Вакцинуйтеся, а не то буде локдаун: Чому влада взялася залякувати українців

Нинішні зяви урядовців виглядають як залякування громадян - вакцинуйтеся, не то доведеться знову вводити локдаун. А хто критикує дії влади, той - шкідник. При цьому ніякої провини за собою влада, схоже, не бачить

Політичний оглядач
Вакцинуйтеся, а не то буде локдаун: Чому…
фото: УНІАН

Вчора на пресконференції з нагоди річниці перебування на посаді голови уряду Денис Шмигаль заходився робити песимістичні прогнози.

"На жаль, почалася третя хвиля епідемії в Україні, - зазначив він. - Наш інструмент - адаптивний карантин. На підході може бути жорсткий локдаун, коли більшість областей буде у червоній зоні. Дуже б не хотілося цього робити… Тому хочеться звернутися до свідомих громадян. Процес вакцинації триватиме принаймні два роки - масковий режим та інші обмеження залишаються актуальними".  За словами Шмигаля, вже чимало українців висловили готовність щепитися від коронавірусу - 43%. Але владі цієї цифри недостатньо, тому, як зауважив глава уряду, "решта населення потребує додаткових комунікацій і аргументів".

Загалом зі сказаного ним можна зробити кілька висновків.

По-перше, в уряді, схоже, не відчувають своєї провини за те, що Україна за темпами вакцинації відстала від країн ЄС.

По-друге, в Кабміні досі не зрозуміли, що небажання значної кількості населення щеплюватися - це теж їхня провина. Завезенню індійської вакцини Covishield передувала низка скандальних історій і зрозуміло чому українці щеплюватися нею бояться. Одна з перших причин - недовіра до влади загалом. Зараз вже має бути не лише алгоритм, кого колотимуть першим, кого наступним і так далі, а й гарантована допомога виключно коштом держави в разі побічних ефектів після вакцинації. Будь-яке щеплення має відбуватися тоді, коли у людини на цей момент немає медичних застережень, та чи проводяться перед вакцинацією від коронавірусу попередні аналізи? Чи нема температури - значить, можна?

Юлія Тимошенко пропонує узаконити компенсацію громадянам, якщо вакцина не спрацює, або після щеплення у людей настануть "непрогнозовані наслідки". Її можна критикувати за політизацію питання, та з іншого боку, чому такий законопроект не був ініційований та прийнятий "слугами", (а його б точно підтримали й інші фракції) ще перед стартом кампанії з вакцинації? Шмигаль каже про додаткову комунікацію. Безумовно, комунікація із суспільством важлива, однак доки кожен громадянин не переконається, що держава допоможе йому в разі, коли після щеплення щось піде не так, це буде монолог чиновників. Який люди послухають, але повірять далеко не всі.

По-третє, статистика останніх днів підтверджує слова прем’єра про третю хвилю ковіду: зростає кількість інфікованих, медики кажуть і про збільшення важких випадків. В Україні, за повідомленням МОЗ, вже зареєстровано агресивний британський штам коронавірусу. І ось коли зараз урядовці заговорили про третій локдаун, буде доречним згадати, як вводили другий. Перший не беремо до уваги, рік тому коронавірус так налякав світ, що позакривалися всі. А от щодо часу, коли ввести другий локдаун, були серйозні дискусії: до Нового року, відразу після Нового року, чи дати відгуляти людям всі новорічно-різдвяні свята. Тоді епідеміологи застерігали: у нас ріст захворюваності вірусними хворобами традиційно припадає на кінець лютого – першу половину березня, і цей фактор вони пропонували врахувати. Проте був обраний інший шлях: всі країни закриваються, то і ми закриємося. Але по-своєму, без суворих заборон, реальних штрафів, комендантської години і з працюючим "Буковелем". Тож нинішнє зростання захворюваності на коронавірус в Україні можна розглядати як наслідок, у тому числі, й помилок під час другого локдауну. Тобто помилок влади. Які ніхто визнавати не поспішає, а отже, не збирається на них учитися. І замість цього "шантажує" населення новим локдауном, якщо воно недостатньо активно вакцинуватиметься.

Чи це подіє на громадян? Ні. Бо народ бачить, що боротьба влади з коронавірусом – аматорство. Ніби й план якийсь є, принаймні, його пункти озвучують, але в підсумку виходить інше. От приміром, нам казали, що є план вакцинації, в якому відповідні категорії населення є пріоритетними. Тепер кажуть, що в урядовців виникла ідея підняти вище в етапності журналістів і священників. Останні, мовляв, під великим ризиком через високу контактність з людьми. А як же тоді вчителі, вихователі дитячих садочків, водії комунального транспорту? І щось поки не чути про якісь вакцинації поза чергою - це означає, що залишки такої дорогоцінної і довгоочікуваної вакцини зараз просто викидають? Чи ми скоро почуємо про їхню появу на якомусь чорному ринку?

Залишається сподіватися, що третя хвиля ковіду не стане для українців цунамі, а вакцинація у нас не провалиться. Перш за все завдяки свідомим громадянам, які щеплюватимуться заради себе та оточуючих, а не тому, що влада лякає новим локдауном.

В той же час, виникає неприємна підозра, що повідомлення голови уряду про можливість локдауну - це маніпулятивний крок. Влада розуміє, що ситуація із поставкою вакцин поки далека від ідеальної, щеплювальна кампанія відбувається вкрай повільно. Не вистачає навіть на небагатьох бажаючих. Тим часом ситуація з ковідом в Україні стрімко погіршується. І коли доведеться знову заганяти всіх по домам, влада зможе авторитетно заявити громадянам, що в цьому саме вони і винні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme