ДТЕК: підприємства теплової генерації забезпечені вугіллям наполовину. Ситуація критична

Ситуація в енергетиці країни ускладнюється, підприємства теплової генерації напередодні зими забезпечені вугіллям наполовину
Depo.Гроші
10 жовтня 2014 20:05
ФОТО: depo.ua
ДТЕК: підприємства теплової генерації забезпечені вугіллям наполовину. Ситуація критична
ДТЕК: підприємства теплової генерації забезпечені вугіллям наполовину. Ситуація критична

Про це заявив генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тимченко.

Він зазначив, що дефіцит антрацитових марок вугілля, що виник через неможливість доставити це вугілля із зони АТО, обговорювався спільно з Міненерговугілля, регулятором (НКРЕКУ) і підприємствами генерації ще в серпні. Тоді ж були запропоновані шляхи вирішення ситуації. Однак сьогодні рішення не прийняті.

Альтернативою вітчизняному вугіллю могло б стати постачання з-за кордону. За розрахунками Міненерговугілля, для проходження опалювального сезону необхідно поставити 8,5 млн т вугілля (2,8 млн тонн на місяць). Вартість цього вугілля становить 3,7 млрд грн на місяць. Сьогодні є щомісячний фінансовий ресурс на 1,7 млрд грн. Тобто підприємства теплової генерації здатні оплатити близько половини необхідного вугілля. Ситуація критична, оскільки при нормі в 1,5 млн тонн вугілля на складах зараз знаходиться 370 тис. тонн. Ситуація контрольована лише щодо вугілля марки Г, запас якого ключовий постачальник - компанія ДТЕК Павлоградвугілля - наростив за два місяці, заповнивши склади на потрібному рівні.

Серед розроблених спільно з Міненерговугілля та регулятором заходів щодо пошуку рішень покриття фінансового дисбалансу були різні ініціативи. На той момент можна було віднайти ресурси всередині енергоринку. На жаль, ці ініціативи не були реалізовані вчасно.

Тимченко зазначив, що за перше півріччя борги Енергоринку перед підприємствами теплової генерації склали 1,8 млрд грн. Компанія зробила передоплату на суму 1,3 млрд грн з податку на прибуток і ці кошти не повернулися з бюджету. Різниця в курсі долара збільшила обслуговування кредитного портфеля ДТЕК більш ніж на 1 млрд грн.

«Протягом 4 місяців наша компанія працює в екстремальному режимі: з точки зору зони АТО, загибелі наших людей - енергетиків і шахтарів, з точки зору того, що ми робимо все можливе, щоб підтримувати життєдіяльність цих регіонів і в цілому енергосистеми України. Вона єдина, і від того що немає вугілля на станції в центрі України електроенергії може не бути на заході України і т.д. Але запас міцності у нас сьогодні вже вичерпано», - зазначив Максим Тимченко.

Тимченко підкреслив, що сьогодні атомні та гідроелектростанції працюють на максимумі своєї потужності. Навантаження лягає на теплову енергетику. Якщо не вдасться вирішити проблему поставок вугілля, дефіцит потужності в системі складе 15%-20%. Для того щоб компенсувати відсутню потужність, є два варіанти: імпорт електроенергії, який можливий, насамперед, з Росії, і ще більше посилить енергетичну залежність від неї на додаток до імпорту газу та вугілля, або ж обмеження споживачів, для чого в Міненерговугілля вже розроблені відповідні графіки.

На думку Тимченка, настав час прийняття термінових рішень, оскільки терміни поставки імпортного вугілля значні. Він підкреслив, що зараз як ніколи необхідна повна консолідація зусиль КМУ, НКРЕКУ, основних виробників електроенергії. Всі структури повинні усвідомити критичність ситуації і необхідність прийняття невідкладних рішень. На його думку, першим терміновим кроком з боку держави повинна стати узгоджена позиція щодо рішень, які мають бути ухвалені, з поділом відповідальності між усіма сторонами процесу. Зі свого боку ДТЕК готовий підписати меморандум або дорожню карту проходження опалювального сезону.

«Ситуація не може виправлятися щотижня. Специфіка енергетичної галузі така, що прийняті рішення дають ефект через місяць або два», - зазначив Тимченко.

Фото: Українське фото