Постільні кліщі: Звідки беруться, чим небезпечні і як позбутися

У місцях, де живе людина, часто заводяться різні комахи, адже ми створюємо для них ідеальне середовище – з оптимальною температурою, наявністю їжі і умовами для розмноження. Одним з найбільш неприємних шкідників є постільний кліщ, який не становить серйозної небезпеки для здоров'я, але може стати причиною сильного дискомфорту

Журналіст стрічки новин
Постільні кліщі: Звідки беруться, чим не…

Фото: ru.depositphotos.com

Кліщі постільні отримали таку назву, тому що переважно живуть і розмножуються в місці, де ми звикли відпочивати і усамітнюватися — в м'яких меблях (диван, ліжко, крісла) і постільній білизні. Вони настільки малі, що без спеціальних приладів розгледіти їх неможливо. Зате шкоду від цих комах, як і укус борреліозних кліщів, видно неозброєним оком. Depo.ua розібрався чому з'являється і яку шкоду приносить постільний кліщ, як його позбутися, не застосовуючи покупної хімії.

Як виглядає і чим харчується білизняний кліщ

Ліжкові кліщі є паразитами й відносяться до кліщів сапрофагів (рід пилові кліщі). Розмір кліщів коливається від 0,1 до 0,5 мм. Живуть вони від 65 до 80 днів, а самка за раз відкладає близько 60 яєць.

постільний кліщ

Харчуються постільні кліщі частинками епідермісу людини, які вона щодня втрачає — це і лупа, і лусочки шкіри на тілі. Наш піт дає їм потрібний для розмноження рівень вологості. В таких умовах паразити можуть жити незалежно від клімату, не переносять вони тільки сильний холод і спеку.

У яких матеріалах заводиться постільний кліщ

Пилові кліщі з"являються в постільній білизні

Найчастіше паразити селяться в натуральних матеріалах. Їхні улюблені місця — пухові й пір'яні предмети для сну, перини й вовняні ковдри. Навчилися кліщі ліжкові виживати й в оточенні синтетики, особливо, якщо нехтувати хімчисткою покривал або інших речей. Також постільні кліщі можуть жити в книгах, килимах і навіть в шафах з одягом. Переносяться паразити з одного приміщення в інше через одяг, контакт із зараженою поверхнею — це може бути як готельне ліжко, так і громадський транспорт.

Чим небезпечний білизняний кліщ

Постільні кліщі викликають алергію

Серйозної небезпеки самі паразити не становлять, а ось їхні фекалії можуть серйозно нашкодити людині. Білкові сполуки, що містяться в екскрементах пилових кліщів, є найсильнішими алергенами й можуть провокувати:

  • горбисті висипання на шкірі рожевого кольору;

  • сльозоточивість і почервоніння очей;

  • закладеність носа, чхання та нежить;

  • проблеми з диханням;

  • бронхіальну астму.

Постільний кліщ, укус якого проявляється у виді шишок на шкірі, може також провокувати виникнення інфекційних захворювань. Найчастіше це трапляється, якщо розчісувати місця ураження.

Постільні кліщі можуть викликати висипання

Кліщ білизняний живе в багатьох будинках, але не у всіх людей виникає алергічна реакція. Вся справа в кількості: допустима межа вмісту паразитів в дивані або в атмосфері — 100 кліщів на 1 грам пилу. Якщо норма набагато вища, то це проявляється у виді описаних вище симптомів.

Як уникнути появи пилових кліщів

Білизняні кліщі з"являються в неприбраних приміщеннях

Кліщам для життя і розмноження важлива висока вологість і повна або часткова відсутність прання і хімчистки постільних речей. Профілактикою їхньої появи є:

  • регулярне прибирання та провітрювання приміщення;

  • прання постільної білизни не рідше, ніж раз на тиждень;

  • вологість повітря не менше 40%;

  • вибір аксесуарів для сну зі штучних матеріалів;

  • прасування постільної білизни після кожного прання;

  • хімчистка ковдр, пледів і матраців раз на сезон;

  • відсутність ворсових підлогових покриттів;

  • щоденне вичісування домашніх тварин.

Завелися постільні кліщі: як їх позбутися

Від пилових кліщів можна позбутися при частому прибиранні

Повністю знищити паразитів своїми силами не вийде, оскільки їм властиво мігрувати й жити не тільки в ліжках, диванах і постільній білизні, а ось мінімізувати їхню кількість реально. Якщо в будинку з'явився постільний кліщ, важливо обробити поверхні та викинути пилозбірники.

  1. Позбавтеся від непотрібних джерел пилу: м'які іграшки, старі речі, килими, пледи краще повністю прибрати, адже саме в них живуть паразити. Якщо м'які дитячі іграшки викидати шкода, занесіть їх в хімчистку.

  2. Проведіть велике прання постільної білизни та одягу.

  3. Проведіть вологе прибирання підлоги розчином з солі (5-10 ст. л. на відро води).

  4. Протріть вологою серветкою книги й обдайте окропом посуд, який стоїть в серванті.

  5. Якщо в будинку є пароочищувач, можна пройтися їм поверхнею меблів — кліщі бояться високих температур.

  6. Взимку можна проморозити приміщення, а влітку, якщо у вікна потрапляє багато світла, під сонячними променями "прожарити" меблі та постіль.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme