Замість листоноші – банкомат: Які зміни чекають на українських пенсіонерів

"Укрпошта" виграла у суперечці з Мінісоцполітики, домігшись підвищення тарифів на доставку пенсій на 11%. Однак може статися, що приносити гроші пенсіонерам листоноші "Укрпошти" будуть тільки до кінця цього року. А далі українським пенсіонерам доведеться вчитися користуватися банкоматами 

Олександр Суков
Оглядач відділу "Економіка "Ділової столиці"
Замість листоноші – банкомат: Які зміни…

Тариф на доставку пенсій в містах, за повідомленням "Укрпошти", буде підвищено з 1,15% від суми виплат до 1,3%, а в селах — з 2,3% до 2,65%. В абсолютних цифрах це збільшення виглядає так: середня вартість доставки пенсії в містах подорожчає з 47 до 53 грн, а в селах — з 63 грн до 100 грн. На думку генерального директора "Укрпошти" Ігоря Смілянського, підвищення тарифів було необхідно для збереження робочих місць листонош, адже їхня заробітна плата залежить від доходів компанії, які, в свою чергу, залежать від тарифів на її послуги, жорстко зафіксованих і регульованих державою.

При цьому "Укрпошта" апелює і до зростання витрат — за її прогнозами мінімальна зарплата в цьому році, порівняно з минулим, збільшиться на 27%, витрати на паливо — на 64%, на оренду — на 71%, на опалення — на 27% і на комунальні послуги — на 10%.

Нагадаємо, що раніше, в 2018 Смілянський вже підіймав питання підвищення тарифів - тоді він пригрозив, що в іншому випадку "Укрпошта" може і припинити доставку грошей. Але тодішній прем'єр-міністр Володимир Гройсман змусив держкомпанію продовжувати працювати на старих умовах. Домогтися підвищення розцінок на послуги "Укрпошті" вдалося лише через рік.

Позиція Міністерства соцполітики при цьому критична - витрати на послуги "Укрпошти" занадто дорогі. Тому, з подачі міністерства, уряд прийняв постанову, яка повинна перевести більшість клієнтів-пенсіонерів від "Укрпошти" на обслуговування в банки.

Передбачається, що з 1 вересня поточного року буде введено виплату пенсій і грошової допомоги через рахунки банків.

Виняток становитимуть лише інваліди I групи, люди, які не здатні себе обслуговувати і потребують догляду, особи у віці 80 років і старше, а також одержувачі державної соціальної допомоги, які не мають права на пенсію.

Кабмін вирішив, що до 1 вересня поточного року Пенсійний фонд повинен провести конкурс з вибору компанії, що доставлятиме пенсії за місцем проживання. При цьому тарифи на ці послуги встановлюватиме уряд, і Мінсоцполітики сподівається, що відмова від монополії "Укрпошти" сприятиме зниженню вартості доставки грошей в руки одержувачів.

Мінсоцполітики розписує всі вигоди від перекладу виплат на банківський картки: пенсіонери матимуть можливість в будь-який час перевірити, скільки грошей залишилося на рахунку, і зможуть документально підтвердити перерахування коштів з рахунку, якщо виникнуть спірні ситуації.

Однак за версією "Укрпошти", якщо пенсіонерів примусово перевести на виплату грошей через банки, економії для країни в цілому не буде ніякої. Національному оператору доведеться звільнити 10 тисяч листонош і в результаті бюджет отримає менше єдиного соцвнеску (ЄСВ) і податку на доходи фізосіб (ПДФО) та ще й виплачуватиме звільненим допомогу з безробіття. При цьому якщо підвищення тарифів на доставку пенсій вимагатиме додатково 265 млн грн, то тільки за рахунок підвищення мінімальної зарплати до 6 тисяч "Укрпошта" заплатить в цьому році додатково 272 млн грн ЄСВ, 208 млн грн ПДФО і 55 млн грн дивідендів та інших податків.

Не треба забувати і про соціальну складову. Переведення пенсіонерів на обслуговування в банки в багатьох із них, не обізнаних із електронними платежами, викличе шок і паніку. Вони звикли до листонош і користуються їхніми послугами десятиріччя.

Крім того, пенсіонерам, які проживають в селах і селищах, все одно доведеться добиратися до банкоматів, щоб просто зняти готівку, адже розрахунки в невеликих населених пунктах досі відбуваються готівкою. А ступінь проникнення банківської системи в регіони в Україні дуже низька - банківські відділення та банкомати сьогодні є тільки в 6% населених пунктів з 27 тисяч, зазначив Смілянський.

Тому цілком можливо, що чергова реформа обернеться погіршенням замість покращення. Літні люди, які досі не мали бажання чи можливості розібратися з електронними розрахунками, обурюватимуться, спалюватимуть собі і молодшим родичам купу нервів і ставатимуть жертвами шахраїв, яких проситимуть зняти гроші з картки. Крім цього, багатьом доведеться витрачати час, сили і гроші, щоби добратися до банкомату.

Але, звісно, обирати, як би вони хотіли отримувати пенсію: від листоноші чи в банкоматі, вирішувати доведеться не їм.

За матеріалами "Ділової столиці"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme