Росіяни ризикують залишитись на Новий рік без алкоголю

Російська Асоціація компаній роздрібної торгівлі (АКОРТ) вважає, що перед Новим роком можуть виникнути перебої з поставками алкоголю
Depo.Гроші
26 листопада 2015 08:42
ФОТО: depo.ua

Вони пов'язують це з планами з 1 січня 2016 року впровадити в оптовій ланці торгівлі на Росії Єдину державну автоматизовану інформаційну систему обліку обсягу виробництва і обігу етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції (ЕГАІС), передає depo.ua з посиланням на "Ведомости".

АКОРТ направила лист у Федеральну службу з регулювання алкогольного ринку (Росалкогольрегулювання, РАР) з проханням відкласти впровадження системи ЕГАІС.

"Ми попросили ще раз оцінити темпи та терміни впровадження ЕГАІС на Росії, а також обговорити це питання з галуззю", - підтвердив президент АКОРТ Ілля Ломакін-Румянцев.

Найбільші торговельні мережі Росії пропонують регулятору спочатку розібратися, "наскільки налагоджені і технічно готові всі системи" рітейлерів, говорить Ломакін-Румянцев.

"Така масштабна інформаційно-облікова система, яка торкнеться всіх", повинна вводитися тільки після тривалого періоду тестування - від півроку до року, упевнений він. І в цей час до рітейлерів не повинні застосовувати "жорсткі штрафні санкції".

Опитані виданням представники найбільших російських рітейлерів підтримують пропозиції АКОРТ. А асоціація вказує, які складнощі можуть виникнути у разі повноцінного запуску системи з початку року: досі не затверджені нормативно-правові акти по роботі в ЕГАІС, немає технічних вимог для доопрацювання інформаційних систем учасників ринку.

Сама система ЕГАІС періодично оновлюється - і це кожного разу вимагає перенастроювання інформаційних систем рітейлерів і додаткових тестів.

У цій ситуації поспішне впровадження ЕГАІС значно збільшить час на оформлення поставок алкоголю або навіть заблокує їх, попереджають автори листа.

А з ЕГАІС в опті зовсім складно: система як слід не протестована, до її запуску "ніхто не готовий". Один з учасників тестів намагався завантажити в систему 4000 товарних позицій (співвідносно з номенклатурою одного супермаркету) - і вона "впала".

Крім того, напередодні Нового року у рітейлерів гігантські запаси алкоголю на складах, а запуск ЕГАІС з 1 січня потребуватиме "кожну пляшку фізично занести в систему", продовжує співробітник рітейлера.

"Тобто ми повинні або до кінця року спустошити склади, або відкрити кожну коробку на складі і вручну сканувати кожну пляшку, кожну марку". Інакше, каже він, весь алкоголь з 1 січня стане нелегальним.

"Ми всі боїмося, що складнощі з запуском системи "Платон" [для збору платежів за проїзд вантажівок по федеральних трасах] виявляться дитячим лепетом у порівнянні з запуском ЕГАІС в оптовій ланці", - додає інший співробітник великого російського рітейлера. Якщо будуть збої в оптовій ланці, будуть перебої з поставками алкоголю в магазини в період новорічних свят, пояснює він. 

Зазначимо, після протестів водіїв-далекобійників Росавтодор готовий іти на поступки у питанні нової платіжної системи для оплати проїзду важких вантажівок по федеральних трасах "Платон", яка викликала незадоволення у російських водіїв. 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші