Зона вільної торгівлі з Ізраїлем: Що "економічний безвіз" принесе Україні

Уряди України та Ізраїлю завершили роботу над запровадженням зони вільної торгівлі між країнами. Кнесет ратифікує відповідну угоду вже у вересні, після парламентських виборів у країні

Зона вільної торгівлі з Ізраїлем: Що "ек…

Досягнутим результатом прем'єр України Володимир Гройсман похвалився під час спільної пресконференції з головою уряду Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу в Києві, передає Depo.ua.

"Я радий, що саме наші два уряди мали можливість фіналізувати і завершити роботу над зоною вільної торгівлі між нашими країнами. Це відкриває нові можливості. Зараз ми фактично запроваджуємо "економічний безвіз", коли наші товари, наші економіки будуть більше інтегруватися. Вважаю, що всі бар'єри вже сьогодні зняті", – зазначив Гройсман.

Угоду підписали ще 21 січня 2019 року у Єрусалимі, Україна ратифікувала її у липні. Лишається почекати відповідного кроку з боку Ізраїлю. Згідно з угодою, зокрема, 80% українських промислових товарів можна буде ввозити в Ізраїль без мит. Цей самий показник для Ізраїлю складатиме 70%. Що ж до аграрного експорту, "безмитний" відсоток буде 9 для українських товарів і 6 – для ізраїльських. 

В Україну можна буде вільно ввозити ізраїльські фрукти, горіхи, олії та солодощі. А ізраїльтяни звільнять від мита м'ясо птиці, молочку, соняшникову олію, яйця, мед. 

За словами президента України Володимира Зеленського, наразі сукупний товарообіг між країнами складає понад $1 млрд. Відкриття ЗВТ може забезпечити нарощування обсягів торгівлі.

"Не маю жодного сумніву: скоро ця цифра значно збільшиться завдяки підписанню угоди про вільну торгівлю товарами між Україною та Ізраїлем, що, сподіваюсь, буде найближчим часом ратифіковано ізраїльською стороною", – заявив лідер країни. 

Depo.ua перераховує перспективи для нашої країни після підписання угоди. 

Перспективний імпортер

Отже, за даними Держстату за I півріччя поточного року, ми надали Ізраїлю послуг на суму у $101,9 млн. Продали товарів – на $345,5 млн. Натомість за імпортовані з Ізраїлю послуги ми заплатили $22,7 млн, за товари – $100,2 млн. 

Себто, в Ізраїль ми продаємо у 3,6 рази більше, ніж купуємо у них. 

Зазначимо, що угоду про вільну торгівлю, наприклад, з ЄС, Ізраїль ухвалив ще на початку 2000-х. Нова ж угода з Україною дає сподівання, що в деяких категоріях  Ізраїль переорієнтується на українські товари та послуги. 

Крім того, відкриті торгові кордони дозволяють вибудовувати кількаетапні схеми: наприклад, купувати в Ізраїлі матеріали, виготовляти  продукцію в Україні і постачати її в ЄС. Або ж організовувати спільне виробництво. 

Що ми продаємо і купуємо у азійського партнера

Головні статті експорту – зернові культури, жири та олії, насіння і плоди олійних рослин,  харчові відходи і чорні метали. 

Імпортуємо ж ми здебільшого продукцію хімічної промисловості та обладнання. 

Через дані особливості, критики угоди констатують, що зона вільної торгівлі більше вигідна Ізраїлю, аніж Україні. Мовляв, без проблем отримавши українську сировину, Ізраїль може заполонити наш ринок високотехнологічною продукцією. За нашою ж країною закріпиться роль постачальниці матеріалів. 

Втім, експортовані ізраїльські технології, у свою чергу, можуть пожвавити розвиток українських підприємств. А експортувати є що, адже наразі ізраїльтян називають стартап-нацією, а за даними асоціації TechAviv, у країні щонайменше 18 "єдинорогів" – стартапів, вартістю у $1 млрд. Деякі західні ЗМІ називають Ізраїль "королем світу технологій". 

Також придбані технології – можливість розвинути власний ринок послуг. Так, ще взимку 2019-го ми зменшили податок на ввезення ізраїльського медичного обладнання. Якщо у 2018-му Ізраїль був однією з двох найпопулярніших напрямків так званого медичного туризму для українців (інший – Німеччина), імпортовані технології з часом дозволять розширити ринок лікарських послуг всередині країни. І якщо, за підсумками минулого року, за кордоном лікувалося у 2,5 рази більше українців, ніж іноземців – у нас, в майбутньому співвідношення може діаметрально змінитися. В цьому плані Ізраїль – партнер ідеальний, адже країна регулярно потрапляє у ТОП-5 країн з найкраще розвинутою медициною. 

Передбачає угода і сприяння створенню спільних підприємств та залученню інвестицій, що, звісно, могло б принести дивіденди українській економіці. Вже наступної осені у Києві відбудеться перший Ізраїльський інноваційний тиждень. Хоча для того, щоб ізраїльські компанії масово захотіли вкладати гроші в українські підприємства, у нас повинно ще багато чого змінитися. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme