Буде ще один контракт: як довго "Газпрому" не обійтися без української труби

Російський "Газпром" зможе відмовитися від української газотранспортної системи не раніше 2024 року, але до цього змушений буде укласти з "Нафтогазом України" новий контракт

Про це з посиланням на думки експертів пише російське видання "КоммерсантЪ", передає Depo.ua.

Так, до кінця 2019 року, коли спливає термін дії чинного контракту, наземна інфраструктура в ЄС ще не буде готова до прийому газу "Північного потоку-2". Тоді "Газпром" зможе прокачати через нього не більше 34 млрд кубометрів з проектних 55 млрд кубометрів.

Газопровід Eugal, який повинен стати продовженням газопроводу Nord Stream 2 по території Німеччини, буде повністю побудований тільки до кінця 2020 року, повідомили в Gascade, яка володіє 50,5% в проекті.

У 2017 році "Газпром" прокачав через Україну 93 млрд кубометрів газу. І навіть якщо він буде повністю завантажувати доступні потужності "Північного потоку – 2" і встигне побудувати обидві нитки "Турецького потоку" (по 15,75 млрд кубометрів), компанії все одно доведеться прокачувати через Україну не менше 30 млрд кубометрів в 2020 році при збереженні поточного попиту на російський газ в Європі. Однак "Газпром" вже напевно не встигне побудувати газопроводи на Балканах для подачі газу в ЄС з другої нитки "Турецького потоку" - будівництво навіть невеликого магістрального газопроводу займає не менш як півтора роки, а Болгарія, Сербія і Угорщина поки навіть не почали процес видачі дозволів.

Ймовірно, на початок 2020 року "Газпром" зможе використовувати "Турецький потік" тільки для потреб Туреччини, знявши з українського напрямку близько 16 млрд кубометрів транзиту. В такому випадку "Газпрому" буде потрібно прокачувати через Україну вже 43 млрд кубометрів в 2020 році. В іншому випадку компанії доведеться порушувати довгострокові контракти зі споживачами, що може обернутися штрафами і втратами на мільярди доларів.

Усі ці оцінки обсягів необхідного українського транзиту зроблені на підставі поточного рівня попиту на російський газ в Європі, але в найближчі роки ця потреба може зрости. Так, якщо уряд Нідерландів в березні вирішить скоротити видобуток на найбільшому в ЄС родовищі Гронінген з нинішніх 21,6 млрд кубометрів до 12 млрд кубометрів (це рекомендація регулятора після землетрусів на початку року), потреби країни в імпорті збільшиться на 10 млрд кубометрів на рік. І навіть якщо "Газпром" займе лише половину цієї ринкової ніші, для зростання експорту на 5 млрд кубометрів не буде іншого варіанту, крім українського маршруту.

На думку експерта Симон Пірані з Оксфордського інституту енергетичних досліджень, "Газпром" може до 2024 року забезпечити повне завантаження "Північного потоку" і двох ниток "Турецького потоку", що, ймовірно, дозволить компанії відмовитися від українського маршруту для забезпечення портфеля довгострокових контрактів (близько 180 млрд кубометрів на рік). Але, на його думку, з огляду на зростання попиту на російський газ, компанія "на практиці не зможе повністю закрити двері для українського транзиту", навіть коли зазначені газопроводи будуть побудовані.

Нагадаємо, 11 березня керівники парламентів Польщі, Литви і Латвії підписали у Вільнюсі лист про те, що газопровід "Північний потік-2" спрямований на енергетичну залежність держав ЄС від Росії. Раніше цього листа підписали Україна і Молдова.

12 березня Естонія долучилася до заяви проти будівництва "Північного потоку-2", підписаної раніше у Вільнюсі спікерами парламентів Латвії, Литви і Польщі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme