Гривня зміцніла: Коли українцям чекати відкату і курсу долара по 50

НБУ зміцнив офіційний курс гривні до долара на 11 копійок, встановивши його на рівні 25,6. Втім, українці новині не тішаться. Підозрюють – за таким приємним курсом йдуть скрутні часи та девальвація національної валюти
 

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Гривня зміцніла: Коли українцям чекати в…

Depo.ua розпитав експертів, чим пояснюється нинішній низький курс, і чи виправдані побоювання українців.

Так, заступник головного редактора "Ділової столиці" за напрямком "Економіка" Олексій Шевнін називає кілька причин найнижчого з 2017-го курсу гривні.

"Валюта подешевшала, тому що її побільшало на ринку. Чому так сталося? Перший фактор – притік у країну валюти від нерезидентів, які купують облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), номіновані у гривні. З початку року від них надійшло майже $2 млрд. Лише за останні два тижні - понад $300 млн. Другий - високі світові ціни на основні товари українського експорту – руду і зерно. Третій – низькі ціни на газ, який ми купуємо за валюту. І в останню чергу можна "подякувати" виборам, під які витрачаються офшорні гроші", - зазначає експерт.

Політику держави щодо облігацій державної позики одним з ключових факторів називає і фінансовий аналітик Олексій Кущ. Нагадує: облігації розміщують на короткий термін у три і шість місяців, а ставка доходності сягає 20%. Заохочують нерезидентів продавати в Україні валюту, а за отриману гривню купувати державні цінні папери.

"За допомогою цієї піраміди державного боргу з одного боку створюється дефіцит гривні, з іншого – профіцит спекулятивної валюти. Це укріплює гривню, але процес не має під собою базових економічних факторів. Щойно монетарна пружина розпрямиться, піраміда державного боргу обрушиться. Відбудеться це тоді, коли попит нерезидентів на ОВГП почне скорочуватися. Чим сильніше укріпиться гривня зараз, тим серйознішою буде девальвація валюти", - акцентує пан Кущ.

Ще одним чинником називає стерилізацію НБУ надмірної грошової маси (вилучення з економіки "надлишкових" грошей, - ред.)

"НБУ випускає депозитні сертифікати і продає їх комерційним банкам зі ставкою у 17,5% (у більшості пострадянських країн – 4-7%). Минулого тижня, коли курс долара пробив символічну позначку у 26 грн, залишки на кореспондентських рахунках комерційних банків скоротилися з 51 млрд грн до 37 млрд. В той час, як для підтримання ліквідності системи потрібно близько 60 млрд. Нацбанк минулого тижня погасив депозитні сертифікати комерційним банкам на 107 млрд, а випустив нових депозитних сертифікатів на 126 млрд. Майже 20 млрд грн вилучив із системи. Таким чином створюється штучний дефіцит гривні на фінансовому ринку, і гривня не йде у реальний сектор економіки у вигляді кредитів", - стверджує Олексій Кущ.

Зазначимо, що таку тактику – вилучення грошей з ринку – проводять для стримування інфляції, але зараз нагальної потреби у ній немає. Загалом же монетарну політику, за словами Куща, протестували ще у 2018-му, а запроваджувати почали з початку поточного року.

Обидва наші співрозмовники сходяться на думці, що переламний момент у житті гривні настане восени, хоча фінансового армагедону  чекати не варто.

"Навесні-влітку гривня в нас звичайно зміцнюється, а восени падає через так званий сировинний цикл. Аграрії витрачають в Україні зароблену валюту на посівну, а от восени доводиться купувати більше енергоресурсів за кордоном, а отже, віддавати валюту. З 2017 року курс долара восени - грудні бере позначку у 28 грн. Я думаю, що так буде і на цей раз. Можливо, навіть вже у вересні, коли передбачені пікові виплати за зовнішнім боргом", - коментує Олексій Шевнін.

Таку саму цифру називає і Олексій Кущ.

"Я вважаю, що економічно виправданий курс – 28 гривень за долар. Якщо зараз повністю прибрати або мінімізувати монетарні фактори, курс долара швидко повернеться на позначку 28, що може відбутися восени або вкінці року", - зазначає він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme