Заощадження в гривні чи доларі: Яким буде курс валют в 2021 році

Протягом минулого року українська гривня, стартанувши з 23,69 грн/$, знецінилася майже на 21%. Щоправда, у грудні тренд несподівано збився. Розповідаємо, що буде з гривнею у новому році

Олексій Шевнін
Заступник головного редактора, редактор відділу "Економіка" "Ділової столиці"
Заощадження в гривні чи доларі: Яким буд…

Що лежить в основі коливань курсу гривні

На курс гривні впливає попит і пропозиція на долар, євро або іншу валюту, але це співвідношення на валютному ринку весь час, (а іноді і блискавично) змінюється. І залежить від дуже різних факторів. Скажімо, страшенний песимізм щодо української економіки під час першого локдауну обвалив гривню майже до річного мінімуму у квітні. Але незабаром стався значний відкат долара. З іншого боку, цей песимізм, звісно, мав певні підстави — тому ми більше не побачили на табличках обмінників курси 24 або 25 грн/$.

А що ж лежить в основі курсових коливань? Це передусім баланс імпорту/експорту (що визначає потребу у валюті) і рух фінансового капіталу — тут виділимо канал облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), які, зокрема, люблять купувати іноземці за тверду валюту. Не забуваємо і про валютні перекази і "перевози" заробітчан ($9,6 млрд в еквіваленті за перші 10 місяців 2020-го). Сюди ж зараховуємо мільярдні зовнішні борги, що підлягають виплаті, з одного боку, і кредити міжнародних організацій — з іншого.

В першому півріччі гривня зазвичай коштує дорожче, ніж у другому

Через те що українська економіка значною мірою сировинна, наш експорт і валютна виручка від нього змінюється залежно від конʼюнктури світового попиту на агро- і металопродукцію, руду. До речі, зараз вони дорожчають, що підтримує гривню і підтримуватиме її в найближчому майбутньому. Все тому, що сировинна орієнтація експорту нерозривно повʼязана з фактором сезонності, якого особливо зазнає діяльність аграріїв: восени-взимку вони продають урожай, а з лютого починають міняти валюту під посівну (на закупівлю палива, насіння, техніки, оплату праці та рентні платежі), що грає на руку гривні. До сезонного фактору зараховуємо й осінню закупівлю енергоносіїв за кордоном, що вже, навпаки, тисне на курс нацвалюти. Тому в першому півріччі гривня зазвичай коштує дорожче, ніж у другому.

На короткострокові коливання курсу може істотно впливати баланс купівлі-продажу валюти населенням. Вважається, що він часто узгоджується з очікуваннями на ринку, про які згадувалося вище, і "фактором свят", коли відкриваються валютні заначки заради подарунків і шопінгу. Однак останній майже ніколи не є визначальним для курсу — якщо ви помітили, цифри на табло обмінників не сильно змінювалися за тиждень перед Новим роком.

І ще дві причини короткострокових коливань на валютному ринку: квартальні відрахування податків компаніями, багатьом з яких доводиться для цього міняти валюту (на руку гривні) і, навпаки, державне відшкодування ПДВ експортерам у гривні (на руку долару і євро). Причому, якщо говорити про кінець року, то держструктури зазвичай починають активніше витрачати все, що не встигли за рік, — це також додаткова пропозиція гривні на ринку.

Як змінюватиметься курс гривні в 2021 році

Можна припустити, що Мінфін продовжить курс на запозичення і у нього це виходитиме, оскільки у світі "надруковано" багато валюти і впали відсоткові ставки, тож Україна знову стає цікавою. Значить один з факторів на руку гривні може спрацювати.  Також очікуються високі ціни на основні експортні товари — спрацює і другий фактор на користь української валюти. У звʼязку з цим деякі аналітики допускають навіть курс 26 грн/$. Не забуваємо і про майбутній сезон посівної, під яку аграрії традиційно міняють валюту.

Водночас у першому кварталі ми маємо віддати близько $4,7 млрд за зовнішнім боргом, а далі українська економіка, за всіма прогнозами, почне виходити з кризи, посилиться попит на закордонні товари, а закупки валюти імпортерами вдарять по гривні.

З огляду на основні фактори, ми вважаємо цілком можливим зміцнення національної грошової одиниці навесні до 27 грн/$, а восени ймовірне падіння курсу

Ніхто не скасовував і сировинний сезонний цикл, там знову більше виплат за зовнішнім боргом. Не можна виключати і нового виходу нерезидентів з українських ОВДП. Багато що, звісно, буде залежати від НБУ, який може або знімати валюту з ринку або, навпаки, продавати долари зі своїх резервів. Утім, керівництво регулятора традиційно запевняє, що не ламає, а лише згладжує ринковий тренд, хоч яким би він був.

В якій валюті в 2021 році зберігати заощадження

Від традиційної поради фінансових аналітиків диверсифікувати кошти мало користі, якщо без уточнень.  Припустимо, розглядаємо лише грошові активи. 50 на 50 — це майже завжди - погана ідея, адже заснована вона не на розумних розрахунках, а на інтуїтивному бажанні в сумнівних ситуаціях ділити порівну. Тому — ближче до практики.

  1. Не варто штурмувати обмінники, якщо взимку курс гривні різко обвалиться без очевидної причини, наприклад оголошення війни або дефолту. Памʼятаємо про фундаментальні фактори, які зараз у цілому грають на гривню (якраз у цей час, але в минулому році був сильний стрибок долара, але ми не радили зливати нацвалюту — одразу після нового року, всі вже могли міняти гроші за нормальним на той момент курсом).
  2. Виходячи з нинішньої ситуації, якщо великі покупки плануються навесні або на початку літа, то краще залишити більшість заощаджень у гривні — в такому випадку вища ймовірність (але не гарантія) не прогадати. Якщо ж — восени, то варто задуматися про те, щоби зберігати заощадження у валюті.

Наостанок відзначимо, що на міжнародному ринку євро зараз зміцнюється до долара і, швидше за все, ця тенденція збережеться — тож заощадження в євро наразі можуть бути хорошою альтернативою долару.

За матеріалами "Ділової столиці"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme