Чим вінницький штурм відгукнеться Порошенку та Україні - думки політологів

Зіткнення, що відбулися 6 грудня у Вінниці — вотчині президента України Петра Порошенка, багатьох змусили задуматися, у що виллється це протистояння і кому вигідний такий конфлікт
Depo.Влада
8 грудня 2014 15:37
ФОТО: depo.ua
Чим вінницький штурм відгукнеться Порошенку та Україні - думки політологів
Чим вінницький штурм відгукнеться Порошенку та Україні - думки політологів

ДеПо запитав у політологів, чим провокація у Вінниці, що закінчилася штурмом будівлі облради, небезпечна для України та Порошенка, і який регіон може спалахнути наступним.

Тарас Березовець: це дзеркальне відображення того, що відбувається в «ДНР» і «ЛНР»

- Це провокація. Фактично, це спроба поставити під сумнів здатність президента контролювати ситуацію в країні: мовляв, він не може цього робити, оскільки не контролює свою вотчину.

Президент має особисто втрутитися в ситуацію, тому що вінницького губернатора призначав він. Якщо міліція діяла неправомірно, необхідно знімати з посад і міліцію, й, можливо, голову обласної адміністрації, який привів до цієї ситуації.

Чим вона небезпечна: обрання народних губернаторів це, по суті, дзеркальне відображення того, що відбувається в «ДНР» і «ЛНР» та це все загрожує розповзанням в інші регіони.
Вимоги людей були виправданими, але їх використовувала партія «ВО «Свобода» в непристойних цілях, створюючи красиву картинку для російських ЗМІ. Робили вони це свідомо чи по недоумкуватості своїй невідомо, але факт залишається фактом: «Свобода» сприяла інформаційній провокації проти країни і президента.

Який регіон може спалахнути наступним? Харківська, Запорізька та Одеська - це області з найбільшою напругою. Крім того, що стосується невдоволення місцевими органами влади не можна списувати з рахунків Дніпропетровську область, але умовно кажучи, це буде невдоволення не в бік губернатора, а навпаки в бік прокуратури, силовиків, судів з якими конфліктує Коломойський.

Віктор Небоженко: якщо не буде реформ, такі конфлікти будуть у кожному третьому обласному центрі

- Такі акції протесту відбуватимуться регулярно, бо влада більше говорить, ніж робить, більше розмовляє з Путіним, ніж з народом, з іноземцями та з Європою, ніж з українськими політиками.

Інше питання, що в цьому завжди замішана адміністрація президента, а це вже пряма критика Порошенка, який мав би починати реформу державного управління з себе, тобто з президентської влади, дуже серйозно попрацювати над списком губернаторів, голів адміністрацій обласного, районного та міського масштабу. А він цього не робить.

Так що це своєрідна непряма критика президента Порошенка, який не встигає з реформами і люди зляться. Але на великий майдан ніхто не піде. Такі дрібні Майдани будуть спалахувати то там, то тут з різного приводу. І не треба тут шукати руку Москви. Це еволюція форм протесту від «сміттєвої люстрації» до такої форми.

І те, що це використовують політики, а тим більше політики переможені, так це ж природно, це їхня робота!

Треба починати реформи місцевого самоврядування, тому що до весни такі вінницькі конфлікти будуть у кожному третьому обласному центрі.

Кость Бондаренко: це перетягування ковдри Порошенка, Яценюком і Коломойським

- Провокація у Вінниці Україні загрожує ланцюговою реакцією. У багатьох регіонах існує неузгодженість обласних рад та адміністрацій. Більше того, напередодні місцевих виборів регіональні еліти хочуть показати, що вони можуть щось вирішувати, тому зараз будуть проводити такі мітинги. Зрозуміло, що ці настрої штучно роздуваються.

Що ж стосується Петра Порошенка, то в умовах його конкуренції з двома іншими центрами прийняття рішень в країні: Яценюком і Коломойським, ці фактори можуть бути використані конкурентами або опонентами Яценюка, Порошенка, щоб практично дестабілізувати ситуацію і включитися в боротьбу за перетягування ковдри.

Далі спалахнути може будь-який регіон, не обов'язково Центр або Схід. Я не знаю, який саме, тому що це буде абсолютно несподівано.

Як повідомляв ДеПо, 6 грудня вдень у Вінниці відбулася провокація, в ході якої активісти взяли штурмом будівлю ОДА, кидали димові шашки і билися.

Про подробиці провокації читайте у статті «Хто влаштував вінницький штурм».

7 грудня 200 мітингувальників заявили, що відправили у відставку чинного губернатора Анатолія Олійника і обрали «народного губернатора» - Олексія Фурмана.

Сьогодні Вінниця бунтує проти сепаратизму: близько 5 тисяч осіб провели ходу.

Фото: Уніан, inpress.ua