Е-гривня. Як оцифрувати готівку без допомоги Шурми

Ідея заступника голови ОП Ростислава Шурми відмовитися від готівки сколихнула громадськість. Тотальну цифровізацію платежів майже ніхто не підтримує, однаr поступове зменшення готівки в обігу – це світовий тренд. Головне, що для цього не обов´язково масово відкривати рахунки у банках. НБУ міг би випустити в обіг цифрову гривню (е-гривню) як аналог готівки

Журналіст стрічки новин
Е-гривня. Як оцифрувати готівку без допо…
Ідея е-гривні в тому, щоб нею можна було користуватися так само, як і готівкою, але замість купюр будуть електронні записи

Видання "Ділова столиця" ("ДС") пояснює, що таке цифрова валюта центробанку (#CBDC), її переваги і недоліки, як нею користуватися і що робить Національний банк України для впровадження цього платіжного засобу, передає depo.ua.

"Ідея е-гривні в тому, щоб нею можна було користуватися так само, як і готівкою, але замість купюр будуть електронні записи. На практиці електронний гаманець для цифрової гривні виглядатиме як звичайний мобільний застосунок банку, тобто розплатитися можна буде за допомогою смартфона. Але з суттєвим покращенням: якщо ми вже замінюємо хрустку готівку, то маємо пересвідчитися, що власник цифрової гривні зможе розрахуватися нею без підключення до інтернету чи навіть мобільної мережі", –  йдеться в матеріалі "ДС".

Відмінність е-гривні від грошей "на картці" в тому, що вона буде справжнім цифровим аналог готівки, бо є зобов´язанням НБУ (на відміну від банківських рахунків, що є зобов´язаннями цих фінустанов). А технологічно цифрова готівка працюватиме на блокчейні. Звідси й кілька переваг е-гривні для користувачів: повна гарантованість державою, більша надійність, швидкіші транзакції, а головне – менші або нульові комісії.

"НБУ мав би запустити повноцінні пілотні проекти з е-гривнею в 2024 р., однак міністр цифрової трансформації Михайло Федоров публічно попросив зробити це вже поточного року.

Дивно, що поки одна рука влади намагається вхопити світовий тренд розробки цифрової валюти, інша — вибудовує далекосяжну стратегію заміни готівки на банківські транзакції. Має включитися мозок і вибрати більш перспективний варіант: рекомендуємо сфокусуватися на СBDC — він прогресивніший та передбачає більше бонусів для користувачів, тобто громадян і бізнесу", – зазначається у статті.

Автор наголошує, що про цифрову гривню йдеться виключно в контексті поступового і часткового, скорочення готівки в обігу, а не повної відмови від неї. "Прехід зі звичайної готівки на цифрову не знімає негативних ефектів тотальної цифровізації. Люди завжди хотітимуть мати хоч якісь гроші у гаманці, щоб не бути під повним контролем держави, до того ж не всі, особливо літні громадяни, мають доступ до новітніх технологій і навички користування ними. Нарешті, правильна послідовність дій — вивести значну частину економіки з тіні, а вже потім (чи принаймні паралельно з цим) виводити готівку з обігу, а не навпаки", – висновується у статті.  

Докладніше про структуру грошової системи України, переваги і недоліки запровадження цифрової гривні і підготовку до цього з боку НБУ читайте в аналітичній статті Олексія Шевніна "Без готівкової гривні. Як українців примусово переведуть на цифрові розрахунки".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme