"Сірий кардинал" Яценюка чистить його перед Байденом

Склавши депутатський мандат Микола Мартиненко додав шансів Арсенію Яценюку на збереження прем’єрського крісла
Depo.Влада
1 грудня 2015 10:35
ФОТО: depo.ua
"Сірий кардинал" Яценюка чистить його перед Байденом
"Сірий кардинал" Яценюка чистить його перед Байденом

Верховна Рада знає не так багато прикладів, коли народний депутат сам складає з себе повноваження. Ще менше таких випадків стосується людей, яким є, що втрачати. Тому учорашня заява про відкликання депутатського мандату Миколи Мартиненка, який є головою комітету ВР з питань енергетики – це серйозний прецедент. Тим паче, що він - нардеп п’яти скликань поспіль, тобто з 1998 року. Втім, бувають ситуації, коли депутатський мандат, як це не дивно, може стати перешкодою для вирішення політичних цілей.
Інформаційна атака проти Мартиненка, яку останні два місяці розганяє екс-журналіст і нардеп від БПП Сергій Лещенко нібито з подачі російського олігарха Костянтина Григоришина, явно здобула відповідний медіа-ефект. Регулярна поява Лещенка в ефірах на Шустері, жорсткі статті в "Українській правді" - все це здійняло серйозну негативну хвилю. Яка, за деякими даними, дійшла навіть у Вашингтон. Варто зазначити, що за тиждень, 7 грудня, до України приїжджає віце-президент США Джо Байден, який має вирішити долю Кабміну Яценюка. Нагадаємо, вже 12 грудня минає рік уряду, а отже він втрачає імунітет, і може бути переобраний.
Втім, у США продовжують підтримувати Яценюка. Але історія з Мартиненком, щодо якого швейцарська прокуратура відкрила кримінальне провадження у зв’язку з нібито корупцією, схоже, могла серйозно змінити ставлення до чинного прем’єр-міністра, "сірим кардиналом" якого і вважають Мартиненка. Тому і було ухвалено рішення прибрати фігуру, яка могла нашкодити усьому політичному процесу.
Фактично відходом Мартиненка вибиваються козирі з рук у Лещенка, який, схоже, був налаштований на те, щоб ударами по ньому викликати падіння Яценюка, з яким у Григоришина йде затяжна війна. Зараз, за тиждень до ухвалення рішення відносно переформатування Кабміну (саме за цим і прилітає в Україну Байден), політик, який був обраний як хороша мішень, виведений з гри. Таким чином, Яценюк фактично відмивається від звинувачень у корупції в його команді.
Водночас сам Лещенко, який став свого роду "торпедою" у цьому процесі, протягом цього часу сам встиг понести серйозні репутаційні втрати. По-перше, жорстка прив’язка Лещенка до російського олігарха Григоришина вже навряд чи кудись зникне. По-друге, зацикленість колись авторитетного журналіста на одній конкретній особі – Мартиненку – попри всі озвучені факти викликає серйозні підозри у замовленні всього цього розслідування. В результаті, в бруді виявилися всі. Але Яценюку, схоже, вчорашнім фінтом вдалося трошки відмитися. А Мартиненко, знявши з себе мандат, показав, що він - відкритий до реального, не політичного розслідування його справи.
Вихід Мартиненка з гри сплутав карти його опонентам. А також зберіг хиткий, але все ж таки необхідний статус-кво, який підтримають на Заході. Адже за великим рахунком збереження нинішнього Кабміну, щоправда, в дещо зміненому вигляді, вигідно для більшості політичних гравців. Звільнення Яценюка – це майже гарантовані позачергові парламентські вибори. Яких Україна, яку і так лихоманить не по-дитячому, може фізично не витримати.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада