Електронні держзакупівлі під загрозою, - експерт

Заплановане на 1 квітня переведення всіх державних закупівель в електронний формат знаходиться під загрозою, після відставки міністра економічного розвитку і торгівлі та його заступників
Depo.Гроші
5 лютого 2016 16:46
ФОТО: depo.ua

"Для того, щоб новому керівництву Міністерства розібратися у всіх тонкощах функціонування системи електронних держзакупівель ProZorro, потрібно не один тиждень.

Часу залишилося не так вже й багато - менше двох місяців. Якщо ж у нового керівництва МЕРТ взагалі не буде зацікавленості завершувати реформу - система електронних державних закупівель може провалитися", - таку думку висловив Олексій Стародубов, співзасновник майданчика електронних торгів NEWTEND, учасника системи ProZorro.

"Для запуску проекту ProZorro була пророблена колосальна робота - подолано безліч бюрократичних перепон, залучено багато експертів і громадських активістів, впроваджені дорогі сучасні технології тощо. Але відставка міністра економіки може перекреслити всі позитивні напрацювання, які велися не один місяць", - зазначив Стародубов.

Теоретично можна припустити, що новий глава відомства продовжить реалізацію розпочатого раніше курсу реформ, зокрема і щодо впровадження системи електронних держзакупівель. Але проблема полягає в тому, що разом з Айварасом Абрамовичусом у відставку подали також всі його заступники, які впритул займалися системою електронних держзакупівель. Люди, які вибудовували систему ProZorro день у день.

Так, нове керівництво МЕРТ, може під приводом того, що розробка і реалізації системи ProZorro не була доведена до логічного завершення, вимагати часу для виправлення надуманих недоліків. У підсумку, реформу електронних держзакупівель можуть відкласти в довгий ящик. Подібна практика реалізації реформ широко застосовуватися в нашій країні, коли нова команда відомства перекреслює всі напрацювання своїх попередників і починає винаходити колесо.

"Примітно, що відставка міністра економіки за два місяці до запровадження найважливішою реформи - системи електронних держзакупівель, викликає безліч питань, як у експертів, так і пересічних громадян. Можливо, противники міністра бачать причину його відходу в тому, що Абрамовичус не може довести до кінця розпочаті реформи, в тому числі реформу держзакупівель", - підкреслив експерт.

Ні для кого не секрет, що система державних закупівель є найбільш корумпованою. Наприклад, тільки в 2015 році використання електронних держзакупівель дозволило заощадити державі близько 500 млн гривень. Це гроші, які чиновники могли розікрасти за старими тендерними схемами.

"Отже, відставка Айвараса Абрамовичуса на руку тим політикам і чиновникам, які протягом багатьох років наживалися на тендерних закупівлях. А таких при владі залишилося чимало. І представникам громадськості, які брали активну участь в реалізації системи ProZorro, без підтримки міністерства, буде вельми проблематично контролювати прозорість проведення тендерів. Оскільки бажаючих поховати систему ProZorro предостатньо. Реформа держзакупівель повинна бути поза політикою. В іншому випадку її реалізація відтягуватиметься на невизначений термін", - підсумував Стародубов.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.