Навіщо НБУ за місяць закрив чотири "сімейні" банки

Слідом за Юнісоном лягли Інвестиційно-трастовий банк, Фідобанк і "Михайлівський". Хто на черзі?
Depo.Гроші
24 травня 2016 11:40
ФОТО: depo.ua
Навіщо НБУ за місяць закрив чотири "сімейні" банки
Навіщо НБУ за місяць закрив чотири "сімейні" банки

День банкіра, який цього року припав на п'ятницю, був затьмарений відразу двома поганими новинами. По-перше, в Фідобанк було введено тимчасову адміністрацію (хоча ще напередодні там намагалися запевнити клієнтів, що в банку все гаразд). Тепер Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) виплатить 97,7 тисячам вкладникам банку 1,8 млрд грн. гарантованих компенсацій. По-друге, проблеми з платежами почалися в банку "Михайлівський" (на початок року його активи становили близько 3 млрд грн. - 38-е місце серед 109 діючих банків). А вже ввечері в понеділок НБУ визнав його неплатоспроможним, і в нього було введено тимчасову адміністрацію. На рахунках фізосіб в цьому банку знаходилося близько 2 млрд грн., з яких компенсації з ФГВФО підлягало 1,6 млрд грн, пише "Ділова столиця"

Щоправда, в кінцевому підсумку виплатити доведеться набагато більше. За присутності куратора НБУ фінустанова примудрилася провернути ряд хитрих махінацій. 20 травня у банку заявили, що з технічних причин не працює система "операційний день банку", нібито позбавивши куратора можливості доступу до операційних даних. "Отримавши доступ, куратор побачив велику кількість операцій з переказу вкладів фізосіб з фінансової компанії, пов'язаної з банком, на баланс банку. Це збільшило навантаження на ФГВФО з 1,6 млрд грн. до 2,6 млрд грн.", - заявила заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Окрім цього, куратор отримав інформацію про проведення ряду операцій внутрішнього взаємозаліку. Зараз ці дані перевіряють.

На Інститутській стверджують, що зволікали з визнанням банку неплатоспроможним, оскільки не могли отримати "ґрунтовні докази" проведення недозволених операцій.

Тепер Національний банк планує звернутися до правоохоронних органів з приводу доведення банку до банкрутства і оскаржити в суді необхідність виплати з ФГВФО депозитів на суму 1 млрд грн. Є ймовірність, що при розглядах під гарячу руку можуть потрапити і сумлінні вкладники банку.
Цікаво, що слідом за визнанням "Михайлівського" неплатоспроможним, миттєво надійшло повідомлення про зміну власників банку (100% його акцій належало ТОВ "Екосіпан", власником якого був власник мережі "Ельдорадо" Віктор Поліщук). Як було сказано в розісланому ЗМІ прес-релізі, 19 травня Поліщук продав належні йому 92,501% в статутному капіталі "Екосіпан" на користь якоїсь групи інвесторів - фізичних осіб. Жоден з нових акціонерів не отримав істотної частки в "Михайлівському". Тепер інвестори нібито ведуть переговори по залученню в банк європейського капіталу і готові викупити його у Фонду гарантування вкладів. Пізніше стало відомо, що серед нових власників багато знайомих облич. Наприклад, екс-глава банку Ігор Дорошенко наростив свою частку в "Екосіпані" з 3,899% (на 1 січня 2016 року) до 9,01048% (на 23 травня 2016 року). Також частки наростили Віктор Єрасов (з 3% до 7,9796%) і Василь Шастун (з 0,6% до 5,29992%). Але з'явилися і нові акціонери.

Розвиток подій з "Михайлівським" виявився несподіваним. До останнього моменту на ринку циркулювали чутки про якісь домовленості, які існували між Віктором Поліщуком і Борисом Кауфманом, який, за даними ЗМІ, неофіційно контролює Платинум Банк. Деякі джерела стверджували, що бізнесмени мають намір провести злиття своїх фінустанов в одну, інші - що "Михайлівський" навмисно збанкрутять, і тільки прибуткова частина його роздрібного кредитного портфелю буде перекинута в Платинум Банк. А "неліквід", який залишиться, нібито відійде Фонду гарантування вкладів. Таку версію побічно підтверджували і кадрові ротації в фінустановах. Минулого тижня голова правління "Михайлівського" Ігор Дорошенко залишив свою посаду і був призначений виконавчим директором кіпрської PT Platinum Public Ltd, яка володіє 100% акцій Платинум Банку. Однак угода з якихось причин не відбулася.

До речі, сам Платинум Банк (його колись очолювала Катерина Рожкова - нинішній заступник голови НБУ) ледь-ледь зводить кінці з кінцями. Експерти називають його наступним кандидатом на виліт. Борг банку перед НБУ на кінець 2015 року становив 604,3 млн грн., при цьому частину заборгованості банк повинен був погасити ще до кінця квітня. Фінустанова порушує ряд нормативів. За підсумками 2015 року в аудиторському звіті банку говориться про необхідність доформування резервів на 1 млрд грн., тоді як в 1 кварталі цього року його резерви становили всього 25,6 млн. грн. Ситуацію погіршує і той факт, що згідно з рішенням суду банк повинен повернути компанії "МТС Україна" борг - 250 млн грн. до 14.07.2016 року.

Цікаво, що всі три вищевказані банки, два з яких вже де-факто банкрути, вважаються близькими до "сім'ї" президента-втікача Віктора Януковича. Так, ЗМІ стверджували, що дружина Віктора Поліщука - племінниця дружини російського прем'єра Медведєва, та й сам банкір вважався "сімейним". У цю ж орбіту входять і Борис Кауфман з Олександром Грановським, які, як кажуть, мають вплив на "Платинум Банк", хоча і не фігурують офіційно серед його акціонерів. Що стосується третьої фінустанови - Фідобанка - його власником був Олександр Адаріч. Свого часу він придбав у шведів "СЕБ Банк", а у австрійців - "Ерсте Банк" і злив їх воєдино. Злі язики стверджували, що ці операції проводилися на користь якогось третьої особи - чи то екс-глави НБУ Сергія Арбузова, чи то екс-міністра фінансів Юрія Колобова.

Втім, на цьому перелік вибулих з ринку сімейних банків не вичерпано. В останніх числах квітня НБУ визнав неплатоспроможним банк "Юнісон", який називали близьким родині екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка. А всього тиждень тому почив у бозі Інвестиційно-трастовий банк, який пов'язували з екс-міністром МВС Віталієм Захарченком. Фінустанова повідомила про початок процедури самоліквідації. Причиною катастрофи останніх двох банків стали не фінансові проблеми, а небажання розкривати своїх реальних власників. Тим не менш, тотальне падіння "сімейних" банків протягом місяця - навряд чи випадковість.

Навіщо НБУ за місяць закрив чотири "сімейні" банки - фото 1

Чиї вкладники можуть незабаром вирушити в ФГВФО

"Банкрутство Фідобанку - початок нового етапу банкопаду в Україні", - говорить представник одного з українських інвестбанків. За його словами, буквально за кілька місяців НБУ може вивести з ринку ще близько 10-ти фінустанов, у тому числі й тих, що входять до ТОП-20. І кандидати на виліт найрізноманітніші. До групи ризику входять і банки з російським капіталом, і великі роздрібні українські банки, а також фінустанови, що мають непрозору структуру власності. Зокрема, за інформацією НБУ, питання з власниками досі не прояснили в НК Банк (Народний капітал), "Класикбанк", "Смартбанк" і "Фінанс Банк".

Серйозні побоювання викликають у фінансових аналітиків і російські банки. ВТБ, Ощадбанк і Промінвестбанк отримали в 2015 році величезні збитки. І у всіх трьох фінустанов було зафіксовано серйозний відтік депозитів. Так, за підсумками 1 кварталу 2016 р., Промінвестбанк став абсолютним лідером по відтоку вкладів фізосіб. Громадяни вимели з гривневих рахунків банку 533,9 млн грн., з валютних - $ 21,16 млн. З Ощадбанку українці забрали 122,7 млн ​​грн. і $ 15,3 млн, з ВТБ - 63 млн грн. і $ 2,5 млн відповідно. "Акціонери всіх трьох банків чітко дали зрозуміти, що вони не мають наміру розвивати бізнес в Україні. Зараз стоїть питання - банки будуть продані чи власники виведуть звідти всі можливі ліквідні активи і відправлять банки до ФГВФО", - говорить банківський аналітик. Якщо ж говорити про місцевих "середнячків", то окрім згаданого "Платинум Банку" фінансові труднощі можуть виникнути ще у 3-4 фінустанов.

Кому потрібно рятувати банки

Відповідно до затвердженого плану докапіталізації, до вересня цього року 1,28 млрд грн. необхідно знайти ПУМБу Ріната Ахметова (норматив достатності регулятивного капіталу на кінець кварталу 6,8%). Про це повідомляв голова правління банку Сергій Черненко: "Таке зобов'язання прийняте, ми його підписали. Це може бути як пряме збільшення капіталу, так і кошти, отримані в результаті роботи з проблемною заборгованістю". За підсумками першого кварталу банк одержав збиток у розмірі 265,4 млн грн., а також списав, як безнадійні, кредити на суму 1,14 млрд грн. Відрахування в резерви за підсумками кварталу склали 599,2 млн грн. Можливо, банку пізніше доведеться ще списати кругленьку суму. З огляду на те, що у Ріната Ахметова є ціла низка проблем з основним бізнесом, можна припустити, що виконати умову щодо докапіталізації банку буде непросто.

Збиток у розмірі 287,4 млн грн. за підсумками 1 кварталу отримав Діамантбанк Давида Жванії. Хоча в кінці минулого року банк збільшив статутний капітал на 300 млн грн. Збитки були обумовлені формуванням резервів під активні операції на 356,5 млн грн. Скоріш за все, це негативно вплинуло на основні нормативні показники банку. Зараз перед Давидом Жванією стоїть завдання - привести фінансові нормативи банку до необхідних показників. Це було домовлено з НБУ ще в кінці лютого. А, значить, акціонеру знову доведеться докапіталізувати своє дітище.

Додаткове вливання капіталу необхідно і банку "Південний" Юрія Родіна. У січні РА Fitch оцінило необхідну суму в 600 млн грн. Питання у банківських аналітиків викликають і такі фінустанови, як "Мегабанк", "Кліринговий дім", "Місто банк", і навіть президентський "Міжнародний інвестиційний банк". У всіх є проблеми з формуванням резервів під знецінені кредити і проблемна заборгованість. І хоча практично всі вони декларують прибуток, виходячи з фінансової звітності та висновків аудиторів, всім чотирьом потрібно доформувати резерви на десятки мільйонів гривень.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.