Щоб не втратити вугільну галузь - потрібно підвищувати ОРЦ, - експерт

Україні необхідно підвищувати оптову ринкову ціну на електроенергію, щоб уникнути втрати вугільної галузі

Таку думку висловив експерт проекту ЕнергетикаUA Віталій Кулик у матеріалі на "Хвилі".

Він нагадав, що в поточному році Україна імпортує 25% вугілля, здебільшого антрацит, дефіцит якого виник після блокади і подальшої експропріації бойовиками "ЛНР" / "ДНР" шахт Донбасу. Однак імпортувати доведеться і вугілля газової групи.

"Судячи з заповнюваності складів ТЕС (а вона просто катастрофічна, з майже двократним відставанням від плану) пережити прийдешню зиму без віялових відключень Україна зможе в тому випадку, якщо додатково до антрациту почне імпортувати газове вугілля! Ту саму марку Г, яка видобувається в Україні, і про яку так багато говорять як про панацею. Не менш 1 млн тонн доведеться цієї панацеї завезти в Україну ", - відзначає експерт.

За його даними, вуглевидобувні підприємства України в першому півріччі 2017 року зменшили видобуток рядового вугілля на 2,9% (на 556,8 тис. тонн) у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року - до 18 млн 435,8 тис. тонн. А шахти Луганської області скоротили видобуток виробництва до 1 млн 514,1 тис. тонн (-21,8%), у Волинській - видобуто всього 56,8 тис. тонн (-48,3%).

Причина падіння видобутку, на думку В. Кулика, в заниженому тарифі для теплової генерації у компаній, що працюють на вітчизняному вугіллі. "Адепти імпорту" і "дешевизни українського вугілля" доведуть країну до того, що все вугілля рано чи пізно доведеться імпортувати. Помилковий стереотип настільки живучий, що НАБУ намірилося розправитися з НКРЕКП за те, що регулятор посмів прирівняти в ОРЦ українське вугілля до імпортного", - зазначає експерт.

Він нагадав, що за даними Міненерговугілля, собівартість вугілля з державних шахт наблизилася до 2800 грн / т (при ціні за формулою "Роттердам +" на рівні 2000 грн / т). "Ті, хто працює на українській марці Г отримують покриття ціни вугілля набагато нижче "Роттердама", а ті, хто імпортують антрацит - набагато вище. Парадоксально, але антикорупційний орган своїми діями за фактом намагається зберегти корупційний механізм не ринкового ціноутворення з кривими милицями державних дотацій ", - додає В. Кулик.

На його думку, фінансування імпорту не повинно здійснюватися за рахунок "економії" на ціні українського вугілля. "Така позиція навіть не в довгостроковій, а вже в середньостроковій перспективі призведе до втрати цілої галузі. І якщо для цього необхідно підвищувати ОРЦ, то це потрібно робити. Час для ігор в комунізм закінчився. У нас немає вибору - купувати українське вугілля "по Роттердаму" або дешевше. У нас вибір - купувати "по Роттердаму" український або імпортний", - резюмував він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme