Зруйновані повінню електромережі на Прикарпатті неможливо відновити без великих капіталовкладень, – техдиректор "Прикарпаттяобленерго" Сеник

Електричні мережі вимагають оновлення і модернізації, що, в свою чергу, можливе лише при наявності істотних інвестицій. Однак такі інвестиції електричні мережі можуть вкласти в оновлення лише за умови впровадження стимулюючого тарифоутворення (RAB-тарифи)

Про це розповів технічний директор компанії "Прикарпаттяобленерго" Олег Сеник.

"23-24 червня в нашому регіоні була стихія – паводок, підняття рівня води в річках. Тривало недовго – через три дні вода повернулася в русло, а наслідки ми ліквідували тиждень. Ліквідацію я б розділив на дві частини – дати людям світло і остаточно ліквідувати наслідки і відновити мережі. Те, що стосується відновлення живлення споживачів, ми зробили це протягом 3-4 днів. Але ми відновили за ненадійним тимчасовими схемами", – зазначив Олег Сеник.

Він також розповів, що під час нещодавнього паводку в Івано-Франківській області річка змила опору 35 кВ, яка до цих пір не відновлена, тому що це потребує суттєвих коштів. "Потрібно встановити фундамент, провести труби, зробити перехід через річку такий, що витримає повінь. Але це дорого коштує. І якщо немає опори, то живлення йде в селище тільки з одного боку, що є ненадійним. Подібних випадків багато", – повідомив Олег Сеник.

За його словами, щоб забезпечити якість розподілу електроенергії і мінімізувати ризики аварій, необхідно всі переходи через річки побудувати на стабільному фундаменті, реконструювати всі переходи на річках, які не зможуть зашкодити повені, однак у компанії для реконструкції коштів немає.

Як зазначив Олег Сеник, єдиний шлях, за яким може розвиватися енергетика, передбачає впровадження стимулюючого тарифоутворення.

"Тому, що зараз йде латання дірок, ми ледь встигаємо підняти те, що падає, підтримуємо старі активи. Стимулююче тарифоутворення – це якість електроенергії. Кошти будуть вкладатися в мережі, де є велика кількість абонентів і немає якісної напруги, саме туди йтимуть кошти. У пріоритеті буде і переобладнання переходів через річки. Для цього потрібно стимулююче регулювання. З допомогою RAB будуть створені умови, коли власник мереж буде самостійно вкладати в модернізацію, але при цьому тарифи для споживачів істотно не зростуть", – наголосив Олег Сеник.

Як раніше повідомлялося, понад 86 % електромереж експлуатується протягом 30 років, а втрати при розподілі становлять не менше 10% всієї електроенергії, виробленої в країні. Обсяг необхідних інвестицій для модернізації електромереж — 17,5 млрд доларів. Залучити такі інвестиції можливо тільки при стимулюючому тарифоутворенні за європейськими практиками. Таким є висновок дослідження "Securing Capital Investment in Ukraine"s Grid: The Road to the Future", яке провів Міжнародний центр податків та інвестицій (ІТІС). Раніше Адріан Прокіп, старший науковий співробітники Інституту Кеннана (США), експерт з енергетики Українського інституту майбутнього, заявив про неефективність моделі тарифу "Витрати+", яка пропонується для впровадження в Україні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme