Янукович почав переслідувати Ахметова

Компанії Олександра Януковича намагаються стягнути з найбільших металургійних компаній України понад 300 млн грн
Depo.Гроші
8 грудня 2014 10:54
ФОТО: depo.ua
Янукович почав переслідувати Ахметова
Янукович почав переслідувати Ахметова

Колись найприбутковіша компанія Олександра Януковича «МАКО-Трейдінг» продовжує судові тяжби зі своїми колишніми партнерами по стягненню з них боргів за поставлену вугільну продукцію. «МАКО-Трейдінг», що входить до групи компаній «МАКО», яка об'єднує публічний бізнес старшого сина колишнього президента України, в 2012-2013 рр. стала другим за масштабом після ДТЕК Ріната Ахметова учасником вугільного ринку в країні. За підрахунками «Ділової столиці» , тільки минулого року компанія відвантажила на експорт близько 1 млн тонн вугілля, а її виручка перевищила 6,3 млрд грн.

Саме трейдингові операції зразка 2013 р. і лягли в основу суперечок Януковича з найбільшими сталеливарними групами в Україні. Найбільшу суму «МАКО-Трейдінг», за даними «ДС», хоче стягнути з холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова і Вадима Новінського - близько 203 млн грн. Ця заборгованість виникла за кількома договорами поставки вугілля, укладеними в 2013 р. Після того як Олександр Янукович разом з батьком втік до Росії, виплати припинилися. У компанії Ахметова і Новинського це хитромудро пояснили «деякими розбіжностями щодо поставок вугілля, які не були врегульовані в досудовій площині». Спочатку позов «МАКО-Трейдінг» був поданий до Господарського суду Донецької області, але в листопаді його розгляд було перенесено в Запорізький обласний госпсуд (він тимчасово став його правонаступником на час проведення АТО). І судячи з усього, завдяки моторності юристів Ахметова чекати розгляду справи по суті сторонам доведеться довго. Вони заздалегідь використовували один з найпоширеніших в Україні способів затягування розглядів - ініціювали проведення судової експертизи у спеціалізованому НДІ, порахувавши розрахунки компанії Януковича некоректними.

За аналогічним сценарієм пішов і розгляд справи з меткомбінатом «АрселорМіттал Кривий Ріг», що входить до холдингу ArcelorMittal Лакшмі Міттала. Він, за версією компанії Януковича, заборгував їй 110 млн грн. Історія утворення цього боргу достовірно невідома, але, найімовірніше, у нього таке саме підґрунтя, як і у випадку з «Метінвестом». І таку ж тактику взяли на озброєння юристи Міттала, які звернулися в Інститут судових експертиз, щоб той перевірив обґрунтованість претензій позивача. Що вже затягнуло справу на кілька місяців. Представники групи «МАКО» скаржаться, що через це вона відчуває «серйозні проблеми з оборотними коштами». У першому півріччі поточного року виручка «МАКО-Трейдінг» впала до 1 млрд грн. А починаючи з літа, коли в Донбасі розпочалися масштабні військові дії, і зовсім зійшла нанівець. «Діяльність «МАКО-Трейдінг» призупинена. Причин того кілька: дія європейських санкцій, згадана вище недобросовісна позиція контрагентів, складна ситуація в Донецьку», - підтверджує спікер «МАКО» Володимир Кузнєцов.

Основні вугільні підприємства, продукцію яких експортувала компанія Януковича, знаходяться в зоні АТО. Також, за словами Кузнєцова, залишається заблокованою робота компаній групи в європейських країнах, а їхні рахунки заарештовані місцевою владою. У Швейцарії Януковичу належить створена в кінці 2011 р. MAKO Trading SA, яка виступала міжнародним контрагентом в експорті з України вугілля. А в Нідерландах - MAKO Holding BV, яка призначалася для оптимізації податків.

Проблеми у Януковича не тільки з вугільним трейдингом. У компанії поспішили спростувати недавню заяву спікера інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрія Лисенка про те, що група «МАКО» продовжує активне будівництво житлової і комерційної нерухомості в Донецьку. У компанії Януковича заявили, що вони законсервували там свої об'єкти. З образою додавши, що «у чинної влади величезна кількість претензій до «МАКО», але всі вони будуються на політичному аспекті, а не на аналізі законності діяльності групи». При цьому компанія гордо заявляє про те, що оголошений у розшук СБУ Олександр Янукович, як і раніше, бере участь у прийнятті ключових управлінських рішень «МАКО». «При сучасних технологіях і засобах зв'язку проблем з комунікацією не виникає», - зазначають у компанії.