НБУ хоче перекласти відповідальність за кризу на акціонерів банків - експерт

Національний банк України вирішив перекласти відповідальність за свою бездіяльність на інвесторів банківських установ, прямо порушуючи їхні права
Depo.Гроші
25 лютого 2015 15:48
ФОТО: depo.ua
НБУ хоче перекласти відповідальність за кризу на акціонерів банків - експерт
НБУ хоче перекласти відповідальність за кризу на акціонерів банків - експерт

Таку думку висловив керуючий директор, голова аналітичного відділу інвестиційної компанії Empire State Capital Partners Ярослав Удовенко, коментуючи норми внесеного до парламенту законопроекту №2085.

Документ передбачає розкриття кінцевих бенефіціарів фінансових установ і посилення їхньої відповідальності за економічні показники банку аж до кримінальної.

На думку експерта, норми законопроекту, згідно з якими акціонер повинен нести відповідальність перед вкладниками та іншими клієнтами банку всім своїм майном, по суті перекладають всю відповідальність за зобов'язання банків та бездіяльність регулятора на інвесторів. Це, вважає Удовенко, порушує права акціонерів на вільне ведення бізнесу, а також відлякне з країни навіть ті компанії, які все ще готові тут інвестувати в умовах війни і кризи.

«Судячи з законопроекту, який зараз обговорюється, про посилення відповідальності інвесторів банків, це той приклад, коли можна перестаратися з «латанням дірок». Відповідальність за діяльність або бездіяльність Національного банку, а можливо, і Генпрокуратури, по суті, будуть нести інвестори банків», - заявив експерт в середу в ході засідання круглого столу «Кредити МВФ і стабільність гривні. Міфи і реальність» в Інституті Горшеніна.

Удовенко вважає, що прийняття цього закону надасть НБУ «непотрібні інструменти для впливу на бізнесменів». «Це буде мати вкрай негативний вплив на інвестиційну привабливість України. Для прикладу, банки, які залучили іноземних інвесторів або компанії власника, пов'язані з іноземними інвесторами... І в страшних снах компанії власників не уявляли, коли інвестували в Україну, що раптом будуть відповідати за зобов'язаннями банку», - констатував керуючий директор, голова аналітичного відділу інвестиційної компанії Empire State Capital Partners.

За його словами, для введення такої потужної відповідальності повинен передбачатися перехідний період. Також Удовенко назвав маніпуляціями твердження про те, що такі норми містяться в переліку вимог МВФ. «Такої вимоги немає. Це абсолютно нерозповсюджена практика ані в Європі, ані в США», - заявив він.