Пекін проти Вашингтона: Яке вікно можливостей для України відкриває торговельна війна

Торговельна війна між двома найбільшими економіками світу знижує ціну на нафту, що грає проти Росії, а закриття китайського ринку для американської сільгосппродукції дає українським аграріям чергову цікаву можливість

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Пекін проти Вашингтона: Яке вікно можлив…

Торговельне протистояння між США та Китаєм, яке з більшою чи меншою інтенсивністю триває з моменту приходу Дональда Трампа у Білий дім, впродовж останнього тижня увійшло у максимально "гарячу" фазу. Якщо хто пропустив подробиці, то 1 серпня, коли Дональд Трамп несподівано для всіх заявив про намір з 1 вересня ввести 10% мита на увесь обсяг китайського імпорту до США — окрім того, що вже й так обкладений 25% митом. В такий спосіб, під фінансовий удар Вашингтону потрапив товаропотік обсягом у більш ніж $320 млрд доларів.

Окрім всього, хід вийшов цілком раптовим, оскільки після двосторонньої зустрічі Трампа з Сі Цзіньпіном на саміті G20 в Осаці сторони говорили про торговельне перемир'я, а не про нову ескалацію. Можливо, радикально жорсткіша переговорна позиція здавалась Трампу найкращим способом примусити Китай до "швидкого миру". Втім, все вийшло з точністю до навпаки.

Бо якими б не були справжні причини кроку Трампа, контрзаходи Китаю не забарились. Перший із них полягав у тому, що китайський Центробанк чи то припинив стримування юаню — чи то навіть посприяв його девальвації, внаслідок чого курс китайської валюти опустився нижче позначки 7 юанів за долар. У Вашингтоні це послаблення назвали "валютною маніпуляцією". Але суть від того не змінилася. Китайські товари на американському ринку стали більш конкурентоспроможними - і навпаки.

Паралельно із тим у Пекіні почали підготовку списку вже американських товарів, які потраплять під нові китайські мита. Аналітики передбачають також помітне ускладнення роботи американських корпорацій на китайському ринку шляхом затримування видачі дозволів та ліцензій, і інших бюрократичних ігор. Розмах торгової війни, яка на даному етапі здається практично неминучою, явно налякав інвесторів — біржові індекси в понеділок помітно просіли, а нафта за тиждень загубила 7% ціни.

А от третій контрзахід Китаю на нову торговельну атаку з боку США полягав у тому, що китайські компанії тимчасово призупинили закупівлі сільгосппродукції в США. Судячи із того, що міністерство комерції Китаю підтвердило цю інформацію, йдеться не про погрозу, а про нову економічну реальність. Вже цьогорічний урожай американських фермерів навряд чи дістанеться до складів Піднебесної.

І цей момент відкриває перед українськими аграріями колосальні можливості. Як у 2018 році українським сільгоспвиробникам вдалося заповнити нішу, вивільнену американцями у сфері кукурудзи, так само зараз відкриваються нові можливості у сфері поставок сої, та деяких культур зернових. Паралельно із тим Китай призупинив закупівлю канадського м'яса — здебільшого свинини, що також відкриває перед українськими виробниками чималі можливості.

Звичайно, рекордно низький юань робить захід на китайський ринок — навіть попри ціни, зафіксовані у доларах — дещо більш проблемним. Але загалом це вкрай невелика плата за ризик — оскільки подальша істотна девальвація юаню є неможливою в силу ймовірних соціальних наслідків для Пекіну.

Інша річ, що захід а китайський ринок має бути швидким і рішучим — оскільки крім України, до нової можливості явано будуть приглядатись в Аргентині, Бразилії та Австралії, які також є ключовими гравцями на китайському аграрному ринку. А хороший шанс — то річ, яка ніколи не триває надто довго.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme