бухгалтерія Партії регіонів і справді існує і містить в собі ту інформацію, про яку говорив Трепак (а це цілком імовірно, бо ні для кого не секрет, що корупція в наші країні та Партії регіонів була тотальною, а отже вимагала обліку і контролю), то чинна влада може використати її по-різному. Перше, найпростіше та найсправедливіше, дати справі хід, оприлюднити документі в широкому доступі та посадити усіх фігурантів. Це означатиме остаточний політичний розгром залишків Партії регіонів, в першу чергу Опозиційного блоку. Але в реалізацію подібного сценарію майже не віриться. В першу чергу для цього потрібна політична воля, якої нашій владі дуже часто бракує. До того ж подібна "операція" несе в собі серйозні ризики і для чинної влади. Не відомо, який компромат "про всяк випадок" прихований в рукавах деяких високопосадовців часів Януковича, які і досі на політичному плаву.

Другий варіант – показово принести в жертву когось з екс-регіоналів, достатньо помітного аби суспільство випустило пару, а інших залишити "на гачку", оприлюднивши для широкого загалу лише частину чорної бухгалтерії. Звісно, таке половинчасте рішення велика частина суспільства так і не сприйме, вимагаючи крові геть усіх регіоналів, чим обов'язково скористаються колишній коаліційні дрібночлени – Олег Ляшко, Юлія Тимошенко та Андрій Садовий, які отримають чудовий привід і далі кричати про те, як влада грає в "договорняки" із "злодійським блоком", вимагаючи перевиборів, імпічментів та відставок. І не можна сказати, що ці крики будуть аж зовсім несправедливими.

Третій варіант – взагалі зам'яти справу чорної бухгалтерії, заявивши що Трепак або сам не розібрався, або свідомо перебільшив, але документи ознак злочинів не містять, чи взагалі підробні. Чи навіть просто мовчати, сподіваючись, що суспільство взагалі про цю справу забуде. От тільки та ж "дрібночленна" опозиція забути суспільству про це не десть. Як Ляшко своїм щоденним методичним галасом не дає забути про офшорний скандал. І тоді звинувачень у свідомому покриванні злочинів посіпак Януковича чинній владі аж ніяк не уникнути.

Крім того, дуже багато питань виникає по цій справі і до пана Трепака. Поки не зовсім зрозуміло, де він узяв ці документи. Якщо вони були в розробці СБУ в часи його роботи, то тоді виходить, що заступник голови СБУ, пішовши з посади "узяв" важливі докази з собою, що виглядає не дуже законним. Якщо ж він отримав документи уже не будучі співробітником СБУ, і заявив про них з метою покарати винних у корупції, було б логічніше спершу оприлюднити документи у ЗМІ. Тоді б зам'яти справу було б значно складніше. Але Трепак цього не зробив, як він сам пояснив, "в інтересах майбутнього слідства". Отже тепер скандальні документи захищені "таємницею слідства" і імовірність їх оприлюднення вкрай невисока. А це означає, що "чорна бухгалтерія" Партії регіонів неминуче стає об'єктом спекуляцій та домислів, що добре для розхитування політичної ситуації в країні, але аж ніяк не гарантує покарання винних.

Отже, тепер своє слово в цій справі має сказати НАБУ. Вони обіцяли з висновками не квапитися, все ретельно вивчити та закликати "політиків, ЗМІ та громадськість не вдаватися до спекуляцій". От тільки Ляшко та Тимошенко навряд чи цією порадою скористаються.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада