Турецькі металурги мають подякувати Порошенку, а українські – ризикують залишитися без сировини, – експерт

Від вето президента на закон №3868, який обмежує експорт металобрухту, найбільше виграли турецькі металургійні комбінати
Depo.Гроші
23 травня 2016 17:28
ФОТО: depo.ua

Про це заявив глава Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, передає depo.ua.

"Це не таємниця, що в Україні є лобі, якому вигідно експортувати металобрухт. Це лобі отримало низку дивних преференцій при минулому уряді і продовжує їх захищати. Але найбільше у виграші виявилися турецькі металурги, які повинні подякувати українському президентові за турботу. А українські металурги ризикують залишитися без сировини", - зазначив експерт.

Низка турецьких заводів пройшли реконструкцію і виробляють сталь, яка йде потім до Німеччини і Італії. Там з неї роблять прокат, який використовують у виробництві автомобілів. Також у турків великий внутрішній ринок металопродукції, де вони заробляють. Але Туреччині бракує металобрухту. І ця схема з поставками з України для турків дуже добре працює. Тим часом деякі українські підприємства через дефіцит змушені імпортувати цю сировину. Це величезний курйоз.

Для всіх очевидно, що для вето президента не було жодних підстав. Адже проблема не має ніякого стосунку ні до угоди про ЗВТ з Євросоюзом, ні до обмежень СОТ. Брухт з України в ЄС не поставляється. Україна має повне право і повинна встановити мита для захисту своїх інтересів. Наприклад, в Європі мита величезні - 50% на вивезення брухту чорних металів, 70% - кольорових металів. Це можна перевірити в даних Євростату. Там зроблено все для того, щоб металобрухт не вивозилося. І це зрозуміло, адже ціна металу значно вища, ніж ціна металобрухту, тому державі вигідніше експортувати саме метал.

Крім того, в усьому світі зараз бракує металобрухту. А металургійне виробництво влаштовано таким чином, що при виробництві, скажімо, стали вигідніше використовувати не первинний чавун, а металобрухт, так собівартість виходить нижче. Ось чому в багатьох країнах, включаючи Китай і США, мита на експорт металобрухту дуже високі. Вони не випускають металобрухт зі своєї території. Те ж саме робить Туреччина. Однак Україна в цьому сенсі унікум", - додав Олександр Охрименко.

Нагадаємо, що 21 квітня 2016 року Верховна Рада законом №3868 тимчасово, строком на три роки, підвищила мито на експорт брухту чорних металів з 10 євро до 30 євро за тонну. 14 травня 2016 року президент України наклав вето на закон №3868.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші<