Жорсткий бюджет-2023. Що уряд підготував українцям

Зареєстрований у парламенті проект державного бюджету України передбачає надзвичайно великі витрати на безпеку і оборону, зрізання частини соціальних стандартів та значне збільшення боргового навантаження на країну

Журналіст стрічки новин
Жорсткий бюджет-2023. Що уряд підготував…
www.depositphotos

Кабінет Міністрів показав проект державного бюджету на наступний рік. Логічно, що найбільше – 1 трлн 136 млрд грн – буде спрямовано саме на сектор безпеки й оборони. Ще понад 800 млрд грн – на пенсійне забезпечення і соцзахист. Попри те, що необоронні витрати суттєво зменшилися (порівняно з мирним часом), запланований дефіцит бюджету сягне понад 1,2 трлн грн (доходи – 1,28 трлн грн, витрати – 2,51 трлн грн). Видання "ДС" розбиралося в пріоритетах уряду, які демонструє проект головного кошторису країни, і зробило висновок, що міністри пішли легким шляхом – зрізати важливі видатки, щоб легше виконати бюджет, передає Depo.ua.

Зокрема, уряд пропонує заморозити показники мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму на позначці 6700 грн (з першого 1 жовтня 2022 р. і весь наступний рік) і прожиткового мінімуму (з 1 грудня 2022 р. 2589 грн і також весь наступний рік), але офіційно подає це як "збереження рівня соціальних стандартів". "Насправді Кабмін, враховуючи свій же інфляційний прогноз, мав би чесно доповісти суспільству про заплановане зниження майже на третину певних соціальних стандартів. І йдеться не тільки про мінімальну зарплату і прожитковий мінімум як такі, а й інші прив´язані до них виплати, зокрема про деякі пенсії", – зазначає видання.  Серед іншого це означає, що мінімальна пенсія (яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб) увесь 2023 р. залишатиметься на рівні 2093 грн, а з урахуванням інфляційного прогнозу уряду її купівельна спроможність у грудні 2023 р. становитиме менш як 1500 грн (у цінах грудня 2022 р.).

Ще одна дуже суперечлива пропозиція урядовців – покривати дефіцит бюджету майже виключно шляхом запозичень на 1,6 трлн грн (з урахуванням потреби віддавати накопичені борги). При цьому грантова модель фінансування від міжнародних партнерів майже не розглядається, хоча західні аналітики наполегливо радять країнам-донорам України надавати нам гроші безповоротно.

Чому уряд ухвалив дуже жорсткий проект бюджету і чи могли бути кращі варіанти – читайте в статті Олексія Шевніна "Бюджет-2023. Оборона, борги і обвал соціальних стандартів".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme