НБУ послабив хватку. Чи вистачить українцям готівкової валюти

Національний банк України з 14 квітня дозволив банкам продавати готівкову валюту населенню, що було заборонено з 24 лютого.   Але чи буде вона в касах? І що це означає для ринку?

Журналіст стрічки новин
НБУ послабив хватку. Чи вистачить україн…

У НБУ очікують, що таке послаблення сприятиме скороченню чорного ринку валют та, відповідно, зниженню ризиків для громадян. При цьому регулятор  "для запобігання тиску на валютний ринок" наклав суттєві обмеження: банк може продавати лише ту паперову валюту, що залишиться в нього після всіх операцій з обміну готівки, починаючи з 13 квітня. До того ж продавати долари, євро та іншу інвалюту банки можутьз відхиленням не більше 10% від офіційного курсу НБУ, який зараз становить 29,25 грн/$, 31,8 грн/євро, 6,85 грн/злотий тощо. Отже, курс продажу долара США в банках не може перевищувати 32,18 грн/$ (що лише трохи нижче, ніж на чорному ринку). При цьому купувати готівкову валюту банки можуть за курсом, не нижчим за офіційний.

Що зміниться? Готівкову валюту й раніше продавали деякі обмінні пункти, порушуючи заборону НБУ, але обсяги угод там зазвичай були мінімальними – сотні гривень. Тепер тим, хто хоче легально закупитися готівковою валютою, буде простіше.

Експерти вважають, що долари і євро у касах банків будуть, тому що фінансова система в Україні стабільна, а ажіотажного попиту на валюту немає не в останню чергу тому, що в населення вже скінчуються гроші. До речі, це стало однією з причин сильного скорочення імпорту, що також зменшило попит на валюту в масштабах країни та дозволило стримати девальвацію гривні.

"У населення просто немає грошей. Десь 30% підприємств просто не платять зарплату. 10 млн українців — біженці, з них 6 млн — це внутрішньо переміщені особи. Тобто, якщо, наприклад, людина евакуювалася з Харкова до Львова, то вона не буде бігти в обмінник і купувати валюту", — пояснює фінансовий аналітик Олексій Кущ.

"Вирішальним зараз є не готівковий ринок, а все-таки наше сальдо платіжного балансу. Не тільки імпорту і експорту (тут ситуація доволі прийнятна), зокрема, наш експорт знизився меншими темпами, ніж скоротився імпорт… В Україну також заходить дуже багато різноманітної форми допомоги від наших партнерів, і це безпосередньо впливає на стабільність валютного ринку", — розповів директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Докладніше про стан валютної системи країни та зміни для українців читайте у статті на "Діловій столиці" "В чергу за доларами. Чи вистачить на всіх готівкової валюти".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme