Чи існує життя після Яценюка

5 лютого прем'єр-міністр виступить у парламенті зі звітом про виконану роботу. Після цього його спробують "сколупнути"
Depo.Влада
26 січня 2016 12:39
ФОТО: depo.ua
Чи існує життя після Яценюка
Чи існує життя після Яценюка

Хоча далеко не факт, що "партіям війни", точніше, дострокових виборів, це вдасться, пише "Ділова столиця".

Врятувати Арсенія Яценюка може кілька речей. По-перше, мирова з "Блоком Порошенко": прем'єр припиняє свою риторику про перезавантаження коаліції і йде на поступки щодо кадрових питань, а "БПП" не голосує за його відставку в разі, якщо така постанова з'явиться на порядку денному. Сьогодні президентська партія не готова до дострокових виборів ВР, тому сценарій "порятунок Арсенія" цілком можливий і він, швидше за все, буде реалізований. Втім, це не вирішує проблему перевиборів, а лише відсуває її в часі. Тому що масовані удари по прем'єру вбивають і президентський рейтинг, і рейтинг його партії. І рано чи пізно БПП доведеться вибирати: або ми спливаємо самі, або тягнемо за собою баласт у вигляді непопулярного в народі прем'єр-міністра.

По-друге, Яценюку може допомогти розуміння усіма політичними силами, що ні в однієї з них на сьогодні немає стратегії, з якою можна йти до виборців. Відсутність стратегії підміняють піар-технологіями, які можуть і не спрацювати. Наприклад, на місцевих виборах показала свою ефективність популістська технологія в стилі "хто з'їв моє сало" - варіації "хто підвищив мені тарифи". У разі дострокових виборів шанси, що тарифна тема вистрілить вдруге, 50/50. Простіше кажучи, існує небезпека або прольоту повз депутатські мандати, або істотного погіршення результатів.

Сьогодні виразно видні політичні сили, які хочуть дострокових виборів. Це "Батьківщина", "Самопоміч" і умовна "партія Саакашвілі". У кожної з них свій резон і свої тактичні ходи. Але стратегії немає ні в кого.

"Батьківщина": все життя - боротьба

Ця фраза чудово ілюструє діяльність партії Тимошенко. Спокій у політичному житті країни вбиває рейтинг Юлії Володимирівни. Якщо немає виборів, парламентських баталій, конфліктів у владі, народ про неї забуває. Тому для Тимошенко вибори - це спосіб самозбереження в політиці. Звідси її "капризи": очолювати коаліцію вона не хоче, відправляти свого міністра в уряд теж. Зате в "Батьківщині" голосніше за всіх вимагають відставки Кабміну. Таку поведінку деякі експерти називають безвідповідальною і попереджають, що дострокові вибори можуть стати останніми для "Батьківщини". Згадуючи, що і в нинішній парламент ця партія ледве-ледве пройшла. Втім, Тимошенко і її соратники окрилені після непоганого результату на місцевих виборах. Колись "Україні був потрібен Литвин", а в "Батьківщині" свято вірять, що Україні потрібна Тимошенко. Бажано, на посаді прем'єр-міністра.

Складно зрозуміти, з якою новою "фішкою" Юлія Володимирівна збирається йти до виборця. Якщо вона стане ініціатором "розправи" над Яценюком, це їй рівним рахунком нічого не дасть. Все швидко забудеться. Можливо, Тимошенко переключиться на критику Президента. У такому разі вона ризикує вступити в серйозну війну, в якій у неї не буде союзників, зате будуть конкуренти.

"Самопоміч": на вибори - проти Президента

Можна припустити, що партія Андрія Садового у разі дострокових виборів розіграє карту перезавантаження всієї влади. Простіше кажучи, пішли Яценюка, підемо і Порошенка. Втім, у такої технології є одразу кілька слабких сторін. Перша - "Самопоміч" пройшла у нинішній парламент як "третя сила" - альтернатива політикам, що вже примелькалися. Тепер технологія "третя сила" не спрацює, бо партія Садового вже сама примелькалася. А пройти в парламент на протестній риториці буде складніше, оскільки на цьому електоральному полі багато конкурентів. Той же Олег Ляшко, швидше за все, поведе "радикалів" під гаслом "Порошенко, геть!". Йому втрачати все одно нічого, рятуватиметься, як може. Змагатися з ним на ток-шоу соратникам Садового буде складно, доведеться із собою тягти вила і "матюгальники".

Друга слабка сторона - у суспільстві немає критичної недовіри до Президента та його політики. Так, рейтинг впав. Але після того, як зміни до Конституції щодо децентралізації відклали в довгий ящик, "Самопоміч" та інші "свідки зради" втратили можливість грати на вигаданій ними ж страшилці про "особливий статус Донбасу" і "узурпацію" влади. Поза будь-яких сумнівів, партія львівського градоначальника подолає прохідний бар'єр у разі виборів ВР. Але в новому парламенті вона ризикує опинитися вже не в коаліції, а в незрозумілому статусі. І це навряд чи входить у плани Садового.

"Партія Саакашвілі"

Боротьба з корупцією - якісна технологія. Проте всі знають приказку: "корупцію не можна перемогти, її можна тільки очолити". Чим частіше Саакашвілі проводитиме свої форуми, тим більше поряд із ним з'явиться сумнівних персонажів. Чим активніше він піаритиметься з телеекранів, тим швидше набридне народу. Тому для голови Одещини і людей, які просувають бренд "Саакашвілі", дострокові вибори потрібні швидше, інакше рейтинг перестане рости.

За просуванням антикорупційного піару екс-президента Грузії багато хто побачив руку Банкової. Мовляв, Саакашвілі дозволяють все, щоб у випадку дострокових виборів до ВР він став локомотивом для БПД. Однак, схоже, заїжджий харизматичний політик виходить з-під контролю. Якщо на Банковій і був проект використовувати Саакашвілі як таран, то його реалізація явно пішла не за планом. Ця протопартія може зіграти саме на електоральному полі президентської сили. Поки що в АП є можливості приструнити жвавих "антикорупціонерів", але у разі відставки Яценюка їм відкриється прямий шлях на вибори.

За кого воюватимуть "радикали"

Парламентське майбутнє партії Олега Ляшка експерти вважають досить туманним. У нинішньому парламенті "радикали" ще мають шанси повернутися в коаліцію, у випадку дострокових виборів аналітики в успіх РПЛ не вірять. Причина - електоральна ніша політичної буфонади, в якій працює Ляшко, значно звузилася. У нього з'явилися конкуренти, та й сам Олег Валерійович трохи народу набрид. Треба відкоригувати риторику і імідж.

Оскільки "радикали" ризикують залишитися за бортом ВР, а Ляшко - досвідчений політичний гравець і прекрасно все розуміє, то виборці можуть побачити його в новому амплуа - "вбивці рейтингу". А ось чийого, залежить від кон'юнктури. Ляшко дуже гнучкий політик, може воювати з Президентом, з прем'єром, а може воювати і на їхньому боці. Поки що незрозуміло, хто для нього цього разу буде "скотиняками", але точно можна сказати, що "остання гастроль" стане фінансово вигідною.

БПП: не повторити долю "Нашої України"

Президентській партії дострокові вибори не потрібні. У всякому разі, не зараз. Щоб на них перемогти, необхідні досягнення деокупації Донбасу і Криму, ефект від судової реформи, реформи прокуратури. Тобто на тих напрямах, за які відповідає Президент. Їх поки що немає.

Інша проблема БПП у тому, що дострокові вибори ВР, на жаль, можна лише відстрочити, але не можна зупинити. Відстрочку необхідно використовувати для вироблення стратегії перемоги на виборах, інакше партія повторить сумну долю "Нашої України", яка з потужної політсили всього за два роки президентства Віктора Ющенка перетворилася в одного з учасників блоку "Наша Україна - Народна самооборона" на виборах 2007 року.

"Народний фронт": зачепитися за парламент

Арсеній Яценюк чудово розуміє, що рано чи пізно, а може, вже і через 20 днів прем'єрства він позбудеться. Але оскільки з великої політики він йти не хоче, то спробує зачепитися за парламент. Хоча нинішній рейтинг "фронтовиків" дуже малий, при ефективній тактиці та адмінресурсі партія цілком здатна отримати своїх 5-6%. Судячи з останніх заяв Арсенія Петровича, він намацує технологію, яка дозволить йому продовжити своє політичне життя депутатом. Ця технологія нехитра: "камікадзе" збили прямо в польоті. Простіше кажучи, нехороші політики не дали провести реформи, через що країна летить в економічну прірву, грошей кредитори не дають, загалом все пропало. Нехороших політиків назвуть на ім'я і на них покладуть відповідальність за провали.

"Опозиційний блок"...

А ось ці хлопці просто сидять і чекають, поки по річці пропливуть "трупи" політиків нинішньої коаліції. Після чого просто підуть на дострокові вибори і малою кров'ю отримають другу за чисельністю фракцію в парламенті.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада