Потрібні гроші, що робити? Рецепти на випадок фінансового форс-мажора

Лише кожен десятий українець зараз може відкладати гроші. Майже двом третинам населення країни збережень вистачить на місяць, як показує дослідження соціологічної групи "Рейтинг". Від форс-мажору — затримки зарплати чи термінових витрат на здоров'я — не застрахований ніхто. Як бути, якщо терміново потрібні гроші, а на даний момент їх немає?

Потрібні гроші, що робити? Рецепти на ви…

Про причини такої ситуації можна міркувати довго. Можна згадати і низький рівень доходів, і рівень управління особистими фінансами, що залишає бажати кращого, і короткий горизонт планування персонального бюджету. Але деколи просто немає можливості "покласти в скарбничку" кошти на випадок несподіваної ситуації.

Давайте разом розглянемо різні сценарії того, як можна швидко отримати кошти в момент гострої необхідності.

Варіант №1: Взяти в борг у родичів або знайомих 

Плюси. До близьких людей ви можете звернутися майже в будь-який час. До того ж, якщо у вас хороші довірчі відносини, вони увійдуть у ваше становище. Як мінімум не знадобляться документи для посвідчення особи.

Мінуси. Не факт, що у родичів або друзів є потрібна сума. Або, віддавши її в борг, вони самі не зазнають  фінансового дискомфорту. До того ж "грошове питання" може зіпсувати стосунки. Є навіть приказка: "Хочеш втратити друга — позич йому грошей". 

Варіант №2: Вирушити в ломбард

Плюси. У цьому випадку ви зможете отримати гроші зразу, без безлічі документів і списку поручителів. Велика частина таких установ працює і у вихідні, і допізна - так що швидкість отримання коштів тут досить висока.

Мінуси. Вам доведеться віддати чужим людям цінну для вас річ, а то й не одну. Щоб повернути її, знадобиться більша сума, а відсотки в ломбардах рідко дружелюбні. Крім того, іноді людина не може викупити заставу. 

Варіант №3: Сервіси мікрокредитування

Плюси. Напевно ви бачили безліч рекламних оголошень про "готівку на руки" без документів і поручительств. Потрібну вам суму в розумних межах справді видадуть швидко: але ця перевага навряд чи переважить недоліки.

Мінуси. Процентні ставки таких послуг виглядають привабливо лише в рекламі. Варто пам'ятати, що в них, як правило, беруть відсоток за день (!) користування. У річному масштабі ставка може доходити до неймовірних 900%. Взяли б ви кредит під такий відсоток? Не дивно, що діяльність таких компаній заборонена в багатьох державах.

Варіант №4: "Продати що-небудь непотрібне"

Плюси. Цитуючи дядю Федора з "Простоквашино", "Щоб продати що-небудь непотрібне, треба спочатку купити що-небудь непотрібне". Але в разі фінансового форс-мажору вибирати не доводиться. Через популярні маркетплейси, дошки оголошень або групи можна продати техніку, меблі, одяг . Так ви не будете нікому винні, а можливо, і очистите своє житло.

Мінуси. Швидко знайти покупця на свій товар — якщо ви не виставляєте безглуздо низьку ціну — не так вже й просто. Отримати кошти таким чином можна, але гарантій ні за термінами, ні за сумою немає. Варто пам'ятати і про безпеку при онлайн-покупках: є чимало випадків роботи інтернет-аферистів. 

Варіант №5: Кредитна карта з грейс-періодом

Плюси. Українці часто недооцінюють можливості кредитних карт. Тим більше що банки зараз пропонують вигідні умови. Так, наприклад, з листопада 2020 по березень 2021 рр. з карти ВСЕМОЖУ від банку ПУМБ можна знімати готівку без комісії і в рамках пільгового періоду  — тобто на заборгованість до кінця наступного з дати зняття місяця не будуть нараховувати проценти. 

"Це унікальний випадок як для ПУМБ, так і для банківського ринку, коли з кредитки можна знімати кредитні кошти без комісії і в пільговий період. По суті, ми запропонували клієнтам альтернативу кредитам готівкою, але тільки під менші суми і з набагато меншою ставкою", — прокоментував представник ПУМБ. 

Також за рахунок кредитних коштів можна оплачувати безготівкові платежі: купувати продукти, розплачуватися в метро і т. п. Повернути гроші потрібно буде до кінця наступного місяця: тобто якщо ви розплачувалися кредитними коштами в листопаді, погасити заборгованість потрібно буде до кінця грудня. У такому випадку не потрібно переплачувати ні копійки. У січні банк включить у мінімальний платіж відсотки — 3,99% у місяць (щомісячна процентна ставка після закінчення пільгового періоду. Максимальна процентна ставка - 47,88% річних), нараховані за кредитні кошти, які клієнт не погасив до кінця пільгового періоду. Тому краще так розраховувати кошти, щоб була можливість погасити в пільговий період і не переплачувати. На що тут важливо звернути увагу: загальна сума витрат по кредитній карті не повинна перевищувати половини місячної зарплати, щоб можна було закрити борги і не розтягувати їх виплату, при цьому збільшуючи суму нарахованих відсотків. Інакше з'являється ризик обзавестися простроченими боргами на кредитці, що невигідно ні клієнту, ні банку. 
Звертайте увагу на дати здійснення покупок: якщо оплатити покупки у листопаді і грудні на них буде діяти два пільгових періоди: вартість покупки у листопаді потрібно повернути до кінця грудня, а грудневу оплату потрібно погасити до кінця січня. Тому іноді краще почекати з покупкою пару днів, щоб потім було легше погасити заборгованість по кредитній карті.

Мінуси. Важливо не упустити терміни розрахунку по кредитці, щоб не "накапали" проценти.

"АТ "ПУМБ". Банківська ліцензія НБУ №8 від 06.10.2011 р"

Варіант №6: Тимчасовий підробіток

Плюси. У цьому варіанті ви ні від кого фінансово не залежите — і просто збільшуєте свій дохід. Можливості, як правило, знаходяться: від "чоловіка на години" до тимчасового промоутера. Це може бути і підробіток за фахом: аби знайти замовника, іноді достатньо кинути клич серед знайомих.

Мінуси. Пошук такої зайнятості і її оплата може займати час. Якщо готівка потрібна терміново, такий варіант навряд чи стане в нагоді. Але як перспектива поповнення особистого бюджету — цілком.

Варіант №7: Відстрочка регулярних платежів 

Плюси. Іноді для вивільнення оборотних коштів досить ненадовго відкласти регулярні платежі, наприклад, комунальні. Тут на допомогу також може прийти кредитка ВСЕМОЖУ від ПУМБ з його зручним інтернет-банкінгом: сплатіть комуналку в кредит (без відсотків на термін до 62 днів), а звільнений "кеш" пустіть на термінову потребу. 

Мінуси. Комуналку, звичайно, все ж доведеться заплатити. Утім, можливо, ця опція підштовхне вас задуматися про якість послуг та енергоефективність. 

Важкі фінансові ситуації трапляються у кожного. Далеко не кожен спосіб їх вирішення безболісний: просити гроші, навіть у близьких, часто ніяково, а розлучатися з дорогими речами чи пов'язувати себе непростими зобов'язаннями не хочеться. Сучасний світ вчить покладатися насамперед на себе: і в цьому випадку кредитка виглядає розумним рішенням — як мінімум з психологічної точки зору. Нехай навіть ви не будете нею активно користуватися і вибирати весь кредитний ліміт, але навіть лежачи в гаманці, вона залишається гарантом "фінансової подушки" на випадок форс-мажору.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme