Безнадійна справа: Чому "туристи" з ОРДЛО не допоможуть "кандидатам Кремля"

Соцмережі гудуть: сепаратисти збирають в "ДНР" групи охочих відвідати підконтрольну українській владі території. Аби проголосувати на президентських виборах

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Безнадійна справа: Чому "туристи" з ОРДЛ…

Мета цього виборчого туризму – підтримати кандидата у президенти, який, послуговуючись висловом одного ув'язненого нині "регіонала", "по нутру свій" для окупантів і Кремля. Зокрема, блогер Олександр Чернов на своїй сторінці у Фейсбук повідомив, що так званий "мер" захопленого терористами міста Вуглегірськ організовує на окупованій території Донецької області групи для голосування за проросійського кандидата на виборах президента України.

"Недомер окупованого Вуглегірська Олег Неледва і якийсь Віктор збирають для участі у виборах 2019 за проРФних партію і кандидата в Україні людців з ОРДО. З акцентом на Дебальцеве - Хацепетівський регіон", - написав Чернов. За його словами, регіон обрано невипадково: це єдина ділянка на нинішній території ОРДЛО, де восени 2014 року пройшли ще українські вибори. А після боїв біля Дебальцевого Вуглегірськ було окуповано.

"Імен поки не озвучили (швидше за все, кому слід – уже озвучили, просто масштабно поки невідомо). Але я особисто схиляюся до максимум 4, а основних до 2 версій "за кого"- обидва Ч, 50+. Втім, це всього лише мої "оціночні судження", - зазначив блогер.

Не будемо керуватися припущеннями, а нагадаємо, що на президентських виборах 2019 року (і наступних за ними жовтневих парламентських) максимально спрощено процедуру голосування саме для жителів тимчасово окупованих територій України і вимушених переселенців з цих регіонів. "Не треба жодної довідки про те, що ти є тимчасово переміщеною особою, – пояснив на прес-конференції заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука. – Будь-який житель Донецької чи Луганської області, незважаючи на те, чи є він зареєстрованим як переселенець, може проголосувати. Для цього треба не пізніше ніж за п'ять днів до виборів прийти на виборчу дільницю і повідомити: мовляв, я, Іван Іванович Іванов, мешканець Донецька, буду 31 березня голосувати на дільниці такій-то в місті Волноваха, наприклад. І в день виборів прийти в цю умовну школу у Волновасі і проголосувати".

Внесені Центрвиборчкомом зміни забезпечили мешканцям Донбасу і Криму можливість брати участь у загальнодержавних політичних процесах. Це рішення спростовує тезу кремлівської пропаганди та її вітчизняних рупорів, які скаржилися, що Київ, мовляв, "не чує" жителів Донбасу і Криму та не дає їм можливість голосувати.

Отже, право на участь у виборах людям, які пов'язують своє майбутнє з Україною, забезпечено. А от щодо масового приїзду на дільниці в день голосування жителів "ЛДНР" – поки це скидається радше на страшилку. Розберемо її по пунктах.

Хто ці згадані блогером двоє чоловіків віком за 50 із близькими до проросійських установок передвиборчими програмами, за яких начебто голосуватимуть "туристи" з "ЛДНР"? Перелік вузький. Вже зареєстровані представник "Опоблоку" Олександр Вілкул та Євген Мураєв від партії "Наші" ще не досягли 50-річного віку. Так само як і Олександр Соловйов, висуванець партії "Розумна сила", котрого ЦВК поки не зареєструвала. За 50 лише Юрію Бойку. То ж, можливо, найближчим часом вигулькне ще один півстолітній кандидат. Однак, варто розуміти, що кілька сотень голосів, які можуть отримати "свої", погоди їм не зроблять. За один день "бажаючі волевиявитися" з "ЛДНР" масово на підконтрольну Україні територію не заїдуть. Хоча б тому, що напередодні виборів, вочевидь, буде посилено пропускний режим.

Можна, звісно, заїхати раніше, за кілька днів чи за тиждень. В такому разі у СБУ буде час і нагода ретельно перевірити цих "туристів". А наражатися на прискіпливу перевірку з можливими неприємними наслідками (раптом спливе якась темна історія в біографії "виборця" - участь у незаконних військових формуваннях, наприклад) захочуть небагато жителів непідконтрольних територій.

Далі. Масове голосування умовних "чужих" на тих чи інших конкретних дільницях приховати не вдасться: його відразу помітять спостерігачі, адже до виборів на прифронтових територіях буде особлива увага. Реалізація згаданої схеми можлива в разі, якщо завезені голосувальники роз'їдуться по багатьох дільницях. Проте, повторимо, для забезпечення хоч якогось корисного для "кандидатів Кремля" результату їх має приїхати хоча б тисяч зі сто. А це нереально.

Отже, висновок: спрощення умов для голосування українцям Донбасу і Криму – це позитивна новина, яка позбавляє проросійських політиків вагомого аргументу про ігнорування їхнього електорату. Але в цій ситуації має бути обов'язково налагоджений жорсткий контроль правоохоронних органів за переміщенням через пункти пропуску до і під час дня виборів. Держава повинна знати, хто і для чого заїхав до нас – патріоти чи "виборчі туристи".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme