Атака на Медведчука: Чим закінчиться війна Зеленського з бізнесом кума Путіна

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення відмовила у продовженні ліцензії телеканалу "112 Україна". Там кажуть про тиск на свободу слова

Атака на Медведчука: Чим закінчиться вій…

Рішення по "112 Україна" ухвалили сьогодні.

"Керуючись статтями 23, 24 і 33 закону України "Про телебачення і радіомовлення" і статтями 14,17,18,19 й 24 закону України "Про Національну раду з питань телебачення і радіомовлення" на підставі пункту "Б" частини 7 статті 33 закону України "Про телебачення й радіомовлення" Національна рада вирішила: відмовити компанії ТОВ "Новий формат ТВ" (м. Київ) у продовженні строку дії ліцензії на мовлення НР№00169-м від 19.09.19", – йдеться у документі рішення, яке було зачитане на засіданні Нацради. Додамо: скасування ліцензії стосується цифрового мовлення, по кабелю його і далі можна буде дивитися.

Нагадаємо досить тривалу історію цього протистояння. Вона розпочалася ще минулого року. Рік тому термін ліцензії телеканалу "112 Україна" сплив, проте Нацрада з питань телерадіомовлення в 60-денний термін вирішила не розглядати це питання, для того щоб термін дії ліцензій закінчився в день відмови в їх продовженні. Суд першої інстанції заборонив Нацраді відмовляти у продовженні ліцензії телеканалу "112 Україна", однак через деякий час ця ухвала була скасована. А 16 вересня вже цього року Шостий апеляційний суд Києва відхилив апеляцію телеканалу "112 Україна" щодо скасування заборони продовження ліцензії. Тобто, регулятор начебто нічого не порушив, бо є судове рішення. У той же час представник телеканалу Василь Сметана повідомив, що ТОВ "Новий формат ТВ" подав до суду відносно порушення членами Нацради службових повноважень, а також наголосив, що його клієнт має намір оскаржувати сьогоднішнє рішення.

Паралельно з цим процесом, 4 жовтня 2018 року, Верховна Рада ухвалила постанову з ініціативою ввести санкції проти каналів "112"" та NewsOne. Розглянувши цю ініціативу, РНБО доручила Службі безпеки України провести відповідну перевірку зазначених у постанові компаній (ТОВ "Новини 24 години", ТОВ "Партнер ТВ", ТОВ "Лідер ТВ", ТОВ "Телерадіокомпанія "112-ТВ", ТОВ "ТВ Вибір", ТОВ "Новий формат ТВ" та ТОВ "Аріадна ТВ"). СБУ фактів, що підтверджують участь зазначених юридичних осіб у терористичній діяльності, не надали. З цього приводу днями навіть спалахнув скандал – користувачі соцмереж звинуватили РНБО у небажанні "закрити" медіа, які пов’язують з Віктором Медведчуком.

Не помітивши при цьому, що це було рішення Радбезу ще часів секретарювання у ньому Олександра Турчинова. А от вже за каденції нинішнього президента, у серпні, Нацрада позапланово перевірила регіональні канали "112" і повідомила про зафіксовані там порушення: замість показу інформаційно-аналітичних, культурно-мистецьких, науково-просвітницьких, розважальних, дитячих передач і фільмопоказу, понад 22 години на добу транслювали лише інформаційно-аналітичні і публіцистичні передачі. Крім того, були змінені логотипи ліцензіатів - усі телеканали використовують лише частину логотипа "112 Україна".

Реакція на рішення Нацради було очікуваним – в "ОПЗЖ" та з вуст колишніх "регіоналів" і пов’язаних з ними експертів та журналістів звучить осуд дій Нацради, а також летить "каміння" в бік Зеленського і нової влади. Мовляв, йде шляхом Петра Порошенка. У той же час з Банкової реакція доволі поміркована: свобода слова є невід’ємною частиною демократії, однак усі мовники мають дотримуватися законів і правил ліцензування. Переважна ж більшість просто спостерігає за тим, чи вдасться владі здолати медіа, які пов’язують з Медведчуком. А заодно і його самого. У минулої влади, нема куди правду діти, не вистачало політичної волі це зробити. Нинішня ж взялася за кума Путіна. Однак робить це обережно. Сьогоднішнє рішення Нацради – серйозний етап "видавлювання" Медведчука з інформаційного простору. Не виключено, що наступним буде NewsOne, до якого у регулятора є інші претензії. У той же час ZIK поки уникнув участі цих двох каналів.

Але наступ на кума Путіна триває не лише на медійному фронті. Нагадаємо, ще у липні уряд своєю постановою ввів спеціальне мито на імпорт з Російської Федерації дизельного палива трубопровідним транспортом і скрапленого газу. Мита на російське дизпаливо вступили в силу з 1 серпня в розмірі 3,75%, а вже з 1 жовтня вони зростуть до 4%. А мито на поставки російського зрідженого газу з 1 серпня складе 1,75%, а з жовтня - 3%. Журналіст Юрій Бутусов тоді назвав цю постанову "свідомою антимедведчуківською акцією": "спецмито на імпорт російського дизеля введене саме на поставки по трубопроводу, який належить Медведчуку і на поставки скрапленого газу, ринок якого контролює Медведчук". Кум Путіна вирішив тиснути на владу, створюючи дефіцит перекриттям труби. Цей дефіцит палива за його логікою призведе до зростання цін і падінням рейтингів влади через народний гнів. У той же час влада на поступки не йде, а Медведчук навіть проводив зустрічі з президентом Білорусі Лукашенком буцімто з метою звільнитися від мит постачанням палива через Білорусь. Але цей варіант команда Зеленського передбачила і вже готує сюрпризи. В соцмережаж пишуть, що в надрах уряду начебто обговорюється подальше посилення тиску на цю фігуру за допомогою підвищення мит. Бенефіціаром війни з Медведчуком називають Коломойського, бо той є його конкурентом на паливному ринку, як мінімум.

Утім, мабуть, все ж не варто радісно підкидати догори чепчики, адже в цій історії може бути й інша мета - "вичавити" Медведчука, аби на його місце прийшов хтось свій. Те ж може стосуватися і телеканалів – просто так припинити їх мовлення і відправити співробітників на ринок праці політично короткозоро. Можна, приміром, наразитися на суголосну критику місцевих та західних правозахисників. Зовсім інша справа, коли ці телеканали або змінять риторику з опозиційної (хоча в їхніх ефірах різких антивладних заяв наразі небагато), або змінять власника. 

Медведчуку ж поки лишається боротися і говорити про автономію для Донбасу, яку він пропонує. Між іншим, на телеканалі ZIK, який також асоціюють із ним. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"