Економічна криза не для всіх: Чи справді мільярдери наростили капітал за час пандемії

На тлі пандемії та повсюдного економічного спаду мільйони людей зазнали збитків, втратили роботу і дохід. Втім, це стосується не всіх – багатії продовжують стрімко нарощувати капітал

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Економічна криза не для всіх: Чи справді…

 

 

Depo.ua пропонує переглянути ситуацію з кількох боків та розібратися у причинах такого феномену.

У доповіді "Американці за податкову справедливість" та Інституту політичних досліджень (ІПС)йдеться, що за перші два місяці пандемії чиста вартість активів 623 мільярдерів країни зросла на $434 млрд, в значній мірі завдяки скороченню податків і певним лазівкам. В результаті, в той час як більша частина країни була економічно заблокована, статки мільярдерів зросли на 15% з $2,9 трлн до $3,4 трлн в період з 19 березня по 19 травня.

За даними доповіді, п'ять найбагатших мільярдерів - генеральний директор Amazon Джефф Безос, співзасновник Microsoft Білл Гейтс, співзасновник Facebook Марк Цукерберг, інвестор Уоррен Баффет і засновник Oracle Ларрі Еллісон - отримали найбільший прибуток, з 19% стрибком або загальним приростом в $75,5 млрд. 

За даними ATF і IPS, десятиліття зниження податків для багатіїв сприяли зростанню мільярдерів і їх добробуту. Ліві "мозкові центри" стверджують, що багаті отримали останній "податковий подарунок" в законі про полегшення наслідків пандемії, прийнятому в кінці березня, який передбачає цьогорічне зниження податків у середньому на $1,6 млн для 43 000 мільйонерів і мільярдерів. Оргкомітети стверджують, що закриття цієї лазівки дозволить зібрати податків на $246 млрд, які можуть бути використані для надання допомоги при пандемії.

"У той час як мільйони людей ризикують своїми життями і засобами для існування, ці мільярдери користуються перевагами економічної і податкової системи, націленої, щоб спрямувати багатства у вищі верстви суспільства", – сказав в прес-релізі Чак Коллінз, директор Програми IPS по боротьбі з нерівністю.

Розрив у рівні добробуту між 1% багатіїв і іншою частиною країни був величезним ще до того, як коронавірус почав завдавати шкоди економіці США. 

Як пише Forbes, цей існуючий розрив збільшився за останні два місяці, про що свідчить зворотна залежність між кількістю робочих місць (особливо для людей з низькими доходами) і сукупним багатством американського класу мільярдерів. 

На додаток до втрати робочих місць, за оцінками, 16 мільйонів американських працівників, ймовірно, втратили медичну страховку, що надається працедавцем. Ті, хто і так володіли значним капіталом, отримали користь з відновлення фондового ринку після початкового краху на ранніх стадіях пандемії, мобілізувавшись на обіцянки надати допомогу з боку Федеральної резервної системи. В кінцевому рахунку, згідно з нещодавно проведеним дослідженням, глобальна економіка в гіршому випадку може втратити $80 трлн.

"Пандемія виявила смертельні наслідки дефіциту багатства Америки, і мільярдери є яскравим символом цієї економічної нерівності", – заявив в доповіді виконавчий директор компанії "Americanans for Tax Fairness" Френк Клементе (Frank Clemente). Він додав: "Після пандемії багаті і корпорації повинні почати платити свою справедливу частку податків, щоб ми могли побудувати суспільство, яке буде працювати на всіх, а не тільки на мільярдерів і інших людей на вершині".

"Кишенькова" система податків

То чому так відбувається? Як пише GQ, американські мільярдери змащували систему на свою користь задовго до початку пандемії, десятиліттями проводячи кампанію зі зниженню податків і зниження заробітної платні працівників. У 1990 році, за даними IPS, загальне сукупне багатство американських мільярдерів склало $240 млрд. Станом на 15 квітня ця цифра зросла до $3,2 трлн - більше, ніж ВВП Великої Британії - з $300 млрд тільки за перші три місяці 2020 року. 

Тим часом, за даними Інституту економічної політики, в період з 1979 до 2018 року продуктивність праці збільшилася на 70 %, втім погодинна заробітна плата зросла лише на 11. Саме цю різницю і привласнили роботодавці, акціонери і керівники компаній, на кшталт Безоса. Як пояснює IPS, мільярдери "не покладаються на дохід від роботи, яку вони виконують, щоб створити додатковий капітал", тобто, надлишок їхніх капіталів сам по собі приносить більше прибутку.

Крім отримання більш високого відсотка прибутку, в період з 1980 по 2018 рік сума податків, які "супер-багатії" платили по відношенню до своїх капіталів зменшилася на 79%. 

І тепер навіть "рядові мільйонери" можуть отримати ще більше прибутку завдяки коронавірусу. Податкова допомога американського уряду рясніє подарунками "супер-багатіям", причому, як пише The New York Times, на десятки мільярдів доларів. Зокрема, це і податкові пільги тільки для компаній, що заробляють більше $25 млн на рік, і зниження податків на приріст капіталу для домогосподарств, які заробляють більше $500 тис. на рік. 

За підрахунками Об'єднаного комітету з оподаткування, непартійної гілки Конгресу, 80 % податкових скорочень в законодавстві про коронавірусні пільги припадатиме на людей, які отримують більше $1 млн на рік – а у США це лише 43 000 людей – і обійдеться державі у $90 млрд тільки в 2020 році. 

Навіть та допомога, яка номінально призначена для малого бізнесу, надходить на банківські рахунки добре фінансованих корпорацій – фондів, призначених для утримання на плаву підприємств з чисельністю персоналу менше 500 людей, які часто створені таким чином, аби з них вільно можна було "зібрати"  десятки мільйонів доларів.

Інший бік підрахунків

Втім, не все так однозначно. За даними Market Watch, "розумний погляд" на основні дані приведе до висновку, що найбагатші люди Америки у більшості все ж втратили гроші під час кризи, а не наростили капітал.

"У дослідженні, підхопленому засобами масової інформації, включаючи CNBC і Forbes, розглядається багатство мільярдерів в період між 18 березня – приблизною датою початку пандемії, коли було введено більшість економічних обмежень на федеральному рівні і рівні штатів, – і 19 травня. Воно спирається на список мільярдерів Forbes, який, в свою чергу, будується на показниках фондового ринку. Втім, ці дані варто розглядати у контексті ринку. Пандемія не розпочалася 18 березня, як не закінчилася 19 травня, і, звичайно, побоювання ринку з приводу наслідків пандемії коронавірусу не спливли лише 18 березня. Аж ніяк", – зазначають у Market Watch.

За їхніми словами, аналізувати статки мільярдерів логічніше з піку 19 лютого, після чого все більше інвесторів стали турбуватися про новий вірус. І після цього вже можна побачити, хто збагатів навіть перед обличчям руйнівного економічного удару.

Реальна відповідь, за даними MarketWatch – таких небагато. За їхніми розрахунками, у сукупності 50 найбільших мільярдерів втратили $232 млрд між піковою точною і цим вівторком. Якщо інші мільярдери зі списку Forbes втратили багатство за тією ж ставкою приблизно в 12,5%, що і топ-50, то це ще плюс $ 200 млрд, які були стерті з ринку.

Джефф Безос з Amazon.com збагатився на $ 13,5 млрд, і це зовсім не дивно – під час пандемії люди стали все більше покладатися на онлайн-закупи товарів та послуг, а Амазон – одна із найбільших компаній цього сегменту.

Сім'я Уолтон з їхніми частками в роздрібній торгівлі Walmart також вийшли переможцями. Джим, Еліс і Роб Уолтон заробили близько $3 млрд кожен в період з 19 лютого по 19 травня.

Тим часом Tesla Ілона Маска очолює список програшів із втратами на $26 млрд, а Білл Гейтс із Microsoft "просів" майже на $25 млрд.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme